Čím mohou děti kreslit a malovat?

Z ekoporadna.cz - Wiki
Přejít na: navigace, hledání

← zpět na Ekospotřebitel, nakupování

Úvod

Pro kreslení a malování jsou pro děti vhodné tužky, pastelky, voskovky, ev. fixy. V každé jmenované kategorii se najdou přijatelné výrobky šetrné i k životnímu prostředí.


Doporučujeme

  • Kupovat označené výrobky (viz otázka Které ekoznačky jsou věrohodné?)
  • Používat plnicí pera nebo alespoň inkoustové bombičky, které je možné opětovně plnit
  • Používat nelakované tužky a nelakované pastelky
  • Šetrné jsou též verzatilky a mikrotužky, kde se mění pouze náplně
  • Používat vodou ředitelné fixy a zvýrazňovače; nebo pastelkové zvýrazňovače
  • Dávat přednost voskovkám v papírovém obalu, s potravinářskými barvivy a se včelím voskem


Podrobný popis problému

Plnicí pera

Inkoust do plnicích per zpravidla žádné nebezpečné látky neobsahuje. Skládá se z vody, sorbitu (D-glucitolu), glycerinu a zpravidla neškodného barviva. Aby se snížilo množství plastového odpadu, měla by se používat plnicí pera nebo alespoň inkoustové bombičky, které je možné opětovně plnit.


Tužky a pastelky

Tuhy v tužkách jsou vyrobeny ze směsi grafitu, kaolinu a vody, které životnímu prostředí neškodí. V povrchovém laku ovšem mohou být obsaženy toxické kovy, rozpouštědla a konzervační látky. Proto se doporučuje užívat nelakovaných tužek a pastelek. Tuhy v pastelkách mohou obsahovat kromě změkčovadel i toxické kovy (např. olovo, kadmium). Pro usnadnění držení a získání správného vzorce držení tužek a pastelek je vhodné vybírat výrobky s trojhranným tvarem (samotný odnímatelný „trojhránek“ lze též dokoupit a dodat ho na kulaté tužky (a opakovaně ho užívat).

Fixy a zvýrazňovače

Fixy mohou obsahovat zdraví škodlivé uhlovodíky (xylol) a konzervační látky (formaldehyd, diethylenglykol). Doporučujeme tedy kupovat fixy a zvýrazňovače s vodou ředitelnými barvami (tzv. na vodní bázi, water based) neobsahující organická rozpouštědla, s obsahem potravinářských barev, popř. potravinářských konzervačních látek. Děti by se měly vyvarovat fixům na popisování fólií (obsahují organická rozpouštědla).

Voskovky

Základní substance voskových pastelek se skládá z porcelánové hlinky a z vosků. Mohou být barveny pigmenty obsahujícími těžké kovy nebo barvami potravinářskými a kosmetickými. Především u menších dětí dejte přednost voskovkám v papírovém obalu, s potravinářskými barvivy a se včelím voskem.

Vždy platí pravidlo, že kupujeme pouze řádně označené výrobky (je na nich uveden výrobce nebo dovozce, příp. věková vhodnost); spotřebitelské informace musí být v češtině. Výrobkům, které odpovídají českým předpisům a normám, bylo vydáno prohlášení o shodě. Poznáme je tak, že na jejich obalu najdeme značku shody tvořenou písmeny CCZ.


Související odkazy


Legislativa


Další čtení


Autor a rok revize Mgr. Dana Křešničková, 2014
Kontakt [mailto: kresnickova@rosacb.cz kresnickova@rosacb.cz ]
Webové stránky ekoporadny Ekoporadna Rosa České Budějovice