Čím se vyznačují prací prostředky pro pestré a barevné prádlo či pro jemné praní oproti těm běžným?

Z ekoporadna.cz - Wiki
Přejít na: navigace, hledání

← zpět na Voda, praní, čištění

Úvod

Prací prostředky pro pestré a barevné prádlo neobsahují žádná bělidla, tedy žádné sloučeniny bóru s příslušnými stabilizátory a aktivátory a žádné opticky zjasňující látky. Množství tenzidů je zde však obecně o něco vyšší než u běžných pracích prostředků. Pro normální případy praní jsou „univerzální“ právě prostředky pro barevné prádlo, nikoliv prášky, jež jsou jako univerzální označovány na trhu. Prostředky pro pestré a barevné prádlo jsou speciální a vzhledem k obsaženým enzymům by se neměly používat pro vlnu a hedvábí.


Doporučujeme

  • Ve většině případů je vhodnější použít k praní v pračce prostředky určené pro barevné prádlo. Ty neobsahují bělidla, která nejsou až na výjimky potřebná.
  • Univerzální pracím prostředkem může být také prací sliz


Podrobný popis problému

Univerzální prací prostředky obsahují jako bělicí látku často kyslík vázaný v perborátu (peroxoboritanu). Peroxoboritan je však zároveň zdrojem boru, který je ve vodách ve vyšších koncentracích nežádoucí, neboť je podezřelý z toxických účinků na některé ryby a vodní rostliny. Také kulturní rostliny mohou být poškozeny, pokud jsou uměle zavlažovány zatíženou vodou. (Proto jsou např. v Izraeli zakázány).

Perborát účinkuje optimálně teprve od teploty 60 ˚C. Aby se dosáhlo dobrých výsledků i za nižších teplot, přidává se aktivátor bělení (TAED). TAED (tetraacetylethylendiamin) lze v čističkách odpadních vod relativně dobře rozložit. Aby se perborát nerozpadl již v balení pracího prostředku, přidávají se stabilizátory bělidel - EDTA (kyselina ethylendiamintetraoctová) nebo fosfonáty. EDTA je v prostředí velmi těžko odbouratelná. Pokud se dostane do vod, hrozí nebezpečí tvorby rozpustných komplexů s těžkými kovy. Stabilizující fosfonáty (prostředky na ochranu vlákna) ztěžují procesy zadržování fosforu v čistírnách odpadních vod.

Optické zjasňující prostředky způsobují přeměnu ultrafialové složky bílého světla ve viditelné modré záření. Toto modré záření překrývá přirozený nažloutlý nádech prádla, takže se jeví lidskému oku „zářivě bílé“. Opticky bělící prostředky jsou většinou biologicky stěží rozložitelné látky, které se mohou hromadit např. v čistírenských odpadních kalech. Ekospotřebitelé též vědí, že „bílá než bělejší“ je pouze klamavou reklamní strategií výrobců pracích prostředků.

Barevné a bílé prádlo U barevného prádla jsou bělicí látky a optická zjasňovadla nejen zbytečná, nýbrž mohou „napadat“ barvy. Pokud již vůbec musíme používat běžné univerzální prací prostředky, mělo by to být pouze na silně znečištěné bílé prádlo prané při vysokých teplotách. Pro životní prostředí je méně zatěžující, pokud použijeme jako základní prací prostředek přípravek pro barevné prádlo, který pro bílé či hodně špinavé prádlo kombinujeme s bělící látkou, dávkovanou odděleně. Při bělení je lepší dát přednost perkarbonátu (perkarbonát sodný, peroxouhličitan sodný) před perborátem (peroxoboritanem), který více zatěžuje životní prostředí.

Enzymy a genové technologie Většina pracích prostředků obsahuje enzymy pro zvýšení účinnosti za nižších teplot, zejména k odstraňování skvrn organického, většinou bílkovinného původu (od ovoce, mléka, krve). Enzymy jsou produkovaný genově modifikovanými mikroorganismy, přičemž možná nebezpečí vyplývající z genetické manipulace organizmů dosud nejsou objasněna.


Související odkazy


Další čtení

  • dTest: Test alternativních pracích prostředků 2013, 3/2013 (včetně hodnocené pracího slizu, přístupný jen pro předplatitele)
  • Hally, J. a kol.: Problematika životního prostředí ve vztahu k pracím prostředkům, Praha 1997
  • www.zeleneuradovani.cz/uklid Stránky Sítě ekologických poraden, podrobné úklidové informace, informace nejen o velkých úklidech, seznamy nežádoucích látek, vzory veřejných zakázek
  • Ökologisch reinigen, informace rakouské organizace "die Umweltberatung" Österreich, nejvíce dostupných informací k problematice


Autor a rok revize Mgr. Ing. Petr Ledvina, 2014
Kontakt petr.ledvina@veronica.cz
Webové stránky ekoporadny Ekologický institut Veronica