Škodí životnímu prostředí více nabíjecí nebo jednorázové elektrické články?

Z ekoporadna.cz - Wiki
Přejít na: navigace, hledání

← zpět na Odpady

Úvod

Chemické zdroje poskytují elektřinu velmi drahou (1 kWh až za tisíce korun). Mnohé obsahují škodlivé látky a je nutné je sbírat odděleně od ostatního domovního odpadu. Oprávněné jsou jen tehdy, když je skutečně nutné provozovat nějaký elektrický spotřebič mimo elektrickou rozvodnou síť. Jednorázové jsou oprávněné jen výjimečně.


Doporučujeme

  • Omezovat používání přístrojů, které nejsou napájeny rovnou ze sítě.
  • Spotřebiče na nízké napětí napájet síťovými adaptéry, když to není možné, používat vhodný typ akumulátorů.
  • Mít ke každému typu akumulátorů patřičnou nabíječku a správně ji používat.
  • Jednorázové elektrické články použít jen u přístrojů s velmi malou spotřebou.


Podrobný popis problému

Baterie nebo článek? Označení článek a baterie se dnes libovolně zaměňují. Přesně vzato je baterie sada propojených článků. Může jít o články jednorázové, nebo nabíjecí, tedy akumulátory (čili zásobníky) elektřiny. Pokud chemický zdroj poskytuje napětí přes 2,2 V, jde určitě o sérii článků. V praxi se setkáváme s trojicemi (napětí 4,5 V) a šesticemi (9 V) malých článků, a ovšem i s sadami větších olověných nabíjecích článků (6 V nebo 12 V, ty poslední jsou typické pro automobily).


Jde to i bez baterií

Dobře dostupné jsou nejrůznější nabíječky malých spotřebičů na sluneční záření nebo mechanické. Proto není problém nabít např. telefon i při dlouhém pobytu mimo elektrický zdroj. I hodinky lze koupit bez baterií - pohání je mechanismus, kterému dodává energii pohyb ruky během dne. Ty se ovšem při delším nenošení zastaví.


Jak vybrat baterii

Jediné zbývající rozumné použití nenabíjecích elektrických článků (či baterií) je tam, kde je spotřeba elektřiny nesmírně malá. Pak je ale nezbytné použít tzv. alkalické články, které se nevybíjejí samovolně a opravdu mohou sloužit několik let. U těch nejmenších knoflíkových článků (např. v hodinkách) si typ obvykle vybírat nemůžeme, a víceletá životnost tam bývá samozřejmá.


Typy baterií

Na trhu se můžeme setkat s několika typy baterií: Nickel Metal Hydride (NiMH), Nickel Cadmium (NiCd) a Lithium Ion (Li-Ion). Liší se chemickým složením a některými vlastnostmi. Li-On jsou velmi lehké a mají prostření kapacitu, NiMH mají velmi vysokou kapacitu a je možné je rychle dobíjet, NiCd mají menší kapacitu zato delší životnost a fungují i při nižších teplotách.

Životnost a péče

NiMH a Li-Ion baterie skladujte nabité, NiCd vybité v suchu a pokojové teplotě. Nikdy je nenechávejte v přístroji - vybíjí se o to rychleji. Nové baterie dosáhnou plné kapacity nabití až po několika cyklech nabíjení a vybíjení. Není problém nabíjet jen částečně vybité baterie - paměťový efekt se u moderních baterií nevyskytuje.

Baterie po skončení životnosti odevzdejte na sběrném dvoře, svozu nebezpečného odpadu nebo do kontejneru na baterie a elektroodpad. Při výměně baterií např. v hodinkách si obvykle malou baterii ponechají a odevzdají k recyklaci přímo v klenotnictví. Kontejnery na baterie často najdete i v prodejnách elektra. Všechny baterie jsou po skončení životnosti a je nutné je odevzdat k recyklaci.


Související odkazy


Legislativa


Další čtení


Autor a rok revize Mgr. Renata Placková, 2014
Kontakt renata.plackova@ekoporadna.cz
Webové stránky ekoporadny Síť ekologických poraden