Co je ekologičtější plastový nebo papírový sáček (taška)?

Z ekoporadna.cz - Wiki
Přejít na: navigace, hledání

← zpět na Odpady

Úvod

Z pohledu energie potřebné na výrobu a produkované znečištění (při výrobě) vychází jako lepší řešení mikrotenový sáček; důvodem je hlavně nižší hmotnost. Problém nastává při likvidaci – miliardy sáčků zamořují oceány i řeky a na rozdíl od papíru se jen tak nerozloží.


Doporučujeme

  • Noste si na nákupy vlastní sáčky a tašky – nejlépe plátěné na více použití
  • Odmítejte sáčky u pokladny, když je nepotřebujete, nedávejte každý kousek pečiva do zvláštního sáčku (byť jsou zadarmo)
  • Odevzdávejte sáčky k likvidaci (do příslušného kontejneru), papírové (bez potisku) lze snadno zkompostovat


Podrobný popis problému

Móda používání plastových sáčků a tašek na jedno použití k nám přišla až s rozvojem hypermarketů a podobných řetězců. Před tím si každý nosil na nákup vlastní tašku (nebo košík) a pokud měl jednu na pečivo a další na ostatní nákup, nepřišlo to nikomu nehygienické. Nyní je často nutné sáčky odmítat a prodavačky v obchodech bývají z donesených vlastních sáčků překvapené (ale lepší se to).


Co je lepší?

Plastové sáčky

Ve srovnání energetické náročnosti vycházejí lépe než papírové tašky – důvodem je zejména velmi nízká hmotnost. Přesto je tím spotřebovávána primární neobnovitelná surovina (ropa) se všemi důsledky, které její těžba a zpracování přináší. I když je dáte do kontejnerů na tříděný odpad, není jisté, že budou zrecyklovány. Právě díky nízké hmotnosti často skončí buď ve směsném plastu (dělají se z něj výlisky apod.) nebo v horším případě ve spalovně nebo na skládce. Plnohodnotně se nerecykluje – na to jsou sáčky po použití příliš znečištěné a smísené s velkým množstvím jiného odpadu. Pokud se k recyklaci nedostane, tak nastává větší problém – sáčky snadno létají a urazí velké vzdálenosti. Často je pak pozřou živočichové (hlavně mořští, kterým připomínají oblíbenou potravu – medúzy), hyzdí okolí skládek i řek (stačí projít si nivu řeky po povodni). V přírodě se navíc prakticky nerozkládají.

Papírové sáčky

Mají podstatně vyšší hmotnost (oproti mikrotenu) a s jejich výrobou je spojené znečištění vod i vzduchu (z papíren). Nelze je vypláchnout a po ušpinění jsou dále nepoužitelné. Čisté lze dobře recyklovat (a často se z recyklovaného papíru vyrábí), pokud na nich není potisk, lze je bez obav zkompostovat. V případě, že se dostanou do přírody, rozloží se tam bez problémů do roka.

Bioplasty

Vyrábí se jich stále více druhů, je tedy velmi obtížné posoudit jejich ekologičnost při výrobě. Základem je obvykle polylactacid (kyselina polymléčná) získaná fermentací škrobu – čili obnovitelná surovina. U některých je problém s malou pevností (zejména pokud zvlhnou nebo jsou starší). Bez velkých problémů se však rozkládají v kompostu i v přírodě (což neznamená, že je tam lze vyhazovat).


Související odkazy


Legislativa


Další čtení


Autor a rok revize Mgr. Renata Placková, 2014
Kontakt renata.plackova@ekoporadna.cz
Webové stránky ekoporadny Síť ekologických poraden