Co je to bavlna?

Z ekoporadna.cz - Wiki
Přejít na: navigace, hledání

← zpět na Ekologické stavitelství

Úvod

Bavlna je izolace přírodního původu, z obnovitelných zdrojů. Do Evropy se dováží hlavně z třetího světa. Při pěstování bavlny se používají pesticidy. V současné době se v ČR izolace z bavlny nevyrábí a na tuzemském trhu je špatně dostupná.


Doporučujeme

  • Zvážit jako alternativu k izolacím z ropy.
  • Pro vysoký obsah boraxu nelze kompostovat.


Podrobný popis problému

Výroba

Izolační materiály z bavlny se na trhu objevily teprve před několika lety. Bavlna se pěstuje v 75 zemích světa a její pěstování zabírá 1 % zemědělsky využívaných ploch. Do Evropy se bavlna z velké části dováží ze střední Asie a východní Afriky. Proti škůdcům jsou nasazovány pesticidy, k odstranění plevele a listů herbicidy a desikanty. Potírání škůdců při pěstování bavlny je v jednotlivých regionech prováděno dle potřeby a liší se podle klimatu a výskytu škůdců. Izolace z bavlny se při lehké montáži mechanicky připevňuje na povrchovou plochu. Nehořlavá úprava se provádí boraxem.


Použití

Izolace z bavlny jsou nabízeny v podobě rohoží, pletenců, plstěných proužků a těsnící vaty, i jako volně sypaná. Izolační rohože o tloušťce 5 až 12 centimetrů lze použít k izolaci mezi střešními krokvemi (tj. trámy v krovu podpírajícími nosnou konstrukci krytiny) a k izolaci vnějších stěn dřevěné rámcové konstrukce. Zpracování se provádí nůžkami a noži na koberce. Použití je dále možné v systémech stropní zvukové izolace, ve strop- ních konstrukcích a konstrukcích stavebních příček. Těsnící vata a bavlněné pletence představují alternativu k montážním pěnovým materiálům a jsou vhodné k utěsnění štěrbin, spár a dutin například ve dveřních zárubních, oknech a střešních oknech.


Vlastnosti

Izolační vlastnosti bavlny lze označit za dobré. Bavlna je schopna ve velkém rozsahu vstřebávat vlhkost. Zatížení škodlivými látkami představuje podle rozsáhlého průzkumu (prováděného pracovníky Bavlnářské burzy v Brémách) pouze zlomek z maximálních hodnot přípustných pro potraviny rostlinného původu. Délka vlákna činí 20 až 30 mm, jeho tloušťka pouze setinu milimetru. Bavlna se skládá téměř výlučně z celulózy, má tedy i chemicko fyzikální vlastnosti podobné dřevu, např. vstřebávání vlhkosti. Celulóza je pro většinu hmyzu nestravitelná. Ošetření boraxem (tetraboritan sodný) působí též proti hmyzu a poskytuje ochranu před plísněmi. K samovznícení dochází od teploty 400 °C, je samozhášivá. Bavlna je vhodná k několikanásobnému použití. Při kompostování vzhledem k obsahu boraxu dochází k uvolňování toxických látek, neboť borax je fytotoxický.


Ekologické úvahy a účinky na zdraví

Bavlna jako surovina splňuje kriterium obnovitelnosti. Není však místně dostupná, což znamená dlouhý transportní řetězec. Údaje o spotřebě energie na výrobu a transport nejsou dosud k dispozici. Chemické prostředky se užívají ve značném rozsahu. Ve světovém měřítku připadne okolo 20 % užitých pesticidů právě na pěstování bavlny. Pokud dojde ke zlepšení podmínek při pěstování bavlny (kontrolovaná ekologická produkce se v současnosti nachází v počátečním stadiu), může bavlna představovat ve vhodných oblastech užití zajímavou alternativu. Podle dostupných informací se není třeba obávat vlivů na zdraví.


Související odkazy


Legislativa


Další čtení

  • Haselsteiner, E., Guschlbauer-Hronek K., Havel M.a Hollan J.: Nové standardy pro staré domy - Příručka pro regeneraci rodinných domů ve 21. století, Brno, 2012, Dostupné jen online
  • CHYBÍK, J. 2009: Přírodní stavební materiály. Grada Publishing, Praha, 268 s.
  • Márton, J.: Stavby ze slaměných balíků, vlastním nákladem, 2014, 2. vydání, ISBN 978-80-260-5713-0.
  • Hudec, M.: Pasivní domy z přírodních materiálů, Grada, 2012, ISBN: 978-80-247-4243-4
  • Tywoniak J. a kol.: Nízkoenergetické domy 3. Nulové, pasivní a další. Grada, 2012
  • Šubrt, R.: Tepelné izolace v otázkách a odpovědích, Energy Consulting, České Budějovice, 198 stran, dostupné i online.


Autor a rok revize Mgr. Ing. Petr Ledvina, 2014
Kontakt petr.ledvina@veronica.cz
Webové stránky ekoporadny Ekologický institut Veronica