Co je to bezplenová metoda?

Z ekoporadna.cz - Wiki
Přejít na: navigace, hledání

← zpět na Ekospotřebitel, nakupování

Úvod

Bezplenová komunikační metoda (BKM) neboli přirozená hygiena nemluvňat ke nejstarší a nejpřirozenější způsob péče o vylučování potomků.V češtině zlidověl název bezplenovka. Realizovaná je nejčastěji u „primitivních přírodních“ národů. Je znovuobjevená pro civilizaci třetího tisíciletí, a s konkrétními adaptacemi uzpůsobena našemu životnímu stylu a podmínkám (bydlení). Díky společenským stereotypům je západní civilizací stále nedoceněná.


Doporučujeme

  • Nejlepší plena je žádná plena (následně suchá plena a pak plena látková).
  • Nebojte se začít kdykoli (a jakkoli často).
  • Bezplenová metoda je realizovatelná již od narození.
  • Ptejte se na zkušenosti bezplenkujících maminek (stále jich přibývá).
  • I při bezplenkování můžete používat pleny (jako pojistku).
  • Bezplenkování není vázané na látkové pleny, od nich je však již jen krůček k bezplenkování.
  • Pro bezpelnovku je možné si pořídit řadu speciálních pomůcek (nočníčky, plenečky, kalhotky apod.).
  • Není problém, když bude bezplenovku používat pouze jeden z rodičů, či pouze někdy (ideálně s nějakou pravidelnosti – po spaní, na stolici atp.).


Podrobný popis problému

Bezplenová metoda není žádným novým výmyslem ani experimentem či touhou rodičů ušetřit finance. Jde o přirozenou hygienu nemluvňat, která vyjma velké části Asie, Afriky a v Kanadě, znovuožila i např. v Anglii. Tam je známá jako infant potty training a značí zkratkou IPT či elimination communication se zkratkou EC; v Německu se s ní můžeme setkat pod názvem Sauberbleiben či Topffit; a konečně v Čechách pod „bezplenovkou“ či bezplenovou metodou či přirozenou hygienou nemluvňat.

Miminko už od narození dává najevo svou potřebu vylučovat a je na rodičích, zda mu pomohou, aby si mohlo ulevit mimo plenu. Bezplenová metoda vyžaduje a zároveň vytváří silné pouto mezi dítětem a matkou a tím pozitivně podporuje jejich vztah. Je to nejlevnější, téměř beznákladová, metoda ve srovnání s náklady na pleny. Je též šetrná k životnímu prostředí: nespotřebovává téměř žádné suroviny, nevytváří žádný odpad atd. (Každá ušetřená plena je i příspěvkem pro životní prostředí).

Jak to funguje? Velmi zjednodušeně: matka/otec/osoba pečující o dítě se naučí vycítit, kdy její dítě bude konat potřebu (i malé miminko totiž vydává před „potřebou“ nějaký signál, že „musí“ - zavrtěním se, zakňouráním apod.), na který člověk reaguje - dá jej včas vyčůrat či vykakat. Maminka pak miminko podrží, aby si ulevilo. Dítě umí si ulevit a pustit potřebu od narození (zadržovat se naučí postupně). Další možností je odhad, kdy se miminku „bude chtít“ (po probuzení, po jídle apod.). Důležitá je též intuice. Pomůže i komunikace rodiče s dítětem (vč. znakování). V kulturách, ve kterých se tyto vědomosti stále ještě předávají z generace na generaci, to mají maminky lehčí, snáze dovedou kombinaci intuice, pozorování a časování uskutečnit a použít v praxi.


Další čtení


Autor a rok revize Mgr. Věra Soukupová, Ph.D., 2014
Kontakt soukupova@rosacb.cz
Webové stránky ekoporadny Ekoporadna Rosa České Budějovice