Co je to ekocertifikace?

Z ekoporadna.cz - Wiki
Přejít na: navigace, hledání

← zpět na Doprava, cyklostezky, turistika

Úvod

Standardy šetrné turistiky jsou ukotveny v poměrně přísných předpisech a ustanoveních, podléhají vnitřní i vnější kontrole. Zárukou jejich dodržování je tzv. ekocertifikace, která má podobu konkrétní značky.


Doporučujeme

  • Zvolením podniku označeného ekoznačkou podporujeme nejen ochranu životního prostředí, ale také přispíváme k udržení lokální ekonomiky, tj. podpoříme místní společnost a přispějeme k udržení místní kultury.


Podrobný popis problému

Existuje škála certifikací, které ověřují některé z aspektů šetrného cestovního ruchu:

ESS.gif

Ekologicky šetrná služba

Značka Ekologicky šetrná služba je obdobou značky Ekologicky šetrný výrobek. Kromě dalších služeb je udělována v kategorii ubytovací zařízení a kempy. Dá se získat česká nebo evropská ekoznačka, tzv. Květina. Certifikačním orgánem pro ekoznačku je Česká informační agentura životního prostředí Cenia. Cenia administruje i propůjčení evropské ekoznačky "The Flower". V České republice je v současnosti (2014) bohužel velmi málo certifikovaných eko-hotelů a eko-penziónů. Seznam nositelů značky Ekologicky šetrná služba.


Umweltzeichen.jpeg

Umweltzeichen

Podobné značení funguje v Rakousku pod názvem "Umweltzeichen". Jen v samotné Vídni si můžeme vybrat z desítek certifikovaných ekohotelů, ekorestaurací, kaváren či kempingů. Přehled ekozařízení ve Vídni. Při plánování dovolené v Rakousku lze snadno plánovat dovolenou v ekozařízeních. V současnosti je jich v Rakousku skoro 300 Přehled certifikovaných rakouských turistických zařízení (německy).

Cyklisté vítáni.jpeg

Cyklisté vítáni

Tato certifikace říká turistům, že ubytovací, stravovací či jiné zařízení poskytuje prostředí vhodné pro cyklisty - stojany na kola, zamykací prostory, nástroje pro základní údržbu kola, potřeby pro vyprání a usušení oblečení, cyklistické mapy ad.

TBK.jpeg

Regionální značky, biopotraviny

K cestování neodmyslitelně patří stravování. Ekologicky šetrnější je nákup místních, pokud možno bez chemie pěstovaných potravin. Při orientaci může pomoci značka BIO. V řadě regionů existují také tzv. regionální značky, které u výrobků či služeb deklarují místní původ surovin, využití místních pracovních sil, šetrnost k životnímu prostředí a návaznost na regionální tradice.


ECEAT Quality Label - mezinárodní značka pro podniky cestovního ruchu s přínosem pro udržitelný rozvoj

ECEAT.jpeg

V minulých letech fungoval „Národního systému certifikace ekologicky šetrných služeb cestovního ruchu“. V roce 2014 je už certifikace subjektů ukončena a program pravděpodobně nefunguje.

Občas se objevuje v literatuře, proto uvádíme stručné vysvětlení. V minulých letech vláda ČR schválila vznik „Národního systému certifikace ekologicky šetrných služeb cestovního ruchu“. Odborníci ECEAT CZ, Evropského centra pro eko agroturistiku, se podíleli na přípravě systému. Cílem Systému certifikace je připravit podmínky a uvést v život mechanismy, jež napomohou úspěšné realizaci „Koncepce státní politiky cestovního ruchu 2007 - 2013“ v oblasti udržitelnosti cestovního ruchu


Související odkazy


Další čtení


Autor a rok revize Mgr. Ing. Petr Ledvina, 2014
Kontakt petr.ledvina@veronica.cz
Webové stránky ekoporadny Ekologický institut Veronica