Co je to kokosové vlákno?

Z ekoporadna.cz - Wiki
Přejít na: navigace, hledání

← zpět na Ekologické stavitelství

Úvod

Surovina pochází z přírodních zdrojů, do Evropy se dováží. Obtížněji se zpracovává. V současné době se v ČR izolace z kokosových vláken nevyrábí a na tuzemském trhu je špatně dostupná.


Doporučujeme

  • Upřednostnit izolace z domácích materiálů (len, konopí).
  • Nekompostovat výrobky, které obsahují borax.


Podrobný popis problému

Výroba

Pěstování kokosu je tradiční v zemích Srí Lanka, Indie, Malajsie, Zanzibar, Tanzánie a Keňa. Sklizeň probíhá zpravidla třikrát za každé dva roky, přičemž palmy převážně nebývají ošetřovány umělými hnojivy nebo pesticidy. Kokosová vlákna vytvářejí kostru vnějšího obalu kokosového ořechu. Odstraňování vláknitého obalu probíhá převážně ručně. Vláknité obaly se pak po dobu přibližně 5 až 6 měsíců nechají vyhnít v blátě. Třísloviny, které vznikají při dřevnatění buněk, zabraňují úplnému vyhnití vláken a způsobují vysokou stálost vůči mikroorganismů všeho druhu. Kokosová vlákna jsou posléze očištěna, vysušena a spletena do desek nebo rolí. Pro zajištění nehořlavosti materiálu je dále možná impregnace síranem amonným, vodním sklem nebo boraxem.


Použití

Materiál je nabízen v podobě plsti, rohoží a desek. Kokosových vláken lze jako izolace použít téměř ve všech oblastech. Při izolaci mezi krokvemi je nutné materiál upevnit aby nesklouzl. Kokosová vlákna jsou dále vhodná jako vložky k utěsnění dutin, k izolaci stěn tzv. rámové konstrukce, stavebních příček, izolaci pod podlahovou krytinou a mezi dřevěnými stavebními polštáři. Zpracování materiálu není zcela snadné. Vlákna lze řezat jen stěží a při vrtání se omotávají kolem vrtáku.


Vlastnosti

Kokosová vlákna mají relativně dobré izolační vlastnosti a umožňují difúzi. Vlákna jsou vysoce elastická, velmi odolná proti mechanickému opotřebení a vlhkosti, jsou uvnitř dutá a obsahují až ze 65 % vzduch. Dále jsou odolné vůči bakteriím a houbám, nenapadá je hmyz ani myši. Většina výrobků z kokosových vláken není chemicky ošetřena proti vzplanutí. V tom případě jde o látku snadno hořlavou.


Likvidace

Vzhledem k dobré mechanické odolnosti a tvarové stálosti lze tyto izolace používat opakovaně. Kompostování i spalování je možné, pokud není izolace ošetřena boraxem.


Ekologické úvahy a účinky na zdraví

Kokosová vlákna jsou obnovitelnou surovinou, která je k dispozici v dostatečném množství. Nejsou však místně dostupné a je nutná doprava na dlouhé vzdálenosti. Výrobní proces lze označit jako málo zatěžující životní prostředí. Pokud se síran amonný, který se používá za účelem ochrany proti vznícení (a též jako umělé hnojivo), dostane při úpravě izolace do kontaktu s tělem, způsobuje pálení v očích a v malých rankách. Jiné škodlivé účinky na zdraví nejsou známy. Je třeba zvláště dbát na konstrukční opatření protipožární ochrany.


Související odkazy


Legislativa


Další čtení

  • Haselsteiner, E., Guschlbauer-Hronek K., Havel M.a Hollan J.: Nové standardy pro staré domy - Příručka pro regeneraci rodinných domů ve 21. století, Brno, 2012, Dostupné jen online


Autor a rok revize Mgr. Ing. Petr Ledvina, 2014
Kontakt petr.ledvina@veronica.cz
Webové stránky ekoporadny Ekologický institut Veronica