Co je to len?

Z ekoporadna.cz - Wiki
Přejít na: navigace, hledání

← zpět na Ekologické stavitelství

Úvod

Len se pěstuje bez použití umělých hnojiv, a může jít o domácí surovinu. Výroba izolace představuje možnost využití stonku při pěstování lnu na semeno.


Doporučujeme

  • Nekompostovat kvůli obsahu boraxu.
  • Lze použít jako alternativu k montážním polyuretanovým (PUR) pěnám.


Podrobný popis problému

Výroba

Pro výrobu izolačních materiálů se používají krátká lněná vlákna. Po pročištění a oddělení jednotlivých vláken jsou tato smíšena s určitým množstvím textilních polyesterových vláken. Různé obchodní značky se liší svým obsahem podpůrných vláken, který může činit až 20%. Pro zvýšení odolnosti proti vznícení a zajištění ochrany proti hmyzu je dále přidáváno maximálně 10% sloučenin amoniaku, popřípadě boraxu a vodního skla.


Použití

Len je pro účely tepelné izolace k dostání v podobě plsti nebo desek, též i jako volně sypaná izolace pro vyplňování dutin. Je obzvláště vhodný k tepelné a zvukové izolaci šikmých střech, dřevěných trámových stropů a dřevěných stěn v rámové konstrukci, kde není velké statické zatížení. Len jako těsnící materiál představuje alternativu k montážním pěnovým materiálům a je vhodný k utěsnění štěrbin, spár a dutin například ve dveřních zárubních, oknech a střešních oknech.


Vlastnosti

Lněná vlákna vykazují dobré izolační vlastnosti. Vlákna jsou velmi pevná v tahu, avšak málo elastická a snadno se lámou. Podpůrná osnova z polyesterových vláken zamezuje zhroucení. Čím méně podpůrných vláken je obsaženo, tím je důležitější izolační materiál před použitím protřepat. Instalace lnu bývá problematická, protože ho lze snadno přeříznout nebo přetrhnout. Izolace je hořlavá.


Likvidace

Lněné izolace ošetřené amonnými solemi je možno kompostovat, polyesterová vlákna však netlejí. Produkty impregnované boraxem kompostovat nelze, protože by došlo k vyplavování škodlivých látek.


Ekologické úvahy a účinky na zdraví

Len patří mezi domácí obnovitelné surovinové zdroje. Z ekologického pohledu má pěstování lnu smysl, protože len je dobrou plodinou v osevním postupu a nepotřebuje žádná umělá hnojiva. Vzhledem k vysokému podílu umělých podpůrných vláken je však označení tohoto izolačního materiálu za “přírodní” poměrně relativní.


Omezení pěstování v České republice

Len se prakticky přestal v České republice pěstovat. V květnu 2010 byla uzavřena poslední tírna lnu - neměla odbyt. Od roku 2011 se v ČR seje jen len setý olejný (tj. na semeno a olej). Např. v roce 2014 bylo lnem osetu celkem 1800 ha, šlo výhradně o zmíněný len setý olejný (v roce 1952 bylo oseto 45 000 ha).


Související odkazy


Legislativa


Další čtení

  • Haselsteiner, E., Guschlbauer-Hronek K., Havel M.a Hollan J.: Nové standardy pro staré domy - Příručka pro regeneraci rodinných domů ve 21. století, Brno, 2012, Dostupné jen online


Autor a rok revize Mgr. Ing. Petr Ledvina, 2014
Kontakt petr.ledvina@veronica.cz
Webové stránky ekoporadny Ekologický institut Veronica