Co je to nábytková banka?

Z ekoporadna.cz - Wiki
Přejít na: navigace, hledání

← zpět na Odpady

Úvod

Nábytková banka má za cíl shromažďovat nepotřebný, ale ještě použitelný nábytek. Ten je potom zdarma nebo za symbolický příspěvek nabídnutý lidem v sociální nouzi, používá se při vybavení startovacích bytů, azylového bydlení apod.


Doporučujeme

  • Nakupujte jen věci, které skutečně potřebujete.
  • Dávejte přednost trvanlivým a kvalitním výrobkům.
  • Nepotřebné věci dejte do dalšího používání.
  • Likvidace je až poslední cesta.

Podrobný popis problému

Nábytkové banky fungují na podobném principu jako potravinové banky: Lidé tam nosí věci, které nepotřebují a zdarma nebo za symbolický příspěvek je dostanou potřební.

Tento koncept jako první začali uplatňovat v Brně. Přijímají použitelný nábytek a další domácí potřeby, které si pak mohou lidé v nouzi vyzvednout zdarma nebo za symbolický poplatek.

Problém byl v tom, že když odložíte nepotřebné věci na sběrném dvoře, tak se - z pohledu zákona - stávají odpadem a už si je nikdo nesmí jen tak vzít, mohou být pouze předány k recyklaci nebo likvidaci. V Brně tento problém vyřešili originálně: S každým dárce uzavřou smlouvu o poskytnutí věcí do veřejné sbírky. A případný výtěžek jde do veřejné sbírky Květiny pro Brno, ze které se financuje výsadba a údržba květinových záhonů ve městě.

Nábytková banka je unikátní také v tom, že je propojená se sociálním rozměrem. Nábytek a vybavení slouží především k zařizování sociálního bydle, prostupných bytu nebo azylových domů. Uživatelé ho dostanou zpravidla zcela zdarma.

Důležitý je také efekt snížení produkce odpadů: Nábytek se nedostává do evidence, nemusí se převážet a likvidovat. Město ušetří jak za odpady, tak za pořizování nezbytného vybavení. Časem se pravděpodobně nábytková banka propojí se sociálním podnikáním a na opravách věcí se budou podílet lidé, kteří jinak těžko hledají práci.

Momentálně je přijímán nábytek ze dřeva, plastu a kovů. Řeší se způsob desinfekce textilních materiálů, aby bylo možné přijímat i čalouněný nábytek a další zařízení.

Nábytkové banky by mohly vzniknout ve všech větších městech, ale i na sběrných dvorech s dostatečnou kapacitou na uskladnění. Pouze je nutné správně naložit s výtěžkem z případného prodeje a oddělit evidenci použitelného vybavení od odpadů.

Tento koncept dokonale naplňuje hierarchii nakládání s odpady - předchází vzniku odpadů a nepotřebné věci se dostanou do dalšího užívání.


Související odkazy


Legislativa


Další čtení


Autor a rok revize Mgr. Renata Placková, 2016
Kontakt renata.plackova@ekoporadna.cz
Webové stránky ekoporadny Síť ekologických poraden