Co je to ovčí vlna?

Z ekoporadna.cz - Wiki
Přejít na: navigace, hledání

← zpět na Ekologické stavitelství

Úvod

Ovčí vlna je materiál, který jako izolaci navrhla přímo sama příroda. Pokud jsou ovce chovány v podhorských a horských oblastech, přispívá izolace i k udržení tradičního rázu krajiny a udržení biodiverzity. Vyznačuje se vyšší cenou.


Doporučujeme

  • Uvážit původ z přírodních surovin, bez problémů lze skládkovat, někdy lze kompostovat.
  • Dávat přednost tuzemské vlně, protože izolace z tuzemské vlny představuje možnost, jak udržet ovce v krajině a zajistit práci v podhorských a horských oblastech.
  • Použití umožňuje vyrovnávat vlhkost v izolovaných místnostech.


Podrobný popis problému

Výroba

Izolace z ovčí vlny, která je k dostání v ČR, pochází jednak z dovážené australské a novozélandské vlny (obchodní značka Inwool). Jiní výrobci používají vlnu především z valašských ovcí. Ovce pomáhají udržet na Valašsku i jinde tradiční ráz krajiny, poskytují pracovní místa v zemědělství.

Pro odstranění tuku se vlna propere jádrovým mýdlem a propláchne sodou. Splétání vláken do podoby pavučin a plsti probíhá mechanicky - bez pojiv. Vyráběné izolační pásy jsou někdy vyztuženy polyamidovou osnovou. Pro ochranu proti molům je vlna impregnována močovinovými deriváty nebo jinými prostředky na bázi přírodních látek, zejména pyretroidů.


Použití

Ovčí vlna je nabízena v podobě izolační plsti, vaty k ucpávání dutin, rohoží, desek k izolaci fasád, potrubí a k izolaci proti kročejovému hluku. Jako pružnou izolaci ji lze zabudovat i mezi střešní krokve. Existuje i postup, kterým lze pranou vlnu volně zabudovat na střešní a stěnové konstrukce. Volná izolační vlna se postříká vodním sklem a připevní. Ovčí vlna je rovněž vhodná pro zvukovou izolaci. Úprava materiálu se provádí nůžkami, zpravidla se připevňuje více vrstev přes sebe.


Vlastnosti

Podle izolačních účinků se ovčí vlna řadí mezi nejlepší izolační materiály. Zpracování materiálu je příjemné, výrobek je bez zápachu. Na rozdíl od jiných izolací vlna vyrovnává kolísání vlhkosti v interiérech. Má malý difúzní odpor, umožňuje pohyb páry. Ochranné prostředky proti molům učiní vlákna pro hmyz nestravitelná. Ve srovnání s jinými přírodními vlákny má vlna vysoký bod vznícení. Je samozhášivá. Pro snížení hořlavosti se impregnuje boraxem nebo fosforečnanem sodným.


Likvidace

Chemicky neošetřenou ovčí vlnu lze za několik týdnů zkompostovat. To neplatí u výrobků impregnovaných boraxem. O tom, jak se při kompostování chovají prostředky na ochranu proti molům, není dosud nic známo. Opětovné použití ovčí vlny je možné.


Ekologické úvahy a účinky na zdraví

Ovčí vlna je již od přírody navržena jako izolační látka – již pro samotné ovce. Vlna svým původem emotivně oslovuje mnoho lidí. Produkční podmínky uváděné výrobci lze zhodnotit pozitivně, výjimkou jsou pouze některé dlouhé dopravní řetězce. Spotřeba primárních zdrojů energie je nižší než u jiných izolačních materiálů. Negativní účinky prostředků proti molům (eulanu a derivátu močoviny – mitinu a nebo pyretroidů) na zdraví a životní prostředí v současné době nejsou známy. Použití boraxu nepřináší žádná podstatná zlepšení.


Zemědělství

Pro ovčí vlnu v současnosti není odbyt. Výroba izolace je tedy velmi vhodná alternativa pro zemědělce. Pro tepelné izolování jednoho rodinného domu by muselo být ostříháno asi 1 000 ovcí. Ovčí vlna by se v oblasti izolačních materiálů mohla stát zajímavou alternativou.


Související odkazy


Legislativa


Další čtení

  • Haselsteiner, E., Guschlbauer-Hronek K., Havel M.a Hollan J.: Nové standardy pro staré domy - Příručka pro regeneraci rodinných domů ve 21. století, Brno, 2012, Dostupné jen online


Autor a rok revize Mgr. Ing. Petr Ledvina, 2014
Kontakt petr.ledvina@veronica.cz
Webové stránky ekoporadny Ekologický institut Veronica