Co je to stand-by režim (pohotovostní režim)?

Z ekoporadna.cz - Wiki
Přejít na: navigace, hledání

← zpět na Energie, obnovitelné zdroje

Úvod

Mnohé spotřebiče v domácnosti a v kanceláři mají ve stand-by režimu (pohotovostní režim) nemalou spotřebu energie, která může v součtu tvořit i desítky procent celkové spotřebované elektřiny.


Doporučujeme

  • Při nákupu domácí elektroniky (televize, DVD, počítačů, monitorů) věnujte pozornost spotřebě v pohotovostním režimu. I u nejnovějších modelů se spotřeba v pohotovostním režimu liší několika násobně.
  • Počítače, tiskárny a jinou kancelářskou techniku vypínejte síťovým vypínačem (zásuvkovou lištu s vypínačem).
  • Na počítači instalujte a optimálně nastavte "úsporný management".


Podrobný popis problému

K malým elektrickým spotřebičům, které však jsou i celodenně v provozu a tím způsobují větší spotřebu proudu, patří vedle spotřební elektroniky s dálkovým ovládáním (televize, video, rádio, hi-fi souprava) i kancelářská technika (počítač, tiskárna, kopírka) a spotřebiče se sekundárním síťovým spínačem, u kterých transformátor spotřebovává malý ztrátový proud, nebo spotřebiče bez síťového spínače (akumulátorová nabíječka, halogenová světla, spotřebiče s vnějším trafem). Této spotřebě v pseudo-vypnutém režimu se říká "stand-by".

Stand-by spotřeba přístrojů, které máme v domácnostech leží mezi 0 a 20 W. Ty způsobují v stand-by režimu ročně spotřebu proudu až 175 kWh. To odpovídá až 200 kilogramům emisí CO2.

V oblasti výpočetní techniky počítače umí samy přepínat do úsporných režimů (režim spánku, režim hibernace). Úsporné programy vypnou přístroj postupně, takže v opravdovém stand-by režimu je spotřeba jen 1 až 5 W. Na počítači aktivujeme zapnutí „černého spořiče“ už po pěti minutách, kdy na něm nepracujeme, tj. skutečné vypnutí monitoru, namísto jeho přepnutí na zobrazování různých hýbajících se tvarů, které nic nešetří. Vypnutí monitoru prodlužuje jeho životnost. Při přerušení práce na půl hodiny a déle (přestávka na oběd, večeři) přepneme sestavu do úsporného režimu, taková volba v operačních systémech bývá, v tomto režimu má sestava jen malou spotřebu energie a rychle se vrátí do pracovního režimu. Přímo ve vlastnostech počítače lze nastavit, aby se počítač např po 20–30 minutách nečinnosti, kdybychom ho zapomněli uspat, sám převedl do stejného režimu. Po skončení práce počítač a veškeré jeho příslušenství včetně tiskáren samozřejmě vypneme.

Laserové počítačové tiskárny a kopírky kvůli stále zahřívané fixační jednotce (termoválci) spotřebovávají proud i pokud nepracují. U kopírek je příkon v pohotovostním režimu 20 – 40 W.

Ekologickou alternativou vůči laserovým tiskárnám jsou tak inkoustové tiskárny s dostatečnou kvalitou tisku, nebo jehličkové pro rychlý tisk.

Počítače, tiskárny a další příslušenství je vhodné připojovat do společné zásuvky (zásuvkové lišty) která je vybavena vypínačem. Tento vypínač pak slouží pro současné vypnutí všech spotřebičů práce s nimi či na konci pracovní doby.


Související odkazy


Další čtení

  • Vlašín, M., Ledvina, P., Máchal, A.: Desatero domácí ekologie, ZO ČSOP Veronica, Brno, 2012, kapitola energie, dostupné i v elektronické podobě.Autor a rok revize Mgr. Ing. Petr Ledvina, 2014
Kontakt petr.ledvina@veronica.cz
Webové stránky ekoporadny Ekologický institut Veronica