Co jsou dřevovláknité izolační desky?

Z ekoporadna.cz - Wiki
Přejít na: navigace, hledání

← zpět na Ekologické stavitelství

Úvod

Dřevovláknité desky je izolace přírodního původu z obnovitelného zdroje. Často se využívá odpadní dřevo. Využívají se i pro hlukovou izolaci. Tuhé desky lze použít i jako konstrukční materiál.


Doporučujeme

  • Desky pojené formaldehydovými pryskyřicemi nebo upravené bitumenem nepoužívat ve vnitřních prostorách.
  • Lze použít i jako zvukovou izolaci.
  • Pečlivě vybírat ze široké škály výrobků podle účelu použití (odolnost proti ohni, vodě, tepelná nebo zvuková izolace atd.).


Podrobný popis problému

Výroba

Měkké dřevovláknité desky se vyrábí ze smrkového nebo borového dřeva. Jako surovina se používají například zbytky vzniklé při zpracovávání v dřevařském průmyslu a odpadní dřevo. Dřevo se rozseká na polena a dále se tepelně a mechanicky zpracuje do podoby jemných vláken. Pevnost je zaručena propojením a slepením vláken při lisování. Přírodní pryskyřice vyskytující se v dřevité hmotě se navázáním na přidávaný kamenec uvolní a propůjčují deskám po vysušení požadovanou pevnost bez přidání pojiv. Do desek, které mají být odolné vůči vlhkosti, se s ohledem na jejich oblast použití přidávají různé vodoodpudivé (hydrofobizační) prostředky - jako například bitumen, vosk, nebo náhražky bitumenu na bázi přírodních pryskyřic. Vícevrstevné desky jsou slepovány klihem na dřevo. Voda vznikající při procesu lisování může být přivedena zpět do továrního oběhu.


Použití

Dřevovláknité desky jsou nabízeny v tloušťkách od 6 do 100 milimetrů. Jako vnitřní izolace je lze použít na podlahové konstrukce, do suchých podlah, lehkých dělicích stěn a příček a též pro izolaci zvukovou. Ve vnějších prostorách jsou vhodné na tepelnou izolaci zavěšených fasád a fasád s nosiči omítky, na ochranu sklepních stěn a lehkých vnějších stěn budov, pro bednění dělicích zdí u řadových domků. Používají se též k izolaci tepelných mostů. Desky pro střešní izolaci mohou nahradit obvyklé střešní a půdní konstrukce z dřevěného bednění s bitumenovou lepenkou. Výhodami jsou dodatečné izolační účinky, malý difúzní odpor a snadná rozložitelnost.


Vlastnosti

Izolační desky z dřevovláken propouštějí vodní páru a jsou účinné též jako zvuková izolace. Účinnost tepelné izolace je horší než u minerální vlny nebo expandovaného polystyrénu. Pro místa s možností pronikání vlhkosti jsou určeny desky hydrofobizované přidáním přírodní pryskyřice nebo bitumenu. Emise formaldehydu dané způsobem výroby jsou nižší než u přírodního dřeva. Izolace se vyrábí i v nehořlavé úpravě.


Likvidace

Staré desky bychom neměli nikdy spalovat v domácnostech, nevíme, čím jsou ošetřeny, napuštěny, nabarveny. Laik i těžce rozliší, o jakou jde přesně desku (že nejde zrovna o dřevovláknitou desku) a jestli v ní nejsou nějaká škodlivá pojiva.


Ekologické úvahy a účinky na zdraví

Dřevo je surovinou obnovitelnou a proto je při odpovídajícím hospodaření k dispozici prakticky neomezeně. Poptávka po izolačních materiálech na bázi umělých hmot v posledních desetiletích ve stavebnictví poněkud vytlačila užívání dřevovláknitých desek. Údaje o spotřebě energie při výrobě jsou poněkud rozporné, vzhledem k povaze výrobního procesu by se neměly pohybovat příliš vysoko. Zatížení životního prostředí odpadními vodami vzniklými při výrobě je při uzavřeném koloběhu minimalizováno. Účinky ohrožující zdraví nejsou známy. Tento izolační materiál v podstatě odpovídá požadavkům na ekologicky šetrný výrobek a představuje alternativu k izolacím z umělých hmot nebo minerálních vláken. Použití desek upravených bitumenem není žádoucí ve vnitřních prostorách.


Související odkazy


Legislativa


Další čtení

  • Haselsteiner, E., Guschlbauer-Hronek K., Havel M.a Hollan J.: Nové standardy pro staré domy - Příručka pro regeneraci rodinných domů ve 21. století, Brno, 2012, Dostupné jen online


Autor a rok revize Mgr. Ing. Petr Ledvina, 2014
Kontakt petr.ledvina@veronica.cz
Webové stránky ekoporadny Ekologický institut Veronica