Co jsou to mýdlové ořechy?

Z ekoporadna.cz - Wiki
Přejít na: navigace, hledání

← zpět na Voda, praní, čištění

Úvod

Pod názvem mýdlové ořechy se skrývá čistě rostlinný prací prostředek. Jedná se o slupky ořechů indického mýdlovníku, které obsahují přírodní saponin. Použití ořechů nezatěžuje odpadní vody, po využití se jednoduše kompostují. Problematické je, že již několik studií ukázalo, že účinnost samotných mýdlových ořechů je jen o něco málo vyšší než prací účinnost vody. Dalším negativem je, že se musí dovážet až z Asie.


Doporučujeme

  • Potřebujete-li skutečně vyprat prádlo, perte v něčem jiném než v mýdlových ořeších!
  • Lepší prací účinnost než samotné ořechy má díky koncentraci pracích látek gel vyrobený z ořechů.


Podrobný popis problému

Mýdelník indický

Tento strom patří do čeledi Sapindaceae, česky mýdelníkovité. V Indii se vyskytuje ve druzích: Sapindus mukorossi, Sapindus emarginatus, Sapindus trifoliatus. Stromy jsou až 15 m vysoké, vyskytují se od jižní Indie až do sub–himalájských oblastí v nadmořských výškách do 1500 m. Další druhy se vyskytují např. na Kubě. Celá tato skupina obsahuje saponiny, ale prakticky se využívají jen tři uvedené druhy. Ořechy se sklízí v říjnu a zpracovávají se sušením a odstraněním jádra. Jádro ořechu nemá žádné prací ani čistící účinky. Slupky ořechů indického stromu Sapindus mucorossi obsahují množství octově vonících saponinů, což jsou látky s čistícím a antibakteriálním účinkem. Tento strom je produkuje na ochranu proti škůdcům, bakteriím a plísním.

Použití slupek pro praní

Do bavlněného sáčku se podle výrobců a dovozců nebo do tenké ponožky se dá 4 – 8 slupek mýdlového ořechu - dle stupně znečištění prádla a tvrdosti vody, zavažte a vložte do pračky mezi prádlo. Mýdlové ořechy moc nepění, kontaktem s teplou vodou vytvářejí jemný mýdlový louh. Saponiny se uvolňují se stoupající teplotou vody.

Francouzský časopis pro spotřebitele 60 Millions de Consommateur testoval prací a ekologickou účinnost spousty prostředků, mimo jiné i pracích ořechů. Výsledek je to, co píšeme výše - „Jejich účinnost se velmi blíží prací účinnosti vody nebo je s ní přímo identická“ (v originálu: Ils sont en effet très proches, voire identiques, à ceux de l’eau !). Celý test ve formátu pdf To znamená, že množství saponinu, které se uvolňuje je malé, až zanedbatelné a proto ořechy ani moc nepění.

Bohužel tyto ořechy se pěstují na plantážích či sbírají v tropech a je nutné je tak dovážet přes půl světa. Prací prostředky jde přitom i relativně ekologicky vyrobit a pořídit u nás.

Po vyprání sáček spolu s prádlem se dle návodů výrobců usuší a příště se znovu použijí. Ořechy se však (paradoxně) mají znova vyměnit. Výrobci sice často tvrdí, že je možné tytéž slupky použít opakovaně, mnohé testy však toto popírají a naopak tvrdí, že po prvních vyprání už ořechy ztrácí svou účinnost. To se však týká zejména samotných ořechů. Pokud si koupíte z ořechů nějaký produkt, např. prací gel, který se použije jen jedenkrát, tak samozřejmě prací účinnost může být větší.


Ořechy nebo koncentrát?

Mýdlové ořechy jsou k dostání jsou v přírodní podobě – slupky, nebo jako tekutý koncentrát či prášek na konkrétní použití (např. do pračky, myčky). Je však důležité si uvědomit, že se pěstují pouze ve vzdálených lokalitách a k nám se musí složitě dovážet. Pokud tedy chceme prát ekologicky je dobré se poohlédnout po místních výrobcích s prokázanou prací účinností.


Související odkazy


Další čtení

  • Wines Jacquie: I ty můžeš zachránit planetu. Slovart, Praha: 2008.


Autor a rok revize Mgr. Ing. Petr Ledvina, 2014
Kontakt petr.ledvina@veronica.cz
Webové stránky ekoporadny Ekologický institut Veronica