Ekospotřebitel, nakupování

Z ekoporadna.cz - Wiki
Verze z 11. 12. 2014, 17:16; Renata.plackova (diskuse | příspěvky)

(rozdíl) ← Starší verze | zobrazit aktuální verzi (rozdíl) | Novější verze → (rozdíl)
Přejít na: navigace, hledání

Ekospotřebitel, nakupování

Čím se řídit při výběru hraček? Lze doporučit dřevěné hračky bez jakýchkoli omezení? Jsou modelovací hmoty jedovaté? Čím mohou děti kreslit a malovat? Která lepidla jsou ekologicky přijatelná? Jaké barvy používat k malování? Jak vybrat sešity a papíry, které jsou ekologicky šetrné? Co znamenají „éčka“ na potravinových obalech? Mohou chemické látky z hnojiv přecházet do potravin? Můžeme v potravinách najít zbytky pesticidů? Jak velký je problém dusitanů a dusičnanů v jídle a nápojích? Ze kterých plastových obalů se uvolňují ftaláty? Nejsou konzervy a další potravinové obaly z hliníku zdravotně závadné? Kdo hlídá kvalitu potravin v ČR? Jsou biopotraviny zdravější a mohou obsahovat plísně, jelikož nebyly chemicky ošetřeny? Kde lze biopotraviny nakoupit? Jaké jsou základní povinnosti prodávajících a poskytovatelů služeb? Které orgány kontrolují dodržování povinností prodávajícími? V jakých případech je spotřebitel oprávněn uplatnit reklamaci a jak má postupovat? Jaká je zdravotně nezávadná a ekologická obuv? Kojenecké a dětské oblečení Co je to ekomóda a jaké existují alternativy v ekologickém oblékání?


Ekoznačení, certifikace

Které ekoznačky jsou věrohodné? Co znamená „značka shody”? Co znamená označení FSC na dřevěných výrobcích? Co je to spravedlivý obchod - fair trade? Co jsou bioprodukty, biopotraviny a jak se označují? Co znamenají R-S věty na obalech některých výrobků?


Látkové pleny, dětské věci a potřeby, dámské hygienické potřeby

Jaké vybrat pleny pro ekodítě? Jak se vyznat v ekoplenách – opravdových plenách? Jaké existuje příslušenství k plenám? Jaké jsou „vychytávky“ pro (nejen látkující) maminy? Co je to bezplenová metoda? Jaký je rozdíl mezi biodegradabilními a klasickými jednorázovými plenami? Praní a čistění, jaký má vliv na dětskou pokožku? Jaká je vhodná kosmetika pro dětskou pokožku? Čím se řídit při výběru hraček? Jaká by měla být strava kojenců a batolat z pohledu zdraví dítěte i životního prostředí? Jaké by mělo být vybavení domácnosti s dětmi? Jaká je zdravotně nezávadná a ekologická obuv? Podle čeho a jak vybírat kojenecké a dětské oblečení? Jaké jsou možnosti výběru a používání dámských hygienických potřeb s ohledem na životní prostředí?