Jaká by měla být strava kojenců a batolat z pohledu zdraví dítěte i životního prostředí?
← zpět na Ekospotřebitel, nakupování
Úvod
Strava kojenců a batolat by měla být nejen pestrá a dostatečná, co se týče výživových hodnot potravin, minerálních látek a vitamínů, ale měla by být připravována s ohledem na životní prostředí a zdraví malých dětí, které jsou zvláště citlivé na obsah chemických látek v potravinách. |
Doporučujeme
- Upřednostňovat samozásobitelství a domácí zpracování produktů a potravin
- Dávat přednost vlastním a sezónním produktům vypěstovaným v našich klimatických podmínkách a bioproduktům.
- Potraviny kupovat místní, v co nejpřirozenějším stavu.
- Najít si v okolí bydliště bio-farmu nebo hospodáře, který hospodaří k odpovědně k přírodě.
Podrobný popis problému
Potraviny a produkty je vhodné kupovat místní, v co nejpřirozenějším stavu, co nejméně potravinářsky zpracované a pokud možno bez tzv. přídatných látek např. emulgátorů - E, stabilizátorů, apod.; (výroba polotovarů, granulovaných čajů, umělých a instantních kojeneckých a výživ a podobně zatěžují životní prostředí)
Pozornost tedy zaměřte na obousměrně - zdravotně-bezpečnostní rizika (výskyt cizorodých látek, např. minimum dusičnanů zejm. pro malé děti), i z pohledu odpovědnosti zatížení životního prostředí při pěstování produktů (zejm. chemické postřiky), jejich zpracování (omezení množství obalů i konzervantů) i emisí (z přepravy – hlavně letecké a automobilové).
U bioproduktů nebývá problém s bezpečnostní (kvalitou potravin a chemickými látkami v nich obsaženými). Potřeba je však uvážit hledisko environmentální – odkud bioprodukt pochází. Zvážit míru šetrnosti při výběru je nutné vždy u konkrétního produktu/potraviny a její nezbytnosti - produkt z konvenčního zemědělství z místa prodeje (lokální produkt) versus bioprodukt např. z Číny či Kanady.
Ideální (pro přírodu) je pěstování a zpracovávání vlastních produktů. Z pohledu kvality a bezpečnosti produktů je dobré znát historii půdy a okolí, kde se (vaše) zahrada/pole rozprostírá (I půda v zahradě může být ale kontaminovaná z dřívějších dob, či splachy ze zemědělské činnosti či spady emisí atp.). Vlastním pěstováním získáte čerstvé sezonní ovoce a zeleninu i další produkty.
Doma je pak můžete postupně zpracovávat i do délepoužitelných forem potravin – marmelád, přesnídávek, křížal, kompotů, koření atp. Lze je sušit, mrazit, sterilizovat, zavařovat. Nemáte-li možnost sami si produkty pěstovat, můžete si v okolí bydliště najít bio-farmu (nebo takovou farmu, u níž lze ověřit, že nepoužívá chemické postřiky, průmyslová hnojiva a další postupy průmyslového zemědělství) a odebírat potraviny od ní; zapojit se do tzv. bedýnkového systému kupování produktů.
Existuje několik produktů/potravin, které nelze místně vyprodukovat a pro vyváženou stravu dětí jsou doporučovány (např. banány, rýže). Volit pak lze variantu certifikovaných fair produktů zaručující etické a sociální podmínky zaměstnanců farem při jejich pěstování zejména ve „třetím“ světě.
Související odkazy
- Co jsou bioprodukty, biopotraviny a jak se označují?
- Kde lze biopotraviny nakoupit?
- Co je to spravedlivý obchod - fair trade?
Další čtení
- HOFHANZLOVÁ, Judita (Mudr.): Zdraví pro ženu a dítě přírodními prostředky. Kuchařka, péče o tělo, čaje, cvičení, kojení, hračky. Praha: Alternativa, 2002. ISBN 80-85993-67-8
- HOFHANZLOVÁ, Judita (Mudr.): Polévky a kašičky pro děti pro nejmenší. Čestlice: Medica Publishing, 2004. ISBN 80-85936-54-2 LIBROVÁ, Hana: Vlažní a váhaví: kapitoly o ekologickém luxusu. Brno: Doplněk, 2003
- MOMČILOVÁ. Pavla; HORAN, Petr: Vaříme dětem chutně a zdravě. Čestlice: Medica Publishing, 2001. ISBN 80-85936-08-9 PRŮVODCE SPOTŘEBITELE České Budějovice: Rosa
- www.najdisisvehofarmare.cz Adresář sedláků
- Biopotraviny jsou nutričně hodnotnější než produkty konvenčního zemědělství
Autor a rok revize | Mgr. Věra Soukupová, Ph.D., 2014 |
Kontakt | soukupova@rosacb.cz |
Webové stránky ekoporadny | Ekoporadna Rosa České Budějovice |