Jaká je výhoda kompaktních pracích prostředků?

Z ekoporadna.cz - Wiki
Přejít na: navigace, hledání

← zpět na Voda, praní, čištění

Úvod

V běžných sypkých prostředcích na praní se používá plnidlo (nejčastěji síran sodný). Tato přísada však nevykazuje přímý vliv na účinnost praní. Tzv. kompaktní prací prostředky se vyrábějí jinou (novější) technologií a plnidla neobsahují. Na trhu v ČR se v současnosti (rok 2014) skoro vůbec nevyskytují.


Doporučujeme

  • Kompaktní prací prostředky představují pohodlnou a v zásadě velmi ekologicky šetrnou volbu.
  • Na trhu v České republice se skoro nevyskytují, pokud ano tak pod jiným označením (ne kompaktní prostředek)


Podrobný popis problému

Složení kompaktních pracích prostředků

Prací prášky, které neobsahují plnidlo, musí být vyráběny jiným způsobem a s jiným složením. Neobsahují fosfáty a vyrábí se pro praní jak barevného, tak i bílého prádla. Funkce plnidla - síranu sodného - spočívá kromě toho, že zamezuje hrudkování, zejména ve vytváření dojmu, že zákazník dostává za své peníze dostatečné množství výrobku. Plnidlo ovšem nemá žádný prací účinek.

Dávkování

Vzhledem k tomu, že kompaktní prostředky neobsahují plnidla, dávkují se v mnohem menších, zpravidla nejméně polovičních dávkách. Přesnému dávkování je třeba věnovat značnou pozornost! Použijete-li množství prášku jako u nekompaktního prostředku, prášek bude pěnit a prádlo se vypere špatně, a navíc na prádle zůstanou zbytky prášku. Aby se zamezilo nadbytečnému dávkování kompaktních pracích prostředků, používejte dávkovací nádobky.

Snížením hmotnosti výrobku (a tím i energie potřebné k transportu) a objemu obalových hmot (a tím i množství odpadu) lze též přispět k ochraně přírody.


Související odkazy


Další čtení

  • Úklid v zeleném úřadě Stránky Sítě ekologických poraden, podrobné úklidové informace, informace nejen o velkých úklidech, seznamy nežádoucích látek, vzory veřejných zakázek
  • Ökologisch reinigen, informace rakouské organizace "die Umweltberatung" Österreich, nejvíce dostupných informací k problematice (německy)
  • Richardsonová, R.: Domov. Nové pohledy na zdravé, bezpečné a přirozené bydlení. Perfekt, Bratislava, 2003. ISBN 80-8046-237-2. Spousta rad pro domácnost nejen z oblasti šetrného úklidu.


Autor a rok revize Mgr. Ing. Petr Ledvina, 2014
Kontakt petr.ledvina@veronica.cz
Webové stránky ekoporadny Ekologický institut Veronica