Jaká je zdravotně nezávadná a ekologická obuv?

Z ekoporadna.cz - Wiki
Přejít na: navigace, hledání

← zpět na Ekospotřebitel, nakupování

Úvod

Existuje několik základních požadavků na zdravotně nezávadnou a životní prostředí nezatěžující obuv. Zvlášť důležité je dodržovat tato kritéria při koupi obuvi pro děti. Dětská noha totiž roste velmi rychle, kosti dětské nohy jsou dlouho měkké a mohou se nošením nevhodné obuvi snadno deformovat. A navíc, dětské nohy mají sníženou citlivost vůči bolesti a tlaku, takže o nesprávné obuvi ani nemusí vědět.


Doporučujeme

  • Upřednostňovat nákup obuvi, která má svršek z přírodních materiálů (useň, textil)
  • Pro děti nepoužívat obuv již použitou (second hand, bazary), použitou obuv používat jen v ojedinělých případech (např. lyžařská obuv, nouzová náhradní obuv) anebo po důkladném prohlédnutí obnošenosti obuvi
  • Nakupovat obuv, která je označena visačkou s logem žirafy a nápisem „Zdravotně nezávadná obuv - bota pro Vaše dítě“
  • Upřednostňovat nákup obuvi od českých výrobců (logo „Česká kvalita“)
  • Nebát se (v létě) nechat děti běhat naboso a nechat je pocítit různé druhy přírodnin hmatem (ploskou nohy)
  • Na našem trhu existuje obuv z recyklovaných materiálů
  • Na našem trhu se dají koupit boty z přírodních materiálů našeho původu (konopí, len)


Podrobný popis problému

Vhodné materiály, z nichž je obuv vyrobena

Z hlediska hygieny a zdravotní nezávadnosti jsou na svršek a vnitřní výstelku obuvi vyhovující přírodní materiály (useň, textil), což jsou obnovitelné zdroje a navíc mají ze zdravotního hlediska příjemné vlastnosti - jsou měkké, prodyšné, absorbují vlhkost z pocení. Důležitou vlastností je, že se časem přizpůsobí anatomickému tvaru nohy. Nedeformují tedy klenby nohy, naopak jí dávají prostor, aby se noha vyvíjela dle individuálních potřeb.

Některé svršky ze syntetických materiálů jsou neprodyšné. Zvláště uzavřené boty by měly být také vybaveny ve vnitřní nášlapné části stélkou nebo vkládací vložkou ze savého materiálu (useň, textil).

Naopak, podešev obuvi musí být vyrobena z nepřírodních materiálů, které mají i dobré tlumící vlastnosti, například styropor, pryž, termoplastický elastomer-TPE, polyurethan-PUR.


Jak má bota padnout

Důležitým kritériem výběru je obuv ve vhodné velikosti (ne příliš malé boty, ani příliš velké, úzké, široké, špičaté...), respektování individuální proporce nohy (délky různých prstů na nohou, výška nártu apod.) Obuv musí dobře padnout jak do délky, tak do šířky. Délka: dětská obuv musí být vpředu před prsty o 10 až 15 mm delší než noha. Asi polovinu tohoto volného prostoru ve špici, kterému říkáme nadměrek, slouží jako rezerva pro volný pohyb prstů při prodloužení nohy za chůze, polovina pro růst.

Šířka: obuv české výroby bývá označena velkými písmeny, viz

E - velmi štíhlé nohy

F - štíhlé

G - středně široké

H - široké


Jak poznat materiál, z něhož je obuv vyrobena

Obuv materiály.jpg

Zákon č. 258/2000 Sb., o ochraně veřejného zdraví a prováděcí vyhláška č. 84/2001 Sb., o hygienických požadavcích na hračky a výrobky pro děti ve věku do 3 let uvádějí, že k obuvi pro děti do 3 let (tedy pro velikosti nohy 105 až 165 mm) musí být přiloženo od výrobce nebo dovozce (nebo osoby, která uvádí obuv do oběhu) písemné prohlášení, které osvědčuje, že obuv splňuje hygienické požadavky stanovené uvedenou vyhláškou.


Obuv žirafa.jpeg

Žirafa

Pokud si spotřebitel není jist, zda je obuv vhodná pro nošení, může se řídit logem Žirafa. Česká obuvnická asociace se sídlem ve Zlíně zajišťuje dobrovolnou nadstandardní certifikaci nejen u nás vyrobené, ale i k nám dovezené dětské obuvi. Při posuzování zdravotní nezávadnosti obuvi působí Komise zdravotně nezávadného obouvání. Vlastní zkoušky se provádí v Institutu pro testování a certifikaci ve Zlíně. Obuv, která úspěšně prošla certifikačním řízením, odpovídá požadavkům na ortopedickou a hygienickou nezávadnost a bezpečnost při používání, obdrží certifikát zdravotní nezávadnosti. V prodejně je tato obuv snadno poznat - je označena visačkou s logem žirafy a nápisem „Zdravotně nezávadná obuv - bota pro Vaše dítě“.


Shrnutí - minimální lékařské požadavky pro správnou zdravou obuv

1. Dostatečný prostor obuvi, hlavně v její prstové části.

2. Dokonalá flexibilita obuvi, hlavně v místě prstových kloubů nohy.

3. Úměrná výška podpatku.

4. Vybočené (varosní), nebo kolmé postavení patní části kopyta.

5. Pevný a dostatečně dlouhý opatek.

6. Anatomicky správně modelovaný svršek obuvi.

7. Vyhovující materiál z hlediska hygienicko-zdravotnického (biologická inertnost výluhů z materiálů a přípravků použitých při výrobě obuvi, zajištění optimálního vlhkostního a teplotního režimu - mikroklima, měkkost, možnost dokonalé mechanické a chemické očisty).

8. Tlumení nášlapných sil spodkovým provedením.

9. Malá (resp. přiměřená) hmotnost obuvi (zdroj: www.detskaobuv.cz)


Legislativa


Další čtení


Autor a rok revize Mgr. Ing. Petr Ledvina, 2014
Kontakt petr.ledvina@veronica.cz
Webové stránky ekoporadny Ekologický institut Veronica