Jaká jsou preventivní opatření proti nežádoucímu hmyzu nebo hlodavcům v domácnosti?

Z ekoporadna.cz - Wiki
Přejít na: navigace, hledání

← zpět na Bydlení a domácnost

Úvod

Základní zásadou je udržovat čistotu. To však neznamená, že bychom měli stále jen uklízet. Cíleně použitými ekologickými čisticími prostředky můžeme dům nebo byt vyčistit i bez chemikálií. Nechtěným hostů je třeba především zabránit v přístupu do bytu.


Doporučujeme

  • Do často otevíraných oken nasadit sítě proti hmyzu,
  • Odpad vynášet často, především bio-odpad a směsný odpad, kde jsou zbytky jídel
  • Proti potravinovým molům: nevytvářet zbytečné zásoby, potraviny uchovávat v uzavíratelných nádobách, napadené potraviny ihned vyhodit, pravidelně kontrolovat a uklízet potravinovou skříň,
  • Častěji větrat především vlhké místnosti, do vlhkých a temných koutů pustit vzduch a světlo
  • Pravidelně kontrolovat mezery pod skříněmi, tmavá místa (nepřístupné kouty, prostory za nábytkem, ledničkou apod.)


Podrobný popis problému

Největší invazi do našich příbytků pořádají členové hmyzí říše, často se jedná o sezonní záležitost. S postupujícím ročním obdobím se v našem domě snaží najít potravu nebo úkryt celá řada hmyzích jedinců. Pokud provádíme důsledná preventivní opatření, neměly by nás potkat vážnější potíže s hmyzem ani s hlodavci. Stoprocentní opatření však neexistuje, protože např. při přechodu mezi domem a venkovním prostorem má otevřené dveře zároveň i nezvaný hmyz. Navíc chováme-li psy a kočky, je pravděpodobnější, že se na jejich tělech nastěhuje do domu i nějaký jiný tvor.

Jedním ze základních preventivních opatření je pravidelný úklid a správné skladování potravin. Hmyz často hledá v našich bytech potravu, tudíž je důležité uklízet nepoužité potraviny, rozsypané nebo rozlité zbytky jídla. Misky s ovocem je vhodné přikrýt, sladké potraviny pečlivě uzavírat a nenechávat např. zbytky sirupu stékat po skle. Sypké potraviny jako mouka, rýže nebo strouhanka je vhodné po otevření přesypat do uzavíratelných nádob nebo opět důkladně zavřít (k tomu může posloužit i prádelní kolíček). Pravidelně bychom měli uklízet především místa, kde se nejčastěji manipuluje s potravinami (kuchyň, kuchyňská linka, spíž). Při vytírání můžeme do vody přidat kapku vonného oleje, osvědčená je např. levandule a máta. Při úklidu nesmíme zapomenout ani na těžko přístupná místa v bytě a vlhké místnosti (koupelny, prádelny, sušárny).

Dalším opatřením je znepřístupnit dům a byt nezvaným hostům. Do oken jsou již dlouho využívány sítě proti hmyzu, nad postele se dá zavěsit moskytiéra proti bodavému hmyzu. Podobně je třeba "zavřít" vstupy do sklepů, spíží a další otvory do domu. U sklepních oken se doporučuje hustá mřížka nebo pletivo, které hlodavci těžko překousávají. Pozor ale aby realizovaná opatření nesnižovala funkci některých otvorů (větrání, přístup přirozeného světla). Stejně tak si dáme pozor, abychom naopak neuvěznili některé živočichy uvnitř domu, např. netopýry nebo rorýse. Nezvaným hostům můžeme také znepříjemnit pobyt živými i sušenými aromatickými květinami (např. muškát, levandule, máta, viz kapitola Jak lze nevítaný hmyz odpudit, případně zahubit?) nebo vodou s éterickým olejem, která se průběžně odpařuje.

A jaký hmyz k nám může v jakém ročním období zavítat? Doba výskytu hmyzu záleží vždy na konkrétních místních podmínkách a na počasí. Do starších typů okenních a dveřních rámů se mohou na podzim stěhovat mouchy, které se na jaře po zahřátí rámů probouzejí a mohou být nepříjemným hostem. Od května do září na nás může útočit savý hmyz, do bytů se stěhují především komáři. Na konci července a někdy až do konce září mohou na naše voňavé kuchyně útočit vosy, včely, mouchy, aj. S ubývající venkovní teplotou mohou přicházet i pavouci. Úkryt nebo potravu u nás mohou hledat také mravenci. Dokáží se zabydlet i v odchlíplé omítce. Po celý rok se doma můžeme setkat s potravinovými moli, šatními moli, kožojedy a kožešinožrouty, rybenkami, octomilkami, roztoči, škůdci na pokojových rostlinách nebo s hlodavci. Mají-li k tomu vhodné podmínky, mohou nám po celý rok znepříjemnit život také plísně a houby. Většinou se však nestává, že by nás navštívili další divoce žijící živočichové. Do vlhkých sklepů se mohou stěhovat některé žáby, do kůlen a dřevníků ježci.

Pokud preventivní nástroje selžou a ještě než nastoupí "silnější", dražší či problematičtější opatření, zkuste staré, známé metody: např. plácačky na mouchy a další hmyz.


Související odkazy


Další čtení

  • Nezvaní hosté. Jak si poradit s mravenci, moly a jinou havětí v domě a bytě, Rosa, o.p.s., 2005.
  • Nicolas Priou: Babiččiny dobré rady. Rebo productions, 2009.
  • Pokorný V., Šifner F. 2004: Atlas hmyzu. Nakladatelství Ladislav Horáček - Paseka. Praha a Litomyšl
  • Buchar J., Ducháč V., Hůrka K., Lellák J.: Klíč k určování bezobratlých. Pedagogické nakladatelství Scientia, spol. s r.o. Praha, 1995.


Autor a rok revize Mgr. Ing. Petr Ledvina, 2014
Kontakt petr.ledvina@veronica.cz
Webové stránky ekoporadny Ekologický institut Veronica