Jaká mohou být profesionální opatření proti hmyzu nebo hlodavcům?

Z ekoporadna.cz - Wiki
Přejít na: navigace, hledání

← zpět na Bydlení a domácnost

Úvod

Profesionálních opatření proti hmyzu a hlodavcům je celá řada. Vždy je provádějí odborné firmy s příslušným vybavením.


Doporučujeme

  • Profesionální ochrana a opatření proti členovcům, hlodavcům a dalším živočichům se řídí zákonem o ochraně veřejného zdraví, č. 285/2000.
  • Osoba, která provádí ochrannou dezinfekci, dezinsekci nebo deratizaci, smí použít jen přípravky, jejichž uvedení na trh bylo povoleno, může použít přípravky a postupy jen v míře nezbytně nutné tak, aby účelu ochranné dezinfekce, dezinsekce a deratizace bylo dosaženo a životní a pracovní podmínky nebyly ohroženy či poškozeny a je povinna kontrolovat její účinnost.
  • Při pochybnostech kontaktuje orgány ochrany zdraví, což jsou Krajské hygienické stanice a Ministerstvo zdravotnictví.


Podrobný popis problému

Profesionální ochrana a opatření proti členovcům, hlodavcům a dalším živočichům se řídí zákonem o ochraně veřejného zdraví, č. 285/2000. díl 2 (Ochranná dezinfekce, dezinsekce a deratizace).


Pasti a otrávené návnady

Nastražení pastí nebo návnad nevyžaduje žádná speciální opatření. Podstatné je jen to, že musí být umístěny mimo dosah dětí a domácích zvířat. Při odstraňování škůdců bychom pastím a návnadám měli každopádně dávat přednost před opatřeními, kdy jsou do prostředí aplikovány chemické látky (např. postřiky).


Postřiky

Při postřicích se kontaktní insekticid nanese velkoplošně na podlahy, stěny a plochy nábytku. Do bytu se pak nemělo vstupovat až do úplného vyvětrání (raději několik hodin). Účinné látky zůstávají po odpaření rozpouštědla na povrchu předmětů, ukládají se na textilních vláknech nebo částečkách prachu, a mohou tak být přijímány organismy. Po postřiku intenzivně a dlouho větráme, všechny pracovní povrchy (např. plochy, kde se pracuje s potravinami – stůl, kuchyňská linka…) důkladně omyjeme (mírným univerzálním čističem), včetně nádobí, a vyčistíme textil.


Zamlžování

Při zamlžování se účinná látka rozpuštěná v rozpouštědle rozstřikuje jako velmi jemný aerosol. Na všechny ošetřované plochy se tak nanese tenká vrstva insekticidu. Zamlžování vyhání škůdce z jejich úkrytů. Po aplikaci aerosolu se do bytu nesmí několik hodin (konzultujte se zástupcem firmy) vstupovat. Při čištění platí stejná bezpečnostní opatření jako u postřiků.


Související odkazy


Legislativa


Další čtení

  • Nezvaní hosté. Jak si poradit s mravenci, moly a jinou havětí v domě a bytě, Rosa, o.p.s., 2005.
  • Pokorný V., Šifner F. 2004: Atlas hmyzu. Nakladatelství Ladislav Horáček - Paseka. Praha a Litomyšl
  • Buchar J., Ducháč V., Hůrka K., Lellák J.: Klíč k určování bezobratlých. Pedagogické nakladatelství Scientia, spol. s r.o. Praha, 1995.
  • Mezinárodní encyklopedie rostlin, hub a živočichů


Autor a rok revize Mgr. Ing. Petr Ledvina, 2014
Kontakt petr.ledvina@veronica.cz
Webové stránky ekoporadny Ekologický institut Veronica