Jaké by mělo být vybavení domácnosti s dětmi?

Z ekoporadna.cz - Wiki
Přejít na: navigace, hledání

← zpět na Ekospotřebitel, nakupování

Úvod

Při rekonstrukcích doporučujeme používat přírodní stavební materiály (hliněná nebo vápenná omítka, keramické dlaždice, cihly, beton, dřevo, izolační materiály na bázi celulózy apod.). Též při dovybavení nábytkem a textiliemi upřednostňujte přírodní materiály.


Doporučujeme

  • Při zařizování interiéru bytu a dětského pokoje je vhodné co nejvíce snížit podíl chemických látek a syntetických materiálů a zařazovat materiál přírodní
  • Pro malby a nátěry upřednostňujte výrobky se značením Ekologicky šetrný výrobek.
  • Při nákupu dřevěného nábytku je vhodné vybírat nábytek se značkou FSC nebo alespoň dřevo kontinentální.
  • U bytových textilií i podlahových krytin vyhýbat syntetickým příměsím jako je nylon, polyester, akryl, acetát, PVC a formaldehyd.
  • Dejte přednost českým výrobkům.


Podrobný popis problému

Nábytek

Nábytek vybírejte z masivu (dřevo), ideálně s přírodními laky, vosky, oleji. Nábytku z dřevotřísky doporučujeme se vyhnout z důvodu obsahu, pro zdraví i přírodu nebezpečného formaldehydu. Preferujte certifikované dřevo se značkou FSC a dřevo z místních lesů.


Podlahové krytiny

Vyhýbejte se podlahovým krytinám z  PVC, z nichž mohou uvolňovat ftaláty a laminátu obsahující formaldehyd. Vhodné jsou materiály na přírodní bázi - dřevo, korek, přírodní (pravé) linoleum (např. marmoleum). Kobercům se z důvodu zdravotních rizik (alergie, roztoči), ale i náročnějšího úklidu zejm. u rodin s malými dětmi a domácími zvířaty, doporučujeme vyhnout; pokud se bez koberců neobejdete, s ohledem na životní prostředí vybírejte koberce z přírodních vláken.


Nátěry

Ideální (pro dřevo) jsou oleje, vosky a přírodní laky. Pokud se rozhodnete malovat, natírat či lakovat volte vodou ředitelné laky a nátěry. Ideálně vyberte certifikované se značkou EŠV.


Textilie

Syntetické příměsi, které se používají u textilií, jsou např. nylon, polyester, akryl, acetát, PVC, a formaldehyd (k impregnaci a proti mačkání ložního prádla), a kromě vlivu na zdraví jsou zátěží pro životní prostředí. Pro barvení textilu se používají těžké kovy - kadmium, chróm, jež jsou pro jejich výrobu v EU již zakázány (neplatí však pro barvení). Mezi alternativy patří např. biobavlna (produkt ekologického zemědělství) či další certifikované textilie zohledňující dopad výroby a kvalitu výrobků např. Oeko­‑Tex Standard 100. Chceme-li při výběru textilu zohlednit požadavky na původ, výrobu i kvalitu, potom je nutno sledovat více certifikátů. V ČR se můžeme setkat s certifikáty od holandské organizace Fair Wear Foundation (obdoba fair trade) či britské Soil Association. Pravidlem je též kupovat textilie v ověřených obchodech, a každou textilie před používáním vyprat. Deky jsou vhodné z ovčího rouna či peří (pozor zde na alergie).


Ostatní

Samostatnou kapitolu tvoří výběr hraček pro děti. S tím vám pomohou otázky: Čím se řídit při výběru hraček?, Čeho se vyvarovat při výběru hraček a Lze doporučit dřevěné hračky bez jakýchkoli omezení?. Pozor dejte též při výběru matrací, volte kokosové vlákno nebo přírodní kaučuk (latex), ty neobsahují bromované zpomalovače hoření. Obezřetní zůstaňte i při výběru pokojových rostlin, ověřte jejich jedovatost.


Související odkazy


Další čtení


Autor a rok revize Mgr. Věra Soukupová, Ph.D., 2014
Kontakt soukupova@rosacb.cz
Webové stránky ekoporadny Ekoporadna Rosa České Budějovice