Jaké jsou možnosti výběru a používání dámských hygienických potřeb s ohledem na životní prostředí?

Z ekoporadna.cz - Wiki
Přejít na: navigace, hledání

← zpět na Ekospotřebitel, nakupování

Úvod

Dámské hygienické potřeby šetrné k ženě i k přírodě? V naší společnosti přetrvává řada tabu, hlavně v této oblasti. Mnozí z nás si ani neuvědomují, že s jednorázovými hygienickými prostředky neubližujeme jen životnímu prostředí kolem sebe, ale i sami sobě. Slovo bezpečné a čisté nemusí nutně znamenat jednorázové.


Doporučujeme

  • Hygienické potřeby nejsou tabu, zamyslete se nad tím, co používáte každý měsíc.
  • Porozhlédněte se po alternativách ke klasickým jednorázovým vložkám a tamponům - skoro všechny jsou levnější a všechny ekologičtější a zdravější.


Podrobný popis problému

Menstruační vložky jsou nepohodlné (ať jsou sebetenčí), zapařují se, nejsou zrovna levné a vzniká z nich slušná hromada netříditelného odpadu (nemluvě o nákladech na výrobu - plasty, buničina, obaly, doprava). Tampony jsou z mnoha pohledů problematické - vysušují sliznici, mohou způsobit syndrom toxického šoku, často jsou nepohodlné a nejsou nejvhodnější při koupání, nemluvě o riziku nejrůznějších infekcí. Je tu několik možností, jak řešit každoměsíční problémy ekologičtěji, zdravěji a - téměř vždy - výrazně levněji.


Tampony a jednorázové vložky z biobavlny, případně kompostovatelné

Jde o náhradu klasických výrobků šetrnější alternativou. Mají o něco menší ekostopu, obsahují méně chemikálií, ale zůstává problém s odpady a dopravou. Dobrá volba pokud to nejde jinak.


Menstruační pohárky (kalíšky)

Před pár lety novinka z Británie, nyní jsou k dostání i v některých drogeriích a na řadě eshopů. Jde o kalíšky ze silikonu (případně latexu, ale ten může alergizovat), které se používají stejně jako tampony - rozdíl je v tom, že se po naplnění vylijí, omyjí a znovu zavedou. Před a po cyklu se vyvaří (jako dětské dudlíky). Mají vydržet až deset let (sedmiletá osobní zkušenost ukazuje, že to asi bude pravda). Vyrábí se v různých velikostech (mladé dívky, ženy, po porodu), drobných tvarových odlišnostech a dokonce v různých barvách. Mají minimální ekostopu (jeden malý kalíšek na řadu let), není znám případ syndromu toxického šoku, nedělají potíže ani při potížích s kvasinkami apod. Vychází velmi levně - kalíšek koupíte od 300 - 400 Kč při životnosti několika let jde o dobrou investici. Vyžadují trochu cviku při výměně, ale manipulace není složitější než při používání tamponů. Vyměňují se podle síly krvácení jednou nebo vícekrát denně. Jsou vhodné pro všechny druhy sportů a aktivit.

Prodávají se pod názvy: menstruační kalíšek/pohárek, Lunette, Divine, Mooncup, Keeper atd.


Tampóny z mořské houby

Získávané v oblasti Karibiku, zcela přírodní bez dioxinů a syntetických vláken, biodegradabilní, používají se podobně jako běžně dostupné tampóny. Mořská houba není rostlina, ale živočich žijící v teplých mořích. V minulosti byla hojně využívána k nejrůznějším účelům, dnes se s ní setkáte ponejvíce jako pomůckou pro odličování nebo jako houbou na mytí. Mořskou houbu lze jistě považovat za obnovitelný zdroj, je však otázkou, co by pro přírodu znamenalo její masové využívání. U nás málo rozšířená, ale vzhledem k tomu, že jde o živočicha z tropických moří to asi není škoda.


Pratelné vložky

Mají tvar a velikost klasických vložek (na noc, na den, slipové vložky) a jsou vyrobeny z látky - (bio)bavlny, flanelu apod. Mohou být čistě látkové nebo s nepropustným jádrem (ty jsou tenčí) v nejrůznějších barvách a vzorech. Nosí se jako klasické vložky, zapínání je na patentek. Po použití je dobré je skladovat v kbelíku se studenou vodou a ob den vyprat. Jsou prodyšné a příjemné na omak, nezapařují se. Jsou velmi vhodné pro poporodní krvácení. Vložky si můžete i samy ušít.


Může být někde problém?

Občas se objevují zprávy, že používání kalíšků může způsobit výskyt polypů, výtoky nebo některé jiné gynekologické komplikace. Kalíšky by správně měly být zavedené jen na co nejkratší možný čas (ale to platí i pro tampony) a mezi tím ho vyvařit, dodržovat úzkostlivou hygienu. Důvodem je zejména to, že jde o cizí těleso a krev se zde po nějaký čas zdržuje. Ve srovnání s masově používanými tampony jsou však kalíšky podstatně bezpečnější, nevysušují a nedráždí sliznici, není znám případ, že by způsobily syndrom toxického šoku (na rozdíl od tamponů). Z tohoto pohledu jsou rozhodně bezpečnější než tampony. Přirozenější variantou jsou ovšem vložky, nejlépe látkové, které umožní volný odtok krve.

Občas se objevují zprávy, že "kalíšek může způsobit vznik polypů". Nemůže, jejich vznik podmiňují genetické faktory. V případě nedodržení hygieny, ale může zapříčinit výtoky nebo jiné problémy (ale to může způsobit i koupel v rybníce v "kritickém období" a kalíšek v tom bývá zcela nevinně).

Pokud váháte, tak se poraďte s gynekologem, ptejte se při prohlídkách, zda někde je nebo může být problém. Kalíšky jsou ve větším měřítku používány poměrně krátce, neexistují pro tato rizika relevantní studie na různých skupinách žen. To neznamená, že nejsou (cokoliv vkládáme do organismu je rizikový faktor), ale nemá smysl je přeceňovat. Drobná osvěta mezi lékaři také pomůže lepšímu odhalení případných souvislostí - anebo odbourání zatím vznikajících mýtů.


Další čtení


Autor a rok revize Mgr. Renata Placková, 2015
Kontakt renata.plackova@ekoporadna.cz
Webové stránky ekoporadny Síť ekologických poraden STEP