Jaké kuchyňské spotřebiče jsou energeticky nejúspornější?

Z ekoporadna.cz - Wiki
Přejít na: navigace, hledání

← zpět na Energie, obnovitelné zdroje

Úvod

Kromě tradičních sporáků je k dispozici spousta jiných spotřebičů. Spotřeba energie však zdaleka nejvíce závisí na způsobu používání. Nejlepší (kromě sporáků na obnovitelné zdroje energie) vychází plynový a indukční ohřev.


Doporučujeme

  • Nejnižší spotřebu energie má plynový sporák (a indukční sporák), nejméně vhodný je tradiční elektrický sporák.
  • Nejvíce úspor v kuchyni dosáhneme přemýšlením – výběrem správných hrnců, množství jídla a doby vaření.
  • Při vaření vždy používáme pokličku ideálně v maximální míře tlakový hrnec.
  • Máme-li v létě dostatek času, můžeme vyzkoušet solární vařič.


Podrobný popis problému

Vařením se spotřebuje velké množství energie. Závažné je to hlavně tehdy, pokud k němu užíváme elektřiny. Když spočteme ztráty při výrobě v tepelných elektrárnách, ve vedení až k vařiči a při předávání tepla z vařiče do potravy, zjistíme, že více než osmdesát procent energie přijde nazmar. Vařit na plynu či v zimě na sporáku na dřevo je mnohem moudřejší.

Nejen zeleninu lze konzumovat raději syrovou, i z obilnin lze připravit dobré pokrmy i netepelně (naklíčením). Pokud nám nezbývá než vařit na plotýnce elektrického sporáku, dbáme na to, aby dno hrnce a plotýnka měly stejný průměr a aby hrnec k plotýnce dokonale přiléhal. Využíváme také tepelné setrvačnosti plotýnky - vypnout proud můžeme těsně před začátkem varu, troubu chvíli před dopečením.

Srovnáváme-li mezi sebou moderní elektrické systémy – halogenový zářič, indukční vlnový ohřívač či kombinaci obou (v nynější době zasazených do keramických varných desek), zjistíme rozdíly, jedině je-li správně zkombinováno množství připravovaného jídla a nádobí na jeho přípravu.

Používání mikrovlnných přístrojů se hodí z energetického hlediska jen pro malé až střední porce (do 500 g zeleniny, 750 g masa, 1000 g ryb); pokud je to více, ztrácí teplotní kmity molekul vody v porcích na efektivitě. Jinak dosahují vlnové ohřívače při těchto množstvích příznivějších hodnot. U větších porcí jsou na tom kuchyňské linky s halogenovými a kombinovanými plotýnkami co se týče energetické spotřeby lépe. Kritériem pro rozhodování je, jestli budete častěji připravovat menší nebo větší porce.

Když už musíme vařit na elektrické plotně, pak raději na sklokeramické. Rychle se zahřeje a rychle zase vychladne, neohřívá se tak zbytečně kovové těleso. Doba dosažení plného výkonu je jen deset až dvacet sekund po zapnutí. Spirála pod skleněnou deskou vyzařuje teplo přímo do nádoby.

Indukční desky

Ještě lepší jsou indukční desky, s indukční cívkou pod plotnou, regulující velikost topného prostoru podle velikosti nádoby a zahřívající jen ji. Působením střídavého magnetického pole na elektricky vodivé dno nádoby se v nádobě indukují vířivé proudy, které se díky elektrickému odporu nádoby mění na teplo. Musíme ovšem použít nádobí málo elektricky vodivé a pokud možno z magnetického materiálu, tedy takové na kterém drží magnet - ze speciálního nerezu (výhodné je, když mají ve dně tepelně vodivou vložku z hliníku nebo mědi), smaltované či litinové. Celková účinnost těchto indukčních sporáků se již blíží plynovým. (Přesněji účinnost samotného vaření je vyšší, ale je třeba vzít v potaz nízkou účinnost výroby elektřiny v uhelných a jaderných elektrárnách.)

Energeticky velmi výhodné je ohřívání vody v rychlovarné konvici, ohřívá se prakticky jen voda a velmi málo okolní prostředí.


Pečení v troubě

Pečení v troubě je energeticky náročné (trouby jsou i dnes špatně tepelně izolované). V zimě je nejlepší trouba v kamnech na dříví, ale jinak dáme přednost elektrické troubě před plynovou, celkově může být úspornější a péci lépe. Dejme přednost modelu s ventilátorem, který zajišťuje rovnoměrné rozdělení teploty v troubě. Výhodné jsou modely, ve kterých lze umístit dva plechy nad sebou. Buchet upečeme při stejné spotřebě elektřiny dvakrát tolik. A samozřejmě, koupíme spotřebič energetické třídy A nebo lepší (i A+++ od 1.1. 2014 dle nového nařízení Komise EU č. 64/2014).


Dojití“ potravin, termoska, papińáky, trouby

Osvědčeným způsobem snížení energetické spotřeby je nechávat jídlo dojít v hrnci nebo v peřinách.

Termoska umožňuje uchovat jídlo a pití v teplém stavu bez vynaložení další energie na ohřev. Dnes prodávané nerezové termosky mají prakticky neomezenou životnost. V termosce můžeme také „vařit“ a ušetřit tak energii. Pro vyzkoušení lze například pokrájet brambory na menší kostky, dát je do termosky a zalít vařící vodou. Termosku uzavřeme a brambory necháme 30-45 minut „vařit“. Pozor jen na nejlevnější modely ze samoobsluh, které, jak vychází z různých testů, udrží teplo jen velmi krátkou dobu.

Energii nejvíce šetří tlakové hrnce neboli „papiňáky“. Vařením v papiňácích šetříme až padesát procent energie. V papiňáku můžeme vařit většinu potravin: od brambor, rýže, zeleniny až po maso. Aby se hrnec co nejméně ochlazoval sáláním, musí být zvenčí kovově čistý.

Každopádně však vaříme vždy s těsnou pokličkou, která brání unikání tepla. Nejvýhodnější pokličkou je další hrnec, ve kterém se zároveň ohřívá voda pro další účely.


Související odkazy


Legislativa


Další čtení

  • Vlašín, M., Ledvina, P., Máchal, A.: Desatero domácí ekologie, ZO ČSOP Veronica, Brno, 2012, kapitola energie, dostupné i v elektronické podobě.
  • Murtinger, K. a kol.: Úspory elektřiny v domácnosti, Energy Centre České Budějovice, dostupné i online
  • www.uspornespotrebice.cz - výběr domácích spotřebičů na českém trhu podle jejich energetické spotřeby


Autor a rok revize Mgr. Ing. Petr Ledvina, 2014
Kontakt petr.ledvina@veronica.cz
Webové stránky ekoporadny Ekologický institut Veronica