Jaký je význam starých vysokokmenných odrůd ovoce?

Z ekoporadna.cz - Wiki
Přejít na: navigace, hledání

← zpět na Zemědělství, zahrádkářství

Úvod

Vysokokmenné odrůdy ovocných stromů poskytují plody, stín, obohacují estetiku krajiny, brání erozi, chrání před větrem, slouží jako potrava pro včely, hnízdění pro ptáky, stanoviště pro bezobratlé živočichy. Na rozdíl od nových odrůd pěstovaných převážně intenzívně formou zákrsků vyžadují minimální péči a jsou odolnější vůči chorobám.


Doporučujeme

  • Máte-li na zahradě dost místa, či pokud vlastníte sad, vysázejte alespoň část stromů ze starých odrůd na vysokém kmeni.
  • Odolné staré odrůdy najdou své místo také u cest, v polích, v alejích.


Podrobný popis problému

Starých odrůd je nepřeberné množství, často se pěstovaly k konkrétních klimatických podmínkách (jiným stromům je daří na Slovácku a jiným v Podkrkonoší). Většina z nich je odolná vůči chorobám a škůdcům, vyžadují minimální péči. V současnosti dramaticky klesl počet pěstovaných odrůd, což s sebou nese unifikaci nabídky na trhu, ale i snadné šíření škůdců a chorob (a návazně spoustu postřiků). Velké stromy mají delší život a více vydrží a lépe plodí. Pokud pěstujete více různých odrůd, tak je lze rozlišovat dle použití (různá jablka na mošt, na uskladnění, letní, na zaváření; švestky do povidel, na slivovici, na jídlo atd.). Více odrůd zajistí také to, že každý rok alespoň některé stromy budou plodit podle toho, kterým zrovna počasí přálo nejvíce. Rozložení doby kvetení poskytne pastvu včelám po delší čas. Z velkých stromů je posléze také větší množství kvalitního dřeva (řezbářského, palivového). Na vysoké stromy se dá také vylézt, což oceníte při sklizni a děti po celý rok.

Kde je sehnat?

Poptejte se v zahradnictvích a školkách, překvapivě často vedle konifer a zákrsků nabízí i méně obvyklé dřeviny zapěstované na vysokokmen. Mnoho jich najdete na www.stareodrudy.org. Semena i další materiál můžete objednat z svépomocného katalogu o.s. Gengel], které se zabývá udržováním tradičních a krajových odrůd rostlin a dřevin. Databázi starých odrůd jabloní a hrušek najdete zde. Mnoho odrůd je soustředěno do tzv. genofondových sadů, kam jsou přenášeny rouby z různých objevených stromů nebo jsou cíleně pěstovány a šířeny konkrétní odrůdy. Najdete je třeba ve Velké nad Veličkou, Bojkovicích a jinde. Zajímavou aktivitou je snaha o záchranu genofondu hrušní v katastru obce Chbany v Ústeckém kraji.

Další informace

  • Mnoho informací najdete také ve starých pomologických a zahrádkářských příručkách.
  • Propagací starých odrůd se zabývá např. sdružení Tradice Bílých Karpat (vyrábí také ovocné mošty v biokvalitě).
  • Více o mapování a některých odrůdách najdete na webu ČSOP Meluzína


Další čtení

  • o.p.s. Gengel o.p.s. Gengel, provozuje svépomocný katalog s nabídkou krajových a starých odrůd včetně dřevin, zabývá se jejich mapováním a propagacíAutor a rok revize Mgr. Renata Placková, 2014
Kontakt renata.plackova@ekoporadna.cz
Webové stránky ekoporadny Síť ekologických poraden