Jak je to s repelenty proti komárům?

Z ekoporadna.cz - Wiki
Přejít na: navigace, hledání

← zpět na Bydlení a domácnost

Úvod

Pomocí repelentů se mění tělesný pach tak, aby nepřitahoval komáry. Účinné látky v repelentech jako dimetylftalát (DMP) nebo diethyltoluamid (DEET) mohou dráždit kůži a vést k nevolnosti, závrati a bolestem hlavy. Účinná látka DEET se vstřebává pokožkou a zčásti se ukládá v tukové tkáni. Dlouhodobější používání může vést k nervovým poruchám, nespavosti a křečím.


Doporučujeme

  • Nejlepší proti komárům je mechanické zabránění přístupu (sítě do oken, dveří, moskytiéry, sítě přes obličej)
  • Na trhu je celá řada přírodních repelentů
  • Repelenty na komáry s účinnou složkou DEET používat jen v případech, kdy selžou všechny ostatní řešení, mechanické opatření (sítě, moskytiéry) nebo přírodní repelenty.


Podrobný popis problému

Pro komáry je sání krve životní nezbytností. Několik z asi 3000 druhů komárů se specializuje na lidskou krev. Při výběru své oběti (sají jen samičky) se orientují především podle pachu a tělesné teploty. Okolo jedné třetiny domácích insekticidů (hubičů a odpuzovačů hmyzu) slouží k boji proti komárům. Pomocí repelentů se mění tělesný pach tak, aby nepřitahoval komáry. Účinné látky v repelentech jako dimetylftalát (DMP) nebo diethyltoluamid (N,N-diethyl-meta-toluamid), známý pod zkratkou DEET mohou dráždit kůži a vést k nevolnosti, závrati a bolestem hlavy. Účinná látka DEET se vstřebává pokožkou a zčásti se ukládá v tukové tkáni. Dlouhodobější používání může vést k nervovým poruchám, nespavosti a křečím. Různá upozornění typu „nepoužívat u dětí do 6 let“ mohou poukazovat na obsah takových látek v repelentech.


Preventivní opatření na komáry

Pokud je komárů hodně v okolí bydliště, tak nejlepší ochranou domů a bytů jsou nejrůznější sítě proti hmyzu. Lze větrat i večer i při rozsvíceném světle a zároveň sítě brání vletu komárům a dalšímu hmyzu. Na trhu si lze vybrat z mnoha druhů sítí – vnější na balkónové dveře či okna, lze pořídit rolovací, posuvné nebo pantové sítě. Záleží vždy na typu okna.


Opatření bez repelentů

Doma se dají použít rovněž různé aromatické oleje do odpařovacích nádob a lamp. Prodávají se např. aromatické oleje, který obsahují jen přírodní éterické silice z kontrolovaného ekologického zemědělství a volného sběru. Obsahují např. citronelu, levanduly, šantu kočičí, Přípravky podobného složení je možné sehnat také do elektrické zásuvky.

Na trhu je dále elektronický plašič komárů, který pracuje zcela bez chemie. Může být buď přenosný napájený baterií pro použití venku nebo k zapnutí do zásuvky. Plašič komárů vytváří zvuk vysokého kmitočtu, odpuzující komáří samičky. Výška tónu zvuku musí odpovídat výšce tónu, který vytváří komáří samečci. Komáří samičky se totiž v období, kdy jsou oplodněné (a kdy naopak potřebují sát krev), vyhýbají komářím samečkům. Plašič vydává sice určitý zvuk, jde však o vysoké tóny na hranici slyšitelnosti pro člověka. Nepůsobí tedy rušivě.


Venkovní opatření proti komárům

Pokud se pohybujete v prostoru s větším výskytem komárů, výborným opatřením je síťka přes obličej. Osvědčila se nám natažená přes klobouk, jehož okraj pod síťkou vytváří na obličeji prostor pro lepší dýchání. Síťku lze snadno vyrobit z kusu záclonoviny nebo zakoupit. Zbytek těla lze snadno zakrýt silnějším oblečením, které komáři neprokousnou.

Pokud chceme nějaký repelent na tělo, tak na trhu existuje řada zcela přírodních, i dokonce takových, které obsahují jen certifikované biosložky nebo suroviny z volného sběru. Řada rostlinných silic má pro hmyz odpudivé účinky. Mezi rostliny, které odpuzují hmyz patří např. čajovník, levandule, eukalyptus, citronela, cedr, geránie, meduňka, pačuli, hřebíček, jalovec a další. Tyto silice jsou buď součástí přírodních repelentů nebo je lze doma použít do aromalamp.

Je však potřeba dát pozor na složení jednotlivých přípravků, jelikož většina bio repelentů obsahuje alkohol, musíme tedy být obezřetní při aplikaci kolem citlivých míst a chránit jej před dětmi.

Jediná nevýhoda přírodních repelentů a tinktur, že nejsou tak účinné jako ty s DEET.


Související odkazy


Legislativa


Další čtení

  • Wikipedie: Informace o DEET - mechanismus účinku, vliv na zdraví, vliv na životní prostředí
  • Nezvaní hosté. Jak si poradit s mravenci, moly a jinou havětí v domě a bytě, Rosa, o.p.s., 2005.


Autor a rok revize Mgr. Ing. Petr Ledvina, 2014
Kontakt petr.ledvina@veronica.cz
Webové stránky ekoporadny Ekologický institut Veronica