Jak lze nevítaný hmyz odpudit, případně zahubit?

Z ekoporadna.cz - Wiki
Přejít na: navigace, hledání

← zpět na Bydlení a domácnost

Úvod

Pro začátek většinou postačí silně aromatické rostliny (vysázené na správné místo), aby se zabránilo vnikání nevítaných hostů do obytných prostorů. Rozmyslete si, které rostliny nebo stromy nasázíte před svůj dům,do truhlíků za oknem, apod. Hmyz odpuzují například keříčky rajčat nebo pár kousků hřebíčkového koření v misce s vodou.


Doporučujeme

 • Postavte do místnosti nádoby s octem, citronovou šťávou nebo levandulovou esencí.
 • Jako přírodní repelent smíchejte éterické oleje s pleťovou vodou nebo pleťovým olejem (stačí poměr 1:4), nikdy je však nepoužívejte na kojence a malé děti.
 • Několik kapek éterického oleje nanesených na žárovku, ložní prádlo nebo oděv bude odpuzovat obtížný hmyz.
 • K hubení používejte šetrné metody jako plácačky na mouchy, lepivé pásy a pasti.
 • Ultrafialové lapače nejsou dobrým řešením, protože hubí širokou škálu druhů hmyzu.


Podrobný popis problému

Hmyz hledá v bytě především potravu a některé druhy i úkryt. Občas se stane, že otevřeným oknem do domu vletí omylem. První, co bychom měli udělat, jsou preventivní opatření. Hmyz má dobře vyvinutý čich a některé vůně je lákají, jiné zase odpuzují. Například mravenci po sobě zanechávají i pachové stopy, které mohou tvořit „cestičky“ do spižíren.

Šetrným způsobem odlákání hmyzu jsou aromatické rostliny a výtažky z nich – étericé oleje. Mnohé rostliny lze pěstovat v truhlících na okenním parapetu nebo na záhonech pod okny – např. rajčata, levandule, bazalka, šalvěj, máta, afrikán, muškát. Pelargonii vonnou lze pěstovat jako pokojovou rostlinu, dobře fungují i sušené rostliny (musí být uskladněny v suchu).

Kromě rostlin můžete využít i nejrůznějších odpařovačů, ať už zakoupených aromalamp nebo doma vytvořených z misky. Do odpařovačů dejte ocet, vodu s éterickými oleji nebo kousky hřebíčku. Éterické oleje můžete využít i při úklidu – pár kapek do vody na vytírání odstraní pachové stopy z podlah. Repelenty mění tělesný pach tak, aby nepřitahoval komáry, ale zároveň mohou způsobovat zdravotní problémy. Místo kupovaných repelentů si můžete jednoduchým způsobem vytvořit vlastní smícháním éterického oleje s pleťovou vodou v poměru 1:40. Účinek takového repelentu se u různých lidí liší.

K nejčastěji využívaným rostlinám k odpuzování hmyzu patří: levandule, meduňka, cedr, máta, polej, citron, eukalyptus, anýz, hřebíček, kajeput, cypřišek, saturejka a grapefruit, máta. Tyto rostliny se dají použít živé, sušené i jejich extrakty. Citronový a levandulový olej odpuzuje komáry, šatní moly a kožojedy, hřebíček mouchy, octomilky a vosy. K hubení nezvaného hmyzu je nejšetrnější plácačka na mouchy. Můžeme si také udělat přírodní mucholapku: Smícháme mletý pepř se šťávou nebo medem na kašičku a natřeme s ní savý papír a položíme ho třeba na talíř nebo do míst s častým výskytem mravenců. Proti larvám molů, kožojedů a kožešinožroutů pomáhá také jejich sběr a mechanické hubení. Larvy potemníků je nejlépe likvidovat i s napadenými potravinami, stejně tak další hmyz, který napadá potraviny. Na roztoče, kteří bývají zalezlí v matracích, kobercích či lůžkovinách pomáhá důkladné vysávání a v zimě je můžeme nechat vymrznout. Blechy je dobré vyčesávat. Při česání postavte zvíře na velký papír potřený tukem (např. potravin. vazelína), blechy vyskáčou a zůstanou přilepené. Použít se dají také obojky proti blechám na rostlinné bázi nebo obojky postříkat sprejem z éterických olejů (osvědčená je máta polej). Šváby je potřeba hubit okamžitě po jejich objevení a vyplatí se hledat jejich úkryty. Účinné jsou feromonové lapače lákající samečky. Při masovějším výskytu je lépe povolat dezinsekční firmu.

Každopádně si před hubením hmyzu musíme ujasnit, zda nám škodí, odkud přichází a co vyhledává. Také je důležité, zda jde o nočního nebo denního tvora. Některé druhy mohou být navíc chráněné. Pokud k odpuzení nebo hubení nepomáhají výše popsané metody a musíme použít jedovatých prostředků, vyhneme se prostředkům znečisťujícím vzduch (spreje, odpařovače) a raději zvolíme požerové a kontaktní jedy (návnady).

Neočekávejte stoprocentní účinek! Když vás bodnou tři komáři místo třiceti, je to také úspěch. Protože éterické oleje mohou dráždit kůži, je velmi důležité správné použití.

 • Smíchejte éterické oleje s pleťovou vodou nebo pleťovým olejem (stačí poměr 1:4).
 • Nenatírejte éterickými oleji kojence a malé děti; jako ochrana postačí několik kapek na ložním prádle nebo oděvu.
 • Zavírejte okna a vypínejte světlo.
 • Upevněte na okna a dveře gázovou látku nebo síť proti hmyzu.
 • Noste venku světlé oblečení s dlouhými rukávy.


Další tipy

Známými prostředky našich babiček proti hmyzu jsou například levandule, bazalka a tabák. Hospodyňky také často mívaly pod okny třeba rozmarýn, tymián, yzop, šalvěj, mátu, majoránku, dobromysl, saturejku, myrtu, santolínu, fenykl, koriandr či kopr. Spolehlivý účinek má například okrasná rostlina afrikán. Říká se že, mouchám vadí i sušené květy šeříku. Rozložíte-li je po bytě, mouchy odletí. Přírodní a nejedovatou mucholapku vyrobíte následovně: Smíchejte mletý pepř se šťávou nebo medem na kašičku a natřete s ní savý papír a položte ho třeba na talíř.


Další byliny

 • Heřmánek – říká se, že když zasejete heřmánek kolem chaty, nebo domu, myši zmizí.
 • Cedr – odpuzuje hmyz a hlavně moly a je také účinný proti komárům
 • Pačuli – odpuzuje moly
 • Bezinka – odpuzuje krysy a myši
 • Pomeranče – mají chutné dužiny, ale ani slupky se nemusí vyhazovat. Dáte–li je na kamna nebo na radiátory provoní vám krásně byt a také odpuzují moly.
 • Citrónová silice – též odpuzuje hmyz, stejně jako citronelová
 • Ořešák vlašský – vůně čerstvých listů odpuzuje hmyz
 • Citrónová tráva – přinejmenším olej z ní odpuzuje hmyz Tea tree oil – má antiseptické účinky a odpuzuje hmyz
 • Popel z listů mangovníku – odpuzuje hmyz
 • Pažitka pobřežní – celá rostlina v bytě odpuzuje hmyz (mšice) a houbové choroby (padlí), extrakt z listů jako postřik proti mšicím a houbovým chorobám jablek
 • Kopretina vratič/vratič obecný – rostlina svou charakteristickou vůní odpuzuje hmyz
 • Plectranthus (molice) – balkónová květina, která odpuzuje hmyz
 • Pelyněk černobýl – odpuzuje hmyz, stejně tak i jeho silice
 • Máta polej/polej obecná – charakteristický zápach odpuzuje mouchy, komáry, blechy a jiný hmyz, ve formě oleje lze používat jako repelent


Související odkazy


Další čtení

 • Nezvaní hosté. Jak si poradit s mravenci, moly a jinou havětí v domě a bytě, Rosa, o.p.s., 2005.
 • Nicolas Priou: Babiččiny dobré rady. Rebo productions, 2009.
 • Pokorný V., Šifner F. 2004: Atlas hmyzu. Nakladatelství Ladislav Horáček - Paseka. Praha a Litomyšl
 • Buchar J., Ducháč V., Hůrka K., Lellák J.: Klíč k určování bezobratlých. Pedagogické nakladatelství Scientia, spol. s r.o. Praha, 1995.


Autor a rok revize Mgr. Ing. Petr Ledvina, 2014
Kontakt petr.ledvina@veronica.cz
Webové stránky ekoporadny Ekologický institut Veronica