Jak lze při nákupu snížit množství odpadu, případně se vyhnout odpadům problematickým?

Z ekoporadna.cz - Wiki
Přejít na: navigace, hledání

← zpět na Odpady

Úvod

Každá věc, kterou nakoupíme přináší určitou zátěž pro životní prostředí (byla někde vyrobena, dopravena k nám a časem se stane odpadem). Před každým nákupem bychom proto měli zvažovat několik hledisek - zda dotyčnou věc potřebujeme, jak daleko k nám putovala a co s ní až doslouží.


Doporučujeme

 • Přemýšlejme, zda výrobek opravdu potřebujeme. Uvědomme si, zda náhodou nepodléháme jen vábivé reklamě na nějakou nepotřebnou módní věc. Nakupujme jen to, co opravdu stihneme spotřebovat.
 • Rozbitý předmět můžeme sami opravit či ho odnést do opravny, tak může ještě dlouho sloužit a navíc ušetříme.
 • Více než 30 procent komunálního odpadu tvoří obaly. Slouží přitom často jen velmi krátkou dobu. Zboží není vždy ochráněno nejlépe tím, že je zabaleno v mnoha obalech, navíc plastových.
 • Používejme na nákupy vlastní tašku, nejlépe látkovou, na ovoce a zeleninu košík. Při nákupu jsou často k užitku i sáčky z předchozích nákupů.
 • Dávejme přednost velkým balením, která jsou téměř vždy levnější. Na druhé straně: velké balení někdy svádí k větší konzumaci! Doplňujme z velkého balení do dlouhodobě používané nádoby.
 • Preferujme výrobky v obalech, které lze roztřídit a uložit do kontejnerů na separovaný sběr. Dávejme přednost výrobkům z recyklovaných materiálů a obalů. Někdy se dá těžko rozhodnout, který obal je šetrnější k životnímu prostředí, ale určitě se vyhněme obalům, které jsou složeny z více druhů materiálů (kombinované obaly), jako například výrobkům v „tetrapaku". Pro tento obal se velmi obtížně hledá druhotné využití.
 • Vyhýbejme se výrobkům v hliníkových obalech. Výroba hliníku je energeticky mimořádně náročná. Obaly z hliníku nenajdete jen v obchodech s potravinami (tavené sýry, pivo, nealko), ale třeba i mezi kosmetickými výrobky.
 • Kvalita místní vody z vodovodu je minimálně stejně dobrá jako vody balené. Minerální vody se naštěstí ještě dají koupit ve vratných lahvích a nejen v populárních, avšak nevratných PET lahvích. PET lahve jsou sice v obchodech nepřehlédnutelné, ale stejně nepřehlédnutelné je i jejich hromadění nejenom kolem kontejnerů, ale i ve volné přírodě.
 • Stop věcem na jedno použití, například miskám a příborům ve stáncích a jídelnách rychlého občerstvení nebo jednorázovým holicím strojkům či dětským plenkám!
 • Preferujme napájení elektrických spotřebičů ze sítě. Musíme-li použít baterie, používáme vždy dobíjecí akumulátory. I tak energie, kterou z nich získáme, je jen zlomkem energie, kterou je potřeba vložit do jejich výroby. Vždy se vyvarujme bateriím, které obsahují velmi škodlivou rtuť a kadmium (užíváme jen ty, které jsou označeny: 0% mercury, 0% cadmium či mercury free, cadmium free). Použité baterie nepatří do komunálního odpadu - odevzdáváme je do sběrných nádob například v obchodech, kde je prodávají.
 • Nemusíme vlastnit všechny přístroje. Nepodléhejme reklamě na věci, které vůbec nepotřebujeme. Ty, které používáme zřídka, je možné si vypůjčit od přátel či u specializovaných firem.
 • Z plastových výrobků a obalů je škodlivé především PVC (hračky, obaly, novodur, podlahová krytina). Při výrobě se používá škodlivý chlor, recyklovat se prakticky nedá a při jeho spalování vznikají velmi nebezpečné látky. Ze stejných důvodů se vyhýbáme i obalům z polystyrenu (např. tácky, obaly na jogurty). Mezi méně škodlivé patří polyetylen (např. mikrotenové sáčky) či polypropylen. Analýzy ukazují na kontaminaci potravin z PVC obalů.
 • Některý odpad můžeme v domácnosti znovu upotřebit - kelímky od mléčných výrobků na šroubky či pro předpěstování sazenic na zahrádku. Nepotřebné oblečení můžeme místo do popelnice odnést charitativním organizacím - někomu jistě udělá radost.
 • Nakupujme tam, kde jsou v nabízeném zboží zastoupeny výrobky s obaly pro opakované plnění, popř. kde je k dostání nebalené zboží (např. místní trhy, obchody se zdravou výživou).
 • Odebírejme pečivo a cukrovinky u pekaře nebo v cukrárně bez zbytečných a nákladných obalů.
 • Používejme kancelářské potřeby, jež lze nechat opětovně naplnit (propisky, tonery...).
 • Upřednostňujeme potraviny od místních výrobců a pěstitelů – usnadňuje se tím recyklace odpadů, např. kompostování bioodpadu prodejcem a zároveň pěstitelem zeleniny.


Podrobný popis problému

Předcházení vzniku odpadů – nejlepší odpad je ten, který nevznikne

Každý produkt se dříve nebo později stane odpadem, který je potřeba využít jako surovinu nebo co nejšetrněji zlikvidovat. Obojí s sebou přináší nároky na energii, dopravu i životní prostředí (i samo přepracovávání surovin při recyklaci způsobuje emise do vzduchu i vody). Proto je při každém nákupu dobré zvážit, zda dotyčný výrobek skutečně potřebujeme (a není možné se bez něj obejít či si ho půjčit). Při posuzování výrobků je nutné zvážit několik hledisek: Výroba, doprava, používání (spotřeba energie, vody, produkce odpadů při provozu), znovuvyužití, likvidace (recyklace). To platí pro výrobky i jejich obaly. Z tohoto pohledu jsou nejšetrnější potraviny z vlastní zahrady (odpadne doprava i balení), případně lokální produkty z tržnice nebo od farmáře (bez obalů, minimum dopravy).


Kritéria výběru výrobků

Pokud nějakou věc skutečně potřebujeme, je vhodné při výběru uplatnit několik kritérií, díky kterým můžeme porovnat environmentální zátěž způsobenou různými produkty. Je zde velké úskalí v podobě nedostupnosti potřebných informací – kde a z čeho se věci vyrábí, jakým způsobem se sem dopravují, případně zda jsou skutečně ekologicky využity nebo zlikvidovány až doslouží. Některé kroky můžeme ovlivnit přímo jako spotřebitelé (např. odložením odpadu do správného kontejneru), jiné můžeme měnit je těžko (třeba tlakem na výrobce, aby poctivě zveřejňovali údaje o původu a výrobě svých produktů).


Potřebná věc, nebo budoucí odpad?

Jak už bylo zmíněno výše, řadu výrobků doma ani mít nemusíme a lze si je půjčit z půjčovny (běžně nářadí, auta, společenské oděvy, sportovní vybavení...ale třeba i knihy). Jinou alternativou je sdílení s přáteli nebo v komunitě. Pokud znáte nějakého instalatéra či domácího kutila, určitě si od něj můžete půjčit vrtačku, brusku, elektrickou pilu atd. Systémy sdílení aut jsou v zahraničí velmi propracované a začínají i u nás.


Nový anebo z druhé ruky?

Nejen ekonomické, ale i environmentální důvody mohou vést k nákupu věcí z bazarů a secondhandů. V bazarech a zastavárnách najdete mnoho věcí, které nebyly nikdy používané – jde třeba o nevhodné dárky. Levně a poměrně ekologicky zde nakoupíte vybavení do domácnosti, oblečení, sportovní vybavení, ale i nábytek a další). Často může jít o zajímavé kousky, které už nejsou na trhu k dostání, nebo z nich naopak můžete zajímavé kousky udělat vlastním přešitím či přetvořením. V mnoha městech fungují také charitní sklady a prodejny, kam je možné přinést nepotřebné (leč použitelné) vybavení domácností, oděv či nábytek a naopak si za malý obnos něco potřebného odnést. Zajímavý web je také [[1]], kde můžete nabídnout (nebo poptávat) nejrůznější věci pouze za odvoz.


Trvanlivý, opravitelný

V posledních letech se stále více zvykem, že se věci neopravují, ale rovnou kupují nové – a mnohé ani opravit nejdou, případně cena opravy převyšuje pořizovací náklady nové věci. Stále více věcí se vyhazuje proto, že zastará tzv. morálně, čili vyjde z módy či neodpovídá novým trendům. Z toho důvodu je vhodné vybírat věci nadčasové, které můžeme nosit více let a snadno je nechat opravit.


Související odkazy


Legislativa


Další čtení

 • Kotecký Vojtěch, Kropáček Ivo, 2008: Suroviny v popelnici, studie, Hnutí DUHA 2008
 • Kropáček Ivo, 2003: Nulový odpad: moderní, ambiciózní koncepce šetrného odpadového hospodářství, Hnutí DUHA Olomouc
 • Tichá Marie, Černík Bohumil, 2009: studie MŽP „Porovnání environmentálních dopadů nápojových obalů v ČR metodou LCA“ , aktualizováno 2010
 • Přibylová Monika, Šlejfa Jan, 2007: studie MŽP „Analýza volně pohozených odpadů v České republice“
 • www.nevyhazujto.cz Jeden z inzertních serverů pro nepotřebné věci za odvoz (nabídka i poptávka)


Autor a rok revize Mgr. Renata Placková, 2014
Kontakt renata.plackova@ekoporadna.cz
Webové stránky ekoporadny Síť ekologických poraden