Jak mohu šetřit energií v domácnosti?

Z ekoporadna.cz - Wiki
Přejít na: navigace, hledání

← zpět na Energie, obnovitelné zdroje

Úvod

Při snaze o úspory energie bychom měli nejen volit spotřebiče s co nejnižší spotřebou energie, popř. nejvyšší energetickou účinností. Stejně důležitým aspektem je i volba paliva vytápění. Nízká spotřeba energie (a velikost) je při pořizování elektrických spotřebičů jedním z kritérií. Důležitými možnostmi, jak ušetřit energii v domácnosti, jsou tepelně izolační opatření v budově domu a též na velkých domácích spotřebičích. Měli bychom ovšem brát ohled především na chování spotřebitele a využití energie u zařízení a systémů spotřebovávajících energii.


Doporučujeme

 • Nejdůležitějším faktorem je vždy chování a návyky obyvatel domu, resp. domácnosti.
 • Nejvíce lze uspořit při vytápění – izolací domu, správnou volbou systému.
 • Důležitá je volba média pro vytápění – elektřina, plyn, centrální teplo, biomasa aj.
 • V chladném období větráme krátce a intenzivně.
 • I automobil je součástí domácnosti.


Podrobný popis problému

Spotřeba energie

V domácnosti je možno spotřebu energie rozdělit do těchto oblastí:

Druh spotřeby  %
vytápění 55 – 80
ohřev vody 20 – 25
vaření, pečení 5 – 10
chlazení, mrazení 2 – 6
praní prádla 1 – 3
osvětlení 1 – 3
ostatní spotřeba 2 – 4


Nejvíce tedy můžeme ušetřit tepelnou izolací a správným používáním spotřebičů, které mají udržet tepelné rozdíly. Toto platí pro vytápění prostor dále pro ohřev teplé vody a pro několik velkých domácích elektrických spotřebičů - jako chladničky, mrazničky a pračky). Pračku je možno připojit na bojler s teplou vodou, pokud je ohříván obnovitelnými zdroji energie (biomasa, solárně termický kolektor, fotovoltaika).

V obytných místnostech stačí teplota 20-21 °C. Při vyšších teplotách zbytečně rozmazlujeme svoje tělo, ale i mrháme teplem - ve skutečnosti jde o zlozvyk. V jiných zemích tak rozšířený není, např. v Anglii bývaly ještě před půl stoletím obvyklé zimní teploty v obydlích kolem 13 °C, nyní jsou kolem 17 °C.

Pro nutné vytápění (kde nestačí izolace) místností nebo ohřev teplé vody by elektrický proud měl být používán pouze v případech, kdy není k dispozici jiný, z hlediska životního prostředí vhodnější zdroj energie, či tam, kde jsou velmi důležité minimální lokální emise. Příkladem je kotel na biomasu, solárně termické kolektory, fotovoltaické články. Ve všech případech by však měl být dán velký důraz na tepelné izolace vytápěných prostor a dokonalou regulaci vytápění.

Často podceňujeme, že v domácnosti existuje mnoho takzvaných malých spotřebičů, z nichž je vždy určité množství zapojeno ve stavu pohotovosti - tzv. stand-by režim (televize, hi-fi, počítače, atd.). Spočteme-li to za rok, zjistíme, že pokud změníme své spotřebitelské chování, můžeme objevit mnoho možností jak ušetřit.

V této souvislosti má tedy chování spotřebitele energie rozhodující význam, protože změníme-li svůj přístup k používání a nákupu spotřebičů, silně ovlivníme celkovou spotřebu energie. Při nákupu elektrospotřebičů se orientujeme podle energetických štítků, nejúspornější jsou v kategorii A (u ledniček a mrazáků jsou nejlepší kategorie A+ a A+++), nejhorší G. Do kategorie F, tj. mezi nejhorší, patří například obyčejné, v podstatě již zakázané, žárovky.

Kromě energetických štítků je možná i důležitější dbát na přiměřenou velikost spotřebičů. **Energetický štítek je vesměs vztažen na velikost (úhlopříčka, náplň, objem.** Ta samá televize, ten samý monitor s dvojnásobnou úhlopříčkou má 4x větší spotřebu elekřiny. Podobně je chladnička bez mrazáku či mrazícího boxu mnohem úspornější. Na druhou stranu obrovské tzv. "americké" chladničky jsou opačným extrémem plýtvání, i když mohou být v energetické třídě A(+++).


Dopravní úspory

V současnosti má téměř každý druhý člověk v ČR auto. Tento fakt a skutečnost, že ceny pohonných hmot se neustále zvyšují, nutí spoustu lidí přemýšlet nad úsporami.

 • Způsobem jak šetřit je také zamyslet se nad alternativami, jako je veřejná doprava, cyklistika nebo chůze, která navíc pomáhá našemu zdraví.
 • Je možné sdílet vozidla s několika lidmi tak, aby byla auta plná.
 • Přítomnost a blízká budoucnost při nutné volbě osobních vozidel je v elektromobilech (poháněných elektřinou z obnovitelných zdrojů).
 • Jedním z hlavním parametrů spotřeby je velikost auta (ale i typ) a vytížení
 • Při samotné jízdě šetří palivo vyrovnaná jízda bez přílišné akcelerace a následného brzdění. Dobrý řidič je schopen předvídat.
 • Tlak v pneumatikách by neměl klesnout pod hranici doporučenou výrobcem.
 • Pokud je nutné zastavit déle než na minutu, vyplatí se vypnout motor.


Související odkazy


Další čtení


Autor a rok revize Mgr. Ing. Petr Ledvina, 2014
Kontakt petr.ledvina@veronica.cz
Webové stránky ekoporadny Ekologický institut Veronica