Jak nakupovat a používat prostředky proti hmyzu?

Z ekoporadna.cz - Wiki
Přejít na: navigace, hledání

← zpět na Bydlení a domácnost

Úvod

Chemické prostředky proti hmyzu by měly být vždy až posledním řeším, když selžou všechny opatření. Škodí dalším druhů hmyzu, životnímu prostředí i nám. Je třeba se před použitím informovat o rizicích a vedlejších účincích.


Doporučujeme

 • Vyhýbejte se produktům, na jejichž obalu nejsou uvedeny účinné látky.
 • Označení jako „bio“, „přírodní“ nebo „na přirozené bázi“ v názvu ještě nic neříkají. Podle zákona nesmějí být výrobky označovány jako „s nízkým rizikem“, „neškodný“, „netoxický“.
 • Nesmí o nich být informováno způsobem, který je klamavý s ohledem na rizika, která vyplývají z jeho vlastností a použití pro člověka, zvířata a životní prostředí.
 • Dbejte na varovná upozornění na obalu, týkající se bezpečného použití výrobku.


Podrobný popis problému

Forma insekticidů a jejich rizika

 • Aerosoly – spreje: účinné látky jsou jemně rozprašovány. Vedle cíleného použití však snadno dochází ke vdechování insekticidů. Též pozor u akvárií - účinné látky mohou být toxické pro ryby.
 • Mechanické rozprašovače kapalin: rozptýlení účinných látek není tak jemné jako u sprejů, a nemohou být proto tak snadno vdechovány.
 • Elektrické odpařovače: destičky napuštěné insekticidem se zahřívají elektrickým odporem, a permanentně tak uvolňují účinnou látku do vzduchu v místnosti.
 • Práškové přípravky: účinná látka je ve formě prášku. Vhodné zejména proti lezoucímu hmyzu.
 • Otrávené návnady: k požerovému jedu jsou přidány látky, které daného škůdce přitahují. Návnady musí být pokládány tak, aby k nim neměly přístup děti a domácí zvířata.


Účinné látky v přípravcích proti hmyzu

 • Přípravky, které obsahují výlučně éterické oleje a které odpuzují obtížný hmyz, ale nezabíjejí ho.
 • Přípravky obsahující přírodní pyretriny či syntetické pyretroidy: Syntetické pyretroidy napodobují přírodní pyretriny (pyretrum - z květů některých druhů kopretin). Na hmyz působí jako nervový jed. Podle některých pramenů na člověka nepůsobí neurotoxicky, protože savci je dokáží rychle detoxikovat - nicméně můžou při vdechnutí způsobit podráždění dýchacích cest a alergickou reakci. Podle jiných pramenů jsou však toxické účinky u savců včetně člověka, závažnější. Takže opatrnost je v každém případě na místě. Tyto přípravky se přirozeně rozkládají. Některé stabilnější varianty mají dlouhou dobu působení, tím jsou jimi však více postihovány i další organismy.
 • Přípravky obsahující estery kyseliny fosforečné: Estery kyseliny fosforečné jsou ekologicky problematické, protože jsou jedovaté pro všechny druhy živočichů, tedy i pro člověka. Mohou být přijímány jak přes žaludeční a střevní stěnu, tak i vdechnutím a kontaktem s pokožkou. U hmyzožravých živočichů, např. ptáků, hrozí nebezpečí, že otráveným hmyzem nakrmí svá mláďata.
 • Přípravky obsahující fenylpyrazoly: Tyto účinné látky narušují přenos nervových vzruchů v centrální nervové soustavě (mozek a mícha).


Nákup chemických prostředků proti hmyzu

Vyhýbáme se produktům, na jejichž obalu nejsou uvedeny účinné látky. Označení jako „bio“, „přírodní“ nebo „na přirozené bázi“ v názvu ještě nic neříkají. Podle zákona nesmějí být výrobky označovány jako „s nízkým rizikem“, „neškodný“, „netoxický“. Nesmí o nich být informováno způsobem, který je klamavý s ohledem na rizika, která vyplývají z jeho vlastností a použití pro člověka, zvířata a životní prostředí. Dbáme na varovná upozornění na obalu, týkající se bezpečného použití výrobku a kupujte jen takové množství, které odpovídá našim potřebám.


Nástrojům na hubení hmyzu, kterým se vyhýbáme

Spirály na vykuřování hmyzu

Jestliže je použijete venku, otrávíte hmyz plošně, tedy i další „neškodné“ druhy. Na druhou stranu může být kýžený účinek zanedbatelný kvůli rozptýlení látky do prostředí pod účinnou koncentraci. Dýmové spirály použité v domě mohou mít škodlivý vliv na zdraví na citlivých osob, např. dětí, těhotných žen a nemocných.


Kapsle nebo proužky s lepem*

Jedovaté proužky proti mouchám a jinému hmyzu, podobně jako proužky či papír proti molům mohou obsahovat nervové jedy (např. dichlorvos - 2,2-dichlorovinyl dimethylfosfát). Ty mohou značně zamořit vzduch v místnosti. V žádném případě bychom je neměli používat ve skříních nebo zásuvkách v dětských a obývacích pokojích a v ložnicích.


Elektrické odpařovače

Destičky těchto přístrojů bývají často napuštěny výtažkem z pyretra. Elektrickým odporem se zahřívají a permanentně uvolňují účinnou látku do vzduchu v místnosti.

Může docházet k poruchám spánku, bolestem hlavy a dechovým obtížím. Alternativou byla a stále ještě je jemná síť v okně a moskytiéra nad postelí. Pomoci mohou i misky s levandulovým éterickým olejem.

UV lapače

Elektrické světelné lapače: hmyz je lákán pomocí ultrafialového (UV/A) záření. Tyto lapače hubí především noční motýly, kteří nalétávají na kovovou mřížku a jsou usmrcováni elektrickým výbojem. UV lapače s lepidlem proti mouchám bychom proto v obytných prostorách neměli používat. Nejlepší prevencí a obranou je síť do okna proti hmyzu.


Používaní chemických prostředků proti hmyzu

Všechna pravidla a omezení jasně poukazují na to, že uměle vyrobené insekticidy jsou jedovaté látky a v domácnosti nemají za běžných okolností co pohledávat. Musíme-li tyto látky přesto použít, je třeba dodržovat následující zásady:

 • Před použitím odstraňte prach.
 • Insekticidy nevdechujte.
 • Zabraňte jejich kontaktu s pokožkou.
 • Zásadně nepoužívejte v nemocničních pokojích, ložnicích a dětských pokojích ani ve stanech a obytných přívěsech.
 • Akvária je třeba zakrýt a ostatní domácí zvířata i s jejich příbytky přenést jinam.
 • Po použití místnost dobře vyvětrejte.
 • Po použití insekticidů místnosti zbavte jedů pomocí alkalického čistícího prostředku (mazlavé mýdlo, univerzální čistič) nebo roztoku sody. Důkladně očistěte stoly, skříně, nádobí a podlahu.
 • Chemické přípravky uchovávejte z dosahu dětí a domácích mazlíčků.


Související odkazy


Legislativa


Další čtení

 • Nezvaní hosté. Jak si poradit s mravenci, moly a jinou havětí v domě a bytě, Rosa, o.p.s., 2005.


Autor a rok revize Mgr. Ing. Petr Ledvina, 2014
Kontakt petr.ledvina@veronica.cz
Webové stránky ekoporadny Ekologický institut Veronica