Jak ohřívat teplou vodu?

Z ekoporadna.cz - Wiki
Přejít na: navigace, hledání

← zpět na Energie, obnovitelné zdroje

Úvod

Pro volbu systému na ohřev teplé vody platí stejné zásady jako pro vytápění místností (viz článek Jak mohu šetřit energií v domácnosti?). Počet čerpadel, množství vody, její teplota a časová náročnost závisí na tom, zda se rozhodneme pro centrální nebo lokální ohřev vody. U systémů centrálního ohřevu se po dálkovém vytápění (CZT) které je na obnovitelný zdroj energie, dále zvažují solární kolektory s akumulačními bojlery, v kombinaci s kotlem na biomasu (popř. v horší podobě kondenzačním plynovým kotlem). Při lokálním ohřevu vody a absenci obnovitelných zdrojů energie doporučujeme použít plynové průtokové ohřívače.


Doporučujeme

  • Volba mezi centrálním a lokálním ohřevem závisí na dispozici domu.
  • Nejvhodnější je solární ohřev vody doplněný plynovým kondenzačním kotlem nebo kotlem na biomasu pro zimní období.
  • Na léto doporučujeme na zahradu jednoduchou solární sprchu - vodu v sudu ohřívanou slunce, svépomocně vyrobenou.


Podrobný popis problému

Centrálním ohřevem vody se rozumí bojlery nebo průtokové ohřívače, které zásobují byt nebo celý dům. Mají tu nevýhodu, že v potrubí od bojleru ke kohoutku vznikají energie. Někdy je nutno nechat odtéct několik litrů vlažné vody, než se dočkáme vody horké. U větších systémů s cirkulačním potrubím rovněž vznikají ztráty tepla, v závislosti na izolaci potrubí.

Lokální ohřev vody představují ohřívače instalované přímo na zakončeních vodního potrubí: malé průtokové ohřívače a elektrické minibojlery. Výhodou je krátké vedení, často i nízké instalační náklady. Nevýhoda spočívá v nemožnosti použít dálkové vytápění a sluneční energii.

Při lokálním ohřevu vody jsou nejméně škodlivé plynové průtokové ohřívače. Instalují se přímo na zakončení vodního potrubí a zápalný plamen by měl hořet pokud možno jen za provozu.

Solární zařízení pro ohřev vody jsou postavena tak, že pokryjí během celého roku asi 50 - 70 % spotřeby energie, v letních měsících je to téměř 100 %. Zbytek je doplněn dohříváním solárního zásobníku; k tomu často slouží kotel stávajícího topného systému. Plynové kondenzační kotle jsou v tomto případně velmi vhodné právě díky nízkým ztrátám při klidovém zapojení. Dohřívání solárního zásobníku pomocí elektrického proudu bychom se měli vyhnout. Čím vyšší je spotřeba teplé vody v létě oproti zimnímu období a čím nižší je její teplota, (cca 45 °C), tím budou solární zařízení na užitkovou vodu hospodárnější.

Vodu v bojleru není potřeba příliš ohřívat, rostou tím ztráty. (Čím větší je rozdíl teplot v bojleru a v místnosti, kde je bojler, tím jsou větší ztráty.)

V České republice je možno na solární systém získat dotaci od Státního fondu životního prostředí (SFŽP) v programu Zelená úsporám (rok 2014 a do vyčerpání prostředků).


Související odkazy


Další čteníAutor a rok revize Mgr. Ing. Petr Ledvina, 2014
Kontakt petr.ledvina@veronica.cz
Webové stránky ekoporadny Ekologický institut Veronica