Jak ovlivnit koncentraci formaldehydu v prostředí?

Z ekoporadna.cz - Wiki
Přejít na: navigace, hledání

← zpět na Chemické a nebezpečné látky v domácnostech a v prostředí

Úvod

Chceme-li skutečně snížit koncentrace formaldehydu a dalších těkavých látek v bytě, potom dbejme na prevenci, je nutné omezit možné zdroje. Důležité je také správně větrat. Doporučit nelze některé dříve používané postupy jako například omývání nábytku čpavkovou vodou, tzv. čpavkování.


Doporučujeme

  • Pravidelně intenzivně větrat obytné místnosti.
  • Udržovat v interiérech optimální teplotu a vlhkost.
  • Nepřeplňovat místnosti dřevotřískovým nábytkem a překližkou s obsahem formaldehydu.
  • Při nákupu nábytku z dřevotřísky věnovat pozornost tomu, kolik formaldehydu obsahuje (emisní třídy E0, E1).
  • Nábytek z dřevotřísky oplášťovat (pokud je povrch poškozen).
  • Věnovat pozornost i dalším možným zdrojům formaldehydu jako jsou izolační materiály, lepidla, nátěrové hmoty, tapety, textilní materiály atd.
  • Pořizovat si nábytek z masivního dřeva.
  • Nekouřit nebo alespoň nekouřit v místnostech.


Podrobný popis problému

V případě, že máte doma nábytek, z kterého se uvolňuje větší množství formaldehydu a nelze ho reklamovat (dnes se nábytek s vysokým obsahem formaldehydu nesmí prodávat) a nebo patříte mezi citlivější jedince, kteří formaldehyd vnímají i při nižších koncentracích, potom můžete zkusit formaldehyd odvětrat. Při zvýšené teplotě v bytě totiž dojde ke zvýšenému výparu formaldehydu, který následně odvětráte. Pomoci může rovněž oplášťování nábytku z dřevotřísky, které „uzavře“ formaldehyd uvnitř a zabrání tak jeho vypařování. Jako plášť lze např. použít lamino, dýhu nebo nábytek natřít, nalakovat – nejlépe vodou ředitelnými barvami a laky, nejlépe se značkou Ekologicky šetrný výrobek. Současně věnujte pozornost i dalším možným zdrojům formaldehydu.

Různé škodlivé chemické látky, včetně formaldehydu, mohou z ovzduší pomoci odstranit i některé pokojové rostliny. Vhodnými druhy jsou zejména: břečťan, dracena, chryzantéma, filodendron (Philodendron scandens), zelenec (Chlorophytum comosum), tradeskancie, pepřinec a potos (Epipremnum aureum). Tyto rostliny dokáží během 24 hodin zlikvidovat až 88% formaldehydu v ovzduší.

Související odkazy


Legislativa


Další čtení


Autor a rok revize Ing. Milan Havel, 2014
Kontakt milan.havel@arnika.org
Webové stránky ekoporadny Sdružení Arnika