Jak se liší jednotlivé domácí přístroje z hlediska spotřeby elektrické energie?

Z ekoporadna.cz - Wiki
Přejít na: navigace, hledání

← zpět na Energie, obnovitelné zdroje

Úvod

Spotřeba elektřiny závisí jak na příkonu spotřebiče, tak na provozní době. Struktura spotřeby průměrné domácnosti je přibližně: chladnička a mraznička 22 %, vaření 17 %, osvětlení 16 %, praní 12 %, mytí nádobí 12 %, elektronika 8 %, žehlení 5 %, ostatní 8 %.


Doporučujeme

 • Při nákupu praček a myček dbát i na spotřebu vody a preferovat typy, které je možno připojit na rozvod teplé vody v domě, pokud je ta ohřívána obnovitelnými zdroji energie (solární kolektor, biomasa).
 • Při nákupu sledovat energetický štítek.
 • U mnoha spotřebičů jsou provozní náklady na proud (případně vodu) během jejich životnosti podstatně vyšší než jejich pořizovací cena.
 • I poměrně malý rozdíl ve spotřebě chladniček, mrazáků a dalších domácích přístrojů přinese za léta používání velkou spotřebu energie.


Podrobný popis problému

Trh nabízí veliký sortiment výrobků. Uživatelské rozdíly se zdají být na první pohled velmi nízké. Jestliže se dvě jinak stejné chladničky od sebe liší spotřebou půl kilowatthodiny za den, pak je to při životnosti 10 let o 1 825 kWh více elektřiny. To odpovídá 2,1 tunám emisí CO2. Při ceně elektřiny 5 Kč/kWh to je celkem cca 9 000 Kč.

U praček jsou nabízeny přístroje, které spotřebovávají mezi 40 a 60 litry vody a mezi 0,7 a 1,4 kWh elektřiny na stejné množství prádla. Cestou, jak snížit spotřebu elektřiny, je napouštět do pračky teplou vodu. Je-li tato voda ohřívána solárním systémem, je ekologický přínos nejvyšší. V případě, že je v domě centrální rozvod teplé vody, jde také o vhodné řešení. Totéž platí pro myčky nádobí. V nabídce jsou výrobky, které spotřebovávají mezi 7 a 18 litry vody a 0,6 až 1,2 kWh proudu. Nové spotřebiče mohou být bez problémů připojeny k bojlerům na teplou vodu.

Sušička prádla je i v panelákových bytech zbytečný, elektřinou plýtvající spotřebič. Na usušení jednoho kilogramu prádla spotřebuje 0,5-0,8 kWh. Slunce a vítr udělají svou práci zadarmo, navíc zcela ekologicky.


Kancelářská technika

TCO.gif
EnergyStar.jpeg

Spotřeba elektřiny při provozu přitom představuje hlavní kritérium, podle kterého se řídíme při nákupu kancelářské techniky (počítače, tiskárny, apod). Spotřeba ovšem závisí na způsobu, jak techniku užíváme – např. leckterý počítač může i valnou většinu doby, kdy jej užíváme, běžet s menší frekvencí procesoru, a tedy i menší spotřebou, pokud to tak někdo umí správně nastavit. Mějme též na mysli, že notebooky nebo tzv. mini PC jsou mnohem úspornější než stolní počítače. Spotřeba stolního počítače s monitorem je od 60 W (velmi úsporný model) až po více než 400 W (výkonný stroj, typický na hraní her či úpravy videa). Pokud provozujeme notebook dlouhodobě na jednom místě (kancelář, domov), máme k němu pro pohodlnou práci připojené periferie, např. klávesnici a myš. Při vylití nápoje do klávesnice se vymění pouze klávesnice a nehrozí zničení celého notebooku.

Kdo nepotřebuje přenosný počítač a chce velmi úsporné zařízení, zakoupí si kategorii mini PC, což je v podstatě notebook, ale bez monitoru. Počítač se normálně připojí k monitoru a klávesnici. Výhoda těchto strojů, že mají o něco větší objem, než monitory - umožňují např. vložit druhý disk (SDD), ušetří se za display notebooku a také jdou krásně zavěsit na zadní stranu monitoru. Rozšiřují se od konce nultých let 21. st. Všichni hlavní výrobci vyrábí nějaký model. Lze si vybrat i výrobek s velmi výkonným procesorem na náročnou grafickou práci (editace videa a pod.), je to vhodné i mimo nenáročný kancelářský segment.

Při nákupu kancelářské techniky se můžeme setkat se značkou Energy Star, která označuje zařízení s nízkou spotřebou. Další značkou je TCO, která vedle nízké spotřeby hodnotí i dopady na životní prostředí a uživatelské parametry.

U domácích chladniček a mrazáků jsou používají různé chladicí médií a izolací. Nejnižší zátěž pro životní prostředí, téměř žádnou, mají uhlovodíky jako chladící média (propan / izobutan). Pro pěnidla izolační hmoty jsou nejlepší uhlovodíky, vzduch nebo CO2. Relativně nízkou zátěž pro životní prostředí představují kombinace látek, jejichž izolace které obsahují jako pěnicí látku pentan, vzduch nebo CO2.


Energetický štítek

Energoštítek.jpeg

Spolehlivým vodítkem je tzv. energetický štítek, který zařadí přístroj do kategorie A (A+++) až G, přičemž A+++ je z hlediska spotřeby nejúspornější.

V České republice se povinně energetickým štítkem označují:

 • automatické pračky
 • bubnové sušáky prádla
 • pračky kombinované se sušičkou
 • chladničky, mrazničky a jejich kombinace
 • myčky nádobí
 • elektrické trouby
 • elektrické ohřívače vody
 • zdroje světla
 • předřadníky k zářivkám
 • klimatizační jednotky
 • domy

Štítek musí být na spotřebiči umístěn na viditelném místě. Chladnička už na našem trhu není v horší energetické třídě než A+. Pokud chceme vidět ten energeticky nejméně úsporný přístroj, tedy s písmenem F či G, podívejme se na obyčejnou žárovku, která je takto označena.

Z hlediska spotřeby elektřiny je důležitý i výběr správné velikosti spotřebiče. Např. třistalitrová chladnička v kategorii A+++ spotřebuje výrazně více elektřiny než stopadesátilitrový model v kategorii A+.

Chladničky, mrazničky a jejich kombinace se už od 1. července 2014 nedají koupit v energetické třídě horší než A+ a horší (tj. nelze koupit novou chladničku v energetické třídě A natož B či C).


Související odkazy


Legislativa


Další čtení

 • Vlašín, M., Ledvina, P., Máchal, A.: Desatero domácí ekologie, ZO ČSOP Veronica, Brno, 2012, kapitola energie, dostupné i v elektronické podobě.


Autor a rok revize Mgr. Ing. Petr Ledvina, 2014
Kontakt petr.ledvina@veronica.cz
Webové stránky ekoporadny Ekologický institut Veronica