Jak se orientovat při nákupu LED světel?

Z ekoporadna.cz - Wiki
Verze z 9. 5. 2016, 09:51; Pavouk (diskuse | příspěvky)

(rozdíl) ← Starší verze | zobrazit aktuální verzi (rozdíl) | Novější verze → (rozdíl)
Přejít na: navigace, hledání

← zpět na Energie, obnovitelné zdroje

Úvod

Svítící diody (LED) se dají dnes použít pro skoro každou situaci, kdy potřebujeme svítit. Abychom nebyli zklamáni je třeba pečlivě si všímat obalů LEDky. Na trhu je dostatek LED světel s normálním závitem (E27, E14), které se dají zašroubovat do běžných objímek.


Doporučujeme

 • Kromě příkonu (měřený W) se vždy dívejte na světelný výkon (měřený v lm)
 • Všímejte si vždy tzv. barvy světla LEDky (bílá, teple bílá; někdy psáno anglicky white, warm white)
 • Pro večerní svícení pořídíme žluté LEDky.
 • Některé LEDky jsou vhodné pro stmívání
 • Udané životnost v hodinách by měla být nad 25 000 hodin
 • Počet spínacích cyklů by měl být nad 25 000 hodin
 • Energetická třída alespoň A+
 • Tzv. barevné podání by mělo být min. 80
 • Pro domácí použití většinou volte barevný tón (barevní spektrum) do 3 200 K (nejlépe 2 700 K)

Podrobný popis problému

Svíticí diody (LED) nejvyšších příkonů dosahují vyšší světelné účinnosti než zářivky, tedy přes sto lumenů na watt příkonu. Musí se ale patřičně chladit. Oproti zářivkám mají pak ještě mnohem vyšší životnost (možná až sto tisíc hodin), nijak jim nevadí časté zapínání a vypínání.

Informace na obalu ledky


Co vše najdeme na obalu (viz obrázek zleva a zeshora)

 • Napětí 220 V (není na obrázku), vhodné jako náhrada starých žárovek, zářivek. LED se zároveň často prodávají i na menší napětí (12V, 24V), takže je třeba dávat pozor.
 • E27, standardní „žárovková“ patice; méně často se používá tzv. miňonková E14. LEDky se často dávají do speciální patic (více LED světel dohromady, externí zdroj) GU10 nbeo MR16.
 • 25 000, znamená minimální životnost v hodinách, žárovky měly životnost cca 1000 hodin .
 • Nejde stmívat, přeškrnuté kolečko v trojúhelníku; označuje, že tento typ LEDky není vhodný pro regulaci stmívání.Některé LEDky však pro stmívání použít lze.
 • 0 s = nula sekund; za jak dlouho naběhne do plného výkonu, zde ihned. U zářivek je to i kolem jedné minuty.
 • 20 000, počet zapnutí. Kolikrát můžeme LEDku minimálně rozsvítit a vypnout. Čím větší číslo, tím lépe.
 • Warm white aneb teple bílá, označení barevného spektra. Viz i obrázek výše na obalu. Čím nižší číslo, tím teplejší spektrum barev. Studené světlo má vysokou věrnost barevného podání (vhodné při práci), teplé spektrum neunavuje oči, mírně zkresluje barvy a je vhodné na večer, při čtení apod.
 • Ra index barevného podání
 • UV free, neprodukuje ultrafialové světlo - vhodné i pro venkovní použití, nepřitahuje tolik hmyz (ten přitahuje modrá a ultrafialová složka světla).
 • Hg free, neobsahuje škodlivou rtuť.


Orientuji se ve fyzikálních veličinách

Obvyklou charakteristikou zdroje světla je světelný tok měřený v lumenech (lm). Je rozhodující veličinou tehdy, když nakupujeme baňku či trubici a chceme osvětlit celý prostor. Lineární zářivky dosahují účinnosti blížící se 100 lm/W, tj. například zářivka s příkonem 36 wattů, může mít světelný tok přes 3000 lumenů. Pokud ale potřebujeme světlo směrovat, může to být už jinak, zde jednoznačně vítězí samostatně směrující LED světlo, kde se uplatní údaj o svítivosti v kandelách (Cd).


Nekupujeme si LEDky, které nemají na obalu uveden světelný tok

Index podání barev (CRI) je hodnocení věrnosti barevného vjemu, který vznikne osvětlením z nějakého zdroje, v porovnání s tím, jaký barevný vjem by vznikl ve světle slunce. Hodnota 100 – světelný zdroj, který umožňuje přirozené podání barev. Žárovka dosahuje indexu 95, LEDka 70–90, LED s indexem pod 75 není vhodná pro osvětlení interiérů.


Životnost výrobků má být uvedena

Další údaj, který nám pomáhá při nákupu a jenž by měl být uveden na obalu kvalitních výrobků, je životnost v hodinách, popř. záruční doba. Běžně prodávané LEDky mají životnost výrobku 25000 hodin, což je dva- až třikrát více než zářivky. Svítíme-li např. 4 hodiny denně, vydrží minimálně 17 let.

Jiná barva světla je pro den a jiná pro večer

Údaj o barvě LED, resp. o barevné teplotě udávaný v kelvinech bychom měli najít na každé LEDce (stejně jako na zářivce). Pro přisvětlování za dne jsou vhodné zdroje se světlem téže barvy, jako má zatažené nebe, tedy s dostatečně silnou modrou složkou. Jsou označovány jako „cool white“ nebo „daylight“, s barevnou teplotou aspoň pěti tisíc kelvinů. Pro svícení před rozedněním nebo po setmění je to ale přesně naopak, měli bychom užívat jen zdroje slabé, o tzv. barevných teplotách nízkých, označovaných jako teple bílé „warm white“ s barevnou teplotou kolem 3 000 kelvinů. LEDky, které nemají teplotu vyznačenu, si raději nekupujeme.

Na večerní svícení si koupíme žluté LEDky

Osvětlení od soumraku do svítání by nemělo narušovat noční fázi metabolismu, která by v tu dobu normálně nastala. Pokud si pořídíme žlutá světla, tak metabolismus obelstíme. Buňky sítnice jsou citlivé hlavně na modré světlo, lze ho velmi potlačit, aniž by nám to vadilo. Nejjednodušší je nakoupit LEDky svítící čistě žlutě a ty dát např. do lampiček u nočních stolků. Případně jde nabarvit sklo, za kterou bývá zdroj světla schován, žlutou barvou na sklo

Výpočet náhrady a úspora energie, peněz a CO₂

LEDkové osvětlení o výkonu 7 W s životností­ 25000 ­hodin nahradí 40W žárovku (postupně 25 kusů) a během své životnosti při každodenním čtyřhodinovém svícení ušetří 820 kWh elektrické energie, spotřebiteli při současných cenách 4000 Kč a při přepočtu na oxid uhličitý uspoří také 480 kg tohoto skleníkového plynu.

Související odkazy

Legislativa

 • NAŘÍZENÍ KOMISE (ES) č. 244/2009 ze dne 18. března 2009, kterým se provádí směrnice Evropského parlamentu a Rady 2005/32/ES, pokud jde o požadavky na ekodesign nesměrových světelných zdrojů pro domácnost. Od 1.9.2012 je zakázáno uvádět na trh veškeré žárovky (kromě halogenových, které budou zakázány od září 2016)

Další čtení

Autor a rok revize Mgr. Ing. Petr Ledvina, 2016
Kontakt petr.ledvina@veronica.cz
Webové stránky ekoporadny Ekologický institut Veronica