Jak se vyznat v ekoplenách – opravdových plenách?

Z ekoporadna.cz - Wiki
Přejít na: navigace, hledání

← zpět na Ekospotřebitel, nakupování

Úvod

Ekopleny jsou pleny opravdové, tj. látkové. V dnešním pojetí míníme těmito plenami vyjma známých klasických čtvercových plen i celé moderní látkové plenkové systémy s minimální časovou náročností na užívání i údržbu. V praxi se jedná o celek svrchních kalhotek a moderních druhů plen (vč. příslušenství), jež se do nich vkládají.Pouze pleny all in one (nebo-li 2 v 1) svrchní kalhotky nepotřebují. Ekopleny lze používat i pro správný vývoj kyčlí u novorozenců.


Doporučujeme

 • Ptejte se maminek, které používají látkové pleny na jejich zkušenosti.
 • Pleny si můžete osahat i v ekoporadnách, u dealerek plen, dul či u některých „osvícených“ zdravotníků (lékaři – pediatři, zdravotní sestry, porodní asistentky atd.).
 • Manipulaci s plenami usnadní příslušenství k plenám.
 • Od opravdových plen je již jen krůček k bezplenové metodě, vyzkoušejte ji.


Podrobný popis problému

Na českém trhu jsou v současné době níže uvedené typy moderních plen.

 • Čtvercové pleny – froté, flanel, bio-bavlna, bambus (vypadají jako malé ručníčky). Díky velké savosti (zejména froté a bambus) postačí jedna na balení dítěte i při zvýšeném množství vylučování. Lze je skládat jako klasické čtvercové plenky. K dostání jsou ve více velikostech i gramážích.
 • Vázací pleny – jsou z neběleného bavlněného úpletu, okolo pasu se zavazují šňůrkami. Pro lepší savost je lze kombinovat se čtvercovými plenami. Plenky mají jednu velikost, kterou lze uzpůsobit dítěti.
 • Vícevrstvé pleny - mají tvar obdélníku ušitého z většího počtu vrstev, ve středu pleny až z osmi, ve vnější části ze čtyř. Velmi dobře sají. Vyžadují jednoduché složení.
 • Tvarované pleny se rovněž skládají z více vrstev, jejich tvar (vykrojení okolo nožiček) je ale zároveň přizpůsoben tak, aby na zadečku dobře seděly. Jedno-velikostní plenu lze založením vpřed a vzadu přizpůsobit velikosti dítěte. Tyto pleny se zapínají Snappi sponkou.
 • Kalhotkové pleny (klasické moderní, asi nejznámější z plenkových systémů) – svým vzhledem – tvarem - připomínají jednorázové pleny. Okolo nožiček a na zádech mají všité gumičky. Uvnitř je savé jádro. Nemusí se skládat. Jedno-velikostní pleny lze přizpůsobit pomocí cvočků velikosti dítěte. Zapínají se na suchý zip či pomocí cvočků.
 • All-in-One – (nebo-li vše v jednom, 2 v 1) - kalhotková plena se svrchní vodě-nepropustnou vrstvou, nahrazující svrchní kalhotky.


Materiály k výrobě plen:

Mezi materiály na výrobu opravdových plen patří bavlna. Lepší volbou s ohledem na vliv na životní prostředí je biobavlna zpracovávaná na flanel či froté; dále konopí, bambus, tencel, z nepřírodních materiálů se setkáváme s polyesterem, který rychleji schne (fleece, mikrofroté). Pleny se zapínají pomocí Snappi sponky (pozn.autorky – pozor je ostrá!), na suchý zip či na cvočky, nebo se zavazují. Velikosti: pro celý přebalovací věk či jedno-, dvou-, troj-velikostní; i pro děti nedonošené.

Počet plen doporučený pro celé přebalovací období se liší u každého typu. U klasických čtvercových se např. doporučuje 40-60 ks, někteří rodiče totiž používají i dvě na jedno (pře)balení. U vícevrstvých je doporučen počet kolem 24 ve dvou velikostech (dle věku resp. velikosti dítěte a možnosti sušení plen). U kalhotkových plen, u kterých lze nastavit velikost podle velikosti dítěte (tzv. jednovelikostní), 24 – 32 na přebalovací věk. Počet plen záleží též na dle četnosti praní a možnostech sušení a četnosti a množství vylučování dítěte ev. též četnosti přebalování).

Svrchní kalhotky jsou prodyšné, ale nepropustné. Nandávají se na pleny. I moderní svrchní plenkové kalhotky pokročily vpřed. Neprodyšná PVC fólie, známá u starších typů svrchních kalhotek (stále v prodeji, doporučujeme se ji vyhnout), byla nahrazena novými materiály: přírodní 100% ovčí vlnou; nepřírodními - polyester s PUL zátěrem, fleece, mikrovlákno atd. V současnosti rozlišujeme tři základní druhy svrchních kalhotek.

Kalhotky z polyesteru (někde i ve směsi s bavlnou) s polyuretanovým zátěrem (PUL), které zadrží vodu a propouští páru, díky tomu zůstává oblečení suché a pokožka se díky prodyšnosti nezapaří. Rychle schnou.

Kalhotky ze 100% ovčí vlny s vysokým obsahem lanolinu (který slouží jako impregnace, je nutné ho občas doplnit – kalhotky namočit v lanolinové lázni) mají tu vlastnost, že nasají velké množství tekutiny do sebe, aniž ji propustí ven (na oblečení). Kalhotky se navíc močí regenerují, nemusí se často prát, stačí je nechat vyvětrat. Díky výborným izolačním vlastnostem vlny udržují optimální tělesnou teplotu v zimě i v létě. K dostání jsou buď v pletené či filcované úpravě. Je možné je také uplést doma.

Z nepřírodních materiálů pro svrchní kalhotky se používá zejména fleece. Ty si lze doma velmi snadno ušít.


Související odkazy


Další čtení

 • Soukupová, V., Chadimová, A., Soukupová, J. : Dětské pleny – terminologie a novinky. Pediatria pre prax. 5/2007. S. 288-289. ISSN 1336-8168
 • Soukupová, V., Chadimová, A., Soukupová, J. : Dětské pleny – výhody a nevýhody jednotlivých typů a druhů. Příslušenství k plenám. Pediatria pre prax. 6/2007. S. 349-350. ISSN 1336-8168
 • Soukupová, V., Chadimová, A.,: Pleny pod lupou, České Budějovice, Rosa, 2011. Pleny pod lupou. 30s. Rosa o.p.s. ISBN 80-239-7779-2 (aktualizováno v r. 2013)
 • Soukupová, V., : Dětské pleny. Nekup to! Environmentálně šetrné nakupování. Veronica – časopis pro ochranu přírody a krajiny, roč. XX, 18. zvláštní vydání, s. 20-24. ISSN 1213-0699
 • Soukupová, V.: Trvale udržitelný rozvoj a dětské pleny. Kontakt 1/2007, r. IX, s. 147 – 154. ISSN 1212-4117
 • Soukupová, V.: Výchova k trvale udržitelnému životnímu stylu. In: Krejčí M. (ed.): Sborník z mezinárodní konference Health Education and Duality of Live 4. – 7. 10. 2007. PF JU v Č. Budějovicích. ISBN 978-80-7040-993-0
 • Sborník příspěvků z mezinárodní konference Dítě a životní styl zaměření na plenkovou problematiku, Č.Budějovice. Rosa, 2007. ISBN 987-80-239-9299-1
 • Jak se balí do bavlnky. (CD o šetrných plenách k životnímu prostředí a dítěti). Č. Budějovice: Rosa, o.p.s., 2008
 • Kol. autorů: Výchova ekospotřebitele, Rosa, České Budějovice, prosinec 2006, aktualizace 2012 a 2015.
 • Péče o děti a životní prostředíAutor a rok revize Mgr. Věra Soukupová, Ph.D., 2014
Kontakt soukupova@rosacb.cz
Webové stránky ekoporadny Ekoporadna Rosa České Budějovice