Jak snížit prostup tepla starými okny?

Z ekoporadna.cz - Wiki
Přejít na: navigace, hledání

← zpět na Ekologické stavitelství

Úvod

Nejprve je zapotřebí přehodnotit úvahu o výměně starého okna za nové: „Je moje staré okno opravdu tak špatné?“, „Nedalo by se zlepšit?“ a hlavně: „Bude nové okno lepší než to staré? o kolik? a za jakou cenu?“


Doporučujeme

  • Jednoduchý a levný způsob zlepšení okna je přidání polyesterové fólie.
  • Dražší a mnohem lepší způsob je náhrad okna/skel za takové souvrství, které má folii zabudovanou již uvnitř, v dutině, tzv. heat mirror sklo.


Podrobný popis problému

Nalepení polyesterové fólie

Klasická cesta zlepšení je přidáním další vrstvy. Mohlo by to být další sklo, ale jednodušší varianta je použití polyesterové fólie. Na první pohled se to může zdát být velmi nepříjemné řešení, ale je třeba si uvědomit, že fólie může být na okně třeba jen přes zimu, kdy často byt opouštíme za tmy a za tmy se opět vracíme, při použití záclon si fólie nevšimne nikdo. Fólii můžeme lehce instalovat a odinstalovat. Nejprve do rámu musíme provrtat dvě dírky, která povedou z budoucí dutiny do chladnějšího prostoru, tedy směrem ven. Jedna dírka by měla být dole, druhá nahoře. To zajistí, že v dutině bude vzduch s nižší absolutní vlhkostí, než má vzduch vnitřní. Do dírek se umístí vláknitý materiál (vata), který umožní velmi pomalé proudění vzduchu a vyrovnávání tlaku, ale nepropustí dovnitř prach. Dutina pak může zůstat trvale čistá. K tomu ale musí být čistá už na začátku - a to je také největší kus práce, totiž dokonale umýt sklo, které pak už nebude přístupné. Je to nutno dělat či alespoň dokončit při dobrém světle, tedy nejlépe na slunci, jinak nečistoty na skle snadno přehlédneme. Pochopitelně, důkladně očistíme i samotný rám.

Pak stačí nalepit na horní a dolní rohy rámu malé kousky dvojstranné lepicí pásky (u větších oken případně i na jedno či více míst mezi rohy), vzít roli s nedotčenou a nezaprášenou fólií, přiložit ji k horní části rámu a odrolovat dolů. Od role se fólie odřízne velmi ostrým nožem nebo žiletkou a pak se odříznou i případné přečnívající okraje. Je-li fólie hrbatá, lze to napravit opatrným odlepením, napnutím a opětovným přitisknutím v místech, kde je provizorně přichycena. Pak se oblepí důkladně obyčejnou tenkou průhlednou lepicí páskou, přičemž ji lze ještě dále napínat.

Tlusté dvojité rámy, které mají sklo z obou stran, dávají možnost umístit fólii dovnitř, takže se nemůže zaprášit či poškrábat. Před instalováním fólie musíme samozřejmě obě budoucí dutiny opatřit otvory, které zajistí, že uvnitř bude tentýž vzduch jako venku, a do otvorů vedoucích ven dát vatu. Po opětovném smontování rámu spáru důkladně zatmelíme, takže dutina se už nikdy uvnitř nezašpiní. Vatu v otvůrcích můžeme jednou za pět let vyměnit, bude-li její vnější část už moc špinavá.


Přidání pokoveného skla

Mnohem lepší než nepříliš tenká polyesterová fólie je speciální sklo, jehož jedna strana je opatřena neviditelnou vrstvou, zabraňující zářivému přenosu energie (tzv. heat mirror sklo). Mluví se o skle s tvrdou (odolnou) vrstvou nízké emisivity. Pokud chceme místo fólie přidat skutečně další sklo, pak by mělo být výhradně takové. Podobně stojí za to použít sklo s nízkou schopností vyzařování místo obyčejného, když vyměňujeme rozbitou tabuli.


Související odkazy


Legislativa


Další čtení

  • Haselsteiner, E., Guschlbauer-Hronek K., Havel M.a Hollan J.: Nové standardy pro staré domy - Příručka pro regeneraci rodinných domů ve 21. století, Brno, 2012, Dostupné jen online


Autor a rok revize Mgr. Ing. Petr Ledvina, 2014
Kontakt petr.ledvina@veronica.cz
Webové stránky ekoporadny Ekologický institut Veronica