Jak utěsnit okna a dveře?

Z ekoporadna.cz - Wiki
Přejít na: navigace, hledání

← zpět na Ekologické stavitelství

Úvod

Těsnost domu je velice důležitá kvůli minimalizaci tepelných ztrát a kvůli libovolnému větrání dle přání obyvatel domu. Výplně oken a dveří musí být proto co nejvíce vzduchotěsné.


Doporučujeme

  • Prověřit těsnost všech oken a všechny netěsná oken a dveře zatěsnit.
  • Zatěsnění je levným a rychlým řešení, lze ho provést prakticky všude okamžitě.


Podrobný popis problému

Utěsnění trvalých spár a otvorů

Nejdříve utěsníme trvalé spáry, tedy ty mezi rámem a zdí, na utěsnění použijeme akrylátový tmel. Mezi trvalé otvory patří také nepoužívané komínové či ventilační průduchy a často konstrukční vady v panelákových provětrávaných spižírnách. Všechny tyto otvory je zapotřebí utěsnit.


Těsnění oken a dveří

Stromečkové těsnění.gif

Těsnění umisťujeme vždy na nejvnitřnější styčnou plochu. U oken, která mají dvě křídla, nezapomeňte na utěsnění škvíry mezi jedním a druhým křídlem. Na styčnou plochu nalepíme polyetylénové těsnění tlusté podle šířky mezery (pro mezeru mezi 0,25 mm a 3 mm použijeme těsnění 3 mm, pro mezeru mezi 3 mm a 5 mm použijeme těsnění tloušťky 5 mm). Pokud jsou škvíry, které chceme pěnovým polyetylénem utěsnit, z větší části jen kolem jednoho milimetru tlusté, je vhodné netěsnit celé okno (či dveře) najednou, ale postupně, každý den či týden další úsek, abychom se vyhnuli tomu, že celé těsnění těžko stlačíme. Tam kde není po týdnu zavření (používání) na proužku patrné stlačení, může být vhodné přidat ještě jednu vrstvu. Pružné těsnění z pěnového polyetylénu stojí pět až šest korun za metr délky a prodává se v bílé či šedé variantě. U nás se vyrábí v Technoplastu v Chropyni a prodává se kromě firemních prodejen i v některých „domácích potřebách“.


Těsnění je možné též vkládat do předem vyříznuté drážky. Jedná se o tenkostěnné silikonové trubičkové těsnění se speciálním perem, které se mechanicky upevní v drážce bez použití lepidla. Někdy se tomutu těsnění říká stromečkové, viz obrázek. Drážku vyřežeme malou kotoučovou pilou pod úhlem 45 ° do hrany dosedací plochy. V místech kování, kde není možno vyříznout drážku, odřízneme z těsnění pero a bez přerušení pokračujeme. Kousek pera se odřízne i v rozích, kde se těsnění láme do pravého úhlu. Speciálně upravenou drážkovací pilu je možno osobně zapůjčit v Ekologické poradně Veronica Panská 9, Brno, kde dostanete též podrobný návod k použití.

Důležité je správně opravit zavírací mechanismus, aby se okno neviklalo, ale aby šlo dobře zavírat.


Související odkazy


Další čtení


Autor a rok revize Mgr. Ing. Petr Ledvina, 2014
Kontakt petr.ledvina@veronica.cz
Webové stránky ekoporadny Ekologický institut Veronica