Jak vybudovat v domácnosti rozvody dešťové vody? Jak a kde dešťovou vodu správně uskladnit?

Z ekoporadna.cz - Wiki
Přejít na: navigace, hledání

← zpět na Voda v krajině a ve městě

Úvod

Rozvod s dešťovou vodou lze v domácnosti vybudovat zcela obdobně jako rozvod vody pitné. Pouze je třeba pohlídat, aby se obě vody v rozvodech nemísily. Dešťovou vodu lze skladovat v nádržích pod zemí či na povrchu. Výhodou nádrží pod zemí je, že se v ní voda nekazí. Nádrže povrchové se většinou používají pouze ke skladování vody na zalévání rostlin.


Doporučujeme

 • Při stavbě či rekonstrukci domu doporučujeme myslet na dvojí rozvody a přizpůsobit tomu parametry stavby.
 • Rozvody dešťové vody se dle normy ČSN EN 1717 nesmí s pitnou vodou mísit.
 • Skladování dešťové vody doporučujeme pod zemí, kde je konstantní, spíše nižší teplota a tma.


Podrobný popis problému

U rozvodů dešťové vody je možné respektovat tato pravidla:

 • Zalévání rostlin - kohoutek na zahradě, ve sklepě, v technické místnosti, stačí pouze přívod užitkové vody ze sběrné nádrže.
 • Splachování WC - postačí pouze přívod užitkové vody ze sběrné nádrže, vedle rezervoáru WC jsou pak ze zdi vyvedeny dva kohouty. Jeden s pitnou vodou pro období sucha a druhý s vodou dešťovou pro splachování v době, kdy je užitkové vody dostatek.
 • Úklid - pokud budete mít zvláštní odběrné místo například v úklidové místnosti, také vám k němu povedou pouze jedny trubky s užitkovou vodou. V opačném případě je nutné k některým odběrným místům v domě přivést kromě rozvodu pitné vody i rozvod užitkový a udělat pro něj samostatnou výtokovou armaturu.
 • Praní – do místnosti je dobré přivést jak užitkovou, tak pitnou vodu. Pro praní v dešťové vodě je nejlepší pračka umožňující připojení dvojí vody. V případě, že máte obyčejnou pračku, je dobré mít možnost připojit ji v případě potřeby i na pitnou vodu.

Rozvody pitné a dešťové vody se nesmí nikde mísitelně setkat, a to ani ve společné výtokové armatuře. Je to hygienický požadavek ochrany vodovodního řadu a udává ho norma ČSN EN 1717. Musíte mít oddělený rozvod vody na pitnou a užitkovou. Někdy se tomu říká dvojitý rozvod.


Skladování dešťové vody

Dešťovou vodu lze skladovat v nádržích pod zemí či na povrchu. Výhodou nádrží pod zemí je, že se v ní voda nekazí. Není totiž přes léto vystavena vysokým teplotám, přes zimu nezamrzne a nemá k ní přístup světlo, které podporuje množení různých mikroorganizmů. Nádrže povrchové se většinou používají pouze ke skladování vody na zalévání rostlin.

Nejčastější jsou podzemní nádrže z plastu. Z výroby jsou tyto nádrže uzpůsobeny pro instalaci filtračního systému a mají připraveny všechny potřebné otvory. Výhodou je, že jsou lehké, snadno zabudovatelné a také se snadno udržují v čistotě díky hladkému povrchu. Tuto plastovou jímku je možné zakoupit jako celek a zakopat do země.


Druhy nádrží:

 • Plastové nádrže svařované existují v různých tvarech (válcové nebo hranaté). Ukládají se na betonovou desku nebo do pískového lože a následně je třeba je obetonovat, aby se nezničily tlakem zeminy, případně spodní vody.
 • Nesvařované jímky se obetonovat nemusí. Mají podstavec, který se zabetonuje do desky, pak stačí obsypat je zeminou. U této nádrže je omezena hloubka uložení do země a také povrch nad ní nesmí být pojížděn autem.
 • Samonosné monolitické jímky z polypropylenu nebo sklolaminátu jsou dost pevné a odolné, takže se dají uložit v některých případech i velice hluboko.
 • Samonosné nádrže speciálního tvaru pro mělké uložení jsou vhodné tam, kde je vysoká hladina spodní vody nebo skalnaté podloží.
 • Betonové nádrže se hodí hlavně pro hluboké uložení, pro lokality s výskytem spodní vody nebo pod plochy s vyšší zátěží. Předností betonových jímek je přirozená neutralizace kyselé dešťové vody, což se v plastových jímkách může zajistit kouskem přirozeného vápence.

Dříve se používaly také nádrže železné. Ty však nejsou příliš vhodné pro tento účel z důvodu koroze.


Související odkazy


Legislativa


Autor a rok revize Mgr. Lukáš Koucký, 2014
Kontakt lukas.koucky@ekocentrumkoniklec.cz
Webové stránky ekoporadny Ekoporadna Praha