Jsou úsporné pračky s nižší spotřebou vody a energie šetrné k životnímu prostředí?

Z ekoporadna.cz - Wiki
Přejít na: navigace, hledání

← zpět na Voda, praní, čištění

Úvod

V marketingových strategiích výrobců a prodejců automatických praček patří ”šetrnost k životnímu prostředí” k důležitým reklamním argumentům. Stále novými technickými úpravami se zkouší co možná nejvíce snižovat spotřebu vody, pracích prostředků a elektrického proudu. Problém však představovat vysoké náklady nových technologií (energeticky nejúspornější pračky jsou nejdražší) a v neposlední řadě i vlivy úsporných opatření na výsledek procesu praní.


Doporučujeme

  • Při výběru nové pračky prostudovat energetický štítek (spotřeba energie, vody atd.)


Podrobný popis problému

Využití pračky

Ze zásady platí, že pračku využíváme optimálně, jestliže se spouští naplněná cca ze ¾ (ne méně!). Úsporná tlačítka pro částečné vytížení pračky většinou nesnižují hodnoty spotřeby proporcionálně vzhledem k množství prádla.

Na trhu jsou však nabízeny i pračky, které samy zjistí hmotnost prádla a tomu přizpůsobí množství vody pro praní a máchání.

Hranice úspor vody Úsporám vody jsou stanoveny hranice, a to kvalitou výsledku procesu praní a máchání. Pro 5 kg barevného prádla je to kolem 50 litrů, pro stejné množství jemného prádla i dvojnásobek. Nedostatečné máchání může způsobovat problémy - např. lidem s citlivou pokožkou.

U mnohých praček lze množství vody a počet cyklů máchání podle potřeby zvýšit stisknutím přepínacího tlačítka. Pokud ho používáme často, je na místě otázka, zda by pro nás nebyla rozumnější alternativou méně úsporná - a tedy většinou též levnější pračka.

Spotřebu vody hledejte na energetickém štítku.

Spotřeba energie Informaci o spotřebě elektřiny, která je důležitá zejména při výběru nové pračky, poskytuje povinný energetický štítek. Šipka na štítku prozradí, jak je spotřebič úsporný ve srovnání s ostatními. Nejúspornější je kategorie A+++ , nejhorší B (rok 2014). Štítek obsahuje i další důležité informace - například o spotřebě vody, hlučnosti spotřebiče atd.

Pračky s externím přívodem teplé vody Při praní v automatických pračkách s externím zásobováním teplou vodou (tedy mají i druhý přívod vody) je třeba dbát na to, že skvrny bílkovinného původu se lépe odstraní v chladné vodě. Enzymy obsažené v pracím prostředku účinkují pouze v dolním a středním teplotním rozsahu (nejlépe při praní při 40˚C) a jejich funkci může narušovat předčasně aktivovaná bělicí látka. S použitím běžných pracích prostředků tedy může být výsledek praní v cyklu s teplou vodou překvapivě horší než s přívodem chladné vody.

Opravdové možnosti úspor nabízí ohřev vody pro praní v solárních systémech či moderních zařízeních - např. s vytápěním biomasou. Skvělé je používat teplou vodu ohřátou solárním kolektorem nebo biomasou (v kotli, v krbu), je třeba však mít pračku tzv. "na teplou vodu" (proti přehřání/zničení částí dovybavit i směšovacím ventilem, který umí přimíchat studenou vodu) nebo lépe pračku na dva vstupy, na teplou vodu a studenou. Přiváděná teplá voda může být jen užitková (dešťová), pitná voda je třeba až na poslední máchání.


Související odkazy


Legislativa


Další čtení

  • Vlašín, M., Ledvina, P., Máchal, A.: Desatero domácí ekologie, ZO ČSOP Veronica, Brno, 2012, kapitola energie, dostupné i v elektronické podobě.
  • Kol. autorů: Výchova ekospotřebitele, Rosa České Budějovice, prosinec 2006.


Autor a rok revize Mgr. Ing. Petr Ledvina, 2014
Kontakt petr.ledvina@veronica.cz
Webové stránky ekoporadny Ekologický institut Veronica