Jsou avivážní prostředky pro máchání šetrné k životnímu prostředí?

Z ekoporadna.cz - Wiki
Přejít na: navigace, hledání

← zpět na Voda, praní, čištění

Úvod

Používání avivážních prostředků bychom se měli zříci. Pro vlastní proces praní a čištění nejsou nezbytné a způsobují značné znečišťování životního prostředí. Mohou vyvolávat podráždění (iritaci) citlivé pokožky. To platí i pro pomocné přípravky obsahující aviváže, které jsou určeny pro sušení prádla.


Doporučujeme

  • Avivážní prostředky nepoužívejte.
  • Lepší je sušit prádlo ve vzdušné místnosti nebo venku.
  • Místo aviváže lze použít obyčejný kuchyňský ocet, který ustaluje barvy a který umí dostat prostředek/sodu z vlákna.


Podrobný popis problému

Nejdůležitější účinnou látkou v avivážních prostředcích jsou ionogenní kationaktivní (kationické) tenzidy. Ve vodě vytvářejí pozitivně nabité ionty. Při posledním procesu máchání obalí vlákna tkaniny, přičemž se prádlo jeví měkčí a u syntetických textilií je zabráněno elektrostatickému náboji. Prádlo ošetřené aviváží však má nižší schopnost vsakovat vodu, což je obzvláště nevýhodné např. u spodního prádla, ručníků, kapesníků či dětských plen. Po použití avivážních prostředků je při následujícím procesu praní potřebný další dodatečný prací prostředek, aby kationické tenzidy z prádla opět odstranil.

Zatížení vod a čistírenských odpadních kalů Tenzidy, které se v dnešní době používají v avivážních prostředcích, jsou na rozdíl od těch dřívějších biologicky rozložitelné. Vody však zatěžují i jiné obsažené složky - např. barviva a aromatické látky (parfémy), jakož i samotný proces rozkladu tenzidů.

Odpady Používání nadbytečných avivážních prostředků je spojeno s produkcí velkého množství zbytečného odpadu z obalů a dopravy, které zatěžuje životní prostředí.

Dráždění pokožky Jako problematická se dále jeví skutečnost, že od doby zavedení avivážních prostředků podstatně stoupá počet ekzematických kožních onemocnění. To však může být způsobeno i reakcí na parfémy – též v pracích prostředcích zbytné. Místo aviváže lze používat ocet nebo čisté přírodní výtažky – vonné olejíčky (nakapat do horké vody a přidat, stejně jako ocet, do posledního máchání). Prádlo bude vonět i bez aviváže, necháte-li ho uschnout venku.

Zásady pro sušení prádla Pro kvalitní sušení prádla nejsou nezbytné žádné speciální přípravky. Nepříjemnému - tvrdému - omaku látek lze zabránit tradičními osvědčenými postupy:

  • Prádlo dobře vyždímáme a sušíme ve vzdušné místnosti či na vzduchu venku.
  • Pomůže rovněž důkladné protřepání prádla ve směru vlákna před pověšením.


Související odkazy


Další čtení

  • Richardsonová, R.: Domov. Nové pohledy na zdravé, bezpečné a přirozené bydlení. Perfekt, Bratislava, 2003. ISBN 80-8046-237-2. Spousta rad pro domácnost nejen z oblasti šetrného úklidu.


Autor a rok revize Mgr. Ing. Petr Ledvina, 2014
Kontakt petr.ledvina@veronica.cz
Webové stránky ekoporadny Ekologický institut Veronica