Jsou hadříky z mikrovláken a žínky z lufy šetrné k životnímu prostředí?

Z ekoporadna.cz - Wiki
Přejít na: navigace, hledání

← zpět na Voda, praní, čištění

Úvod

Výrobky z mikrovláken se vyznačují vláknitou strukturou a s ní spojenými speciálními mechanickými čisticími účinky. Ty jsou lepší než u běžných hadrů na čištění a šetrnější než u mycí houby. Díky úspoře čisticích prostředků - umožněné tímto mechanickým působením - lze hadry z mikrovlákna nazvat ekologickým výrobkem a lze mají nenahraditelné místo v ekologickém úklidu.


Doporučujeme

  • Mikrovlákno je jedním z nejužitečnějších a přitom ekologických pomocníků
  • Mikrovláknové hadry lze použít v podstatě na všechny povrchy, od skel, monitorů, přes běžné povrchy až po podlahy


Podrobný popis problému

Žínky z mikrovláken bývají z viskózy, polyesteru nebo polyamidu, někdy s příměsí bavlněných vláken. Zatěžují životní prostředí stejně tak jako běžné oděvní textilie z těchto umělých vláken. Pokud silně absorbují a vážou nečistoty (jako například polyesterová vlákna tuk), je nutné je častěji prát s použitím odpovídajícího množství pracích prostředků. Čisticí hadříky - alespoň ty používané v kuchyni a koupelně - stačí prát při větším ušpinění na 40 stupňů. Po každém použití je můžeme "omýt" v ruce s mýdlem a teplou vodou. Dlouhou životnost výrobků z mikrovláken nelze vzhledem k životnímu prostředí posuzovat jednoznačně. Obstarání náhradního kusu je sice nutné zřídka, avšak bez funkčního systému recyklace na konci řetězce při skládkování vzniká odpad, který na skládce vydrží velmi dlouho(není biologicky odbouratelný).

Použití mikrovláknových utěrek

Přednost mikrovláknových utěrek, někdy nazývaných švédské, spočívá v dobrém odstraňování nečistot ulpívajících na všech hladkých a lesklých površích a v jejich dlouhé životnosti. Kromě vody umějí na sebe navázat i mastnoty. Testy potvrdily, že při běžném úklidu může být ušetřeno až 80 % čisticích prostředků. Při použití těchto utěrek už nepoužíváme žádnou chemii, žádné saponáty. Při používání utěrek je nicméně potřeba pracovat v ochranných rukavicích, neboť vzhledem ke svým čisticím schopnostem odírají ruce.

Utěrky existují v mnoha variacích, nejjemnější na okna či monitory, nejhrubší na podlahu. Správná utěrka má složení: 70 % polyester (PES) a 30 % polyamid (PAD); stačí si zapamatovat, že máme v drogerii hledat mikrovláknovou utěrku „70 na 30". Velká sací schopnost je docílena extrémně tenkými vlákny. Vlákno dlouhé 100 km váží méně než 1 g.

Velmi důležité je pracovat s dokonale vyždímanou či jen mírně navlhčenou utěrkou, zcela mokrá již ztrácí svoji účinnost. Uklízíme s ní prakticky všechny povrchy - podlahy, nábytek, okna, okenní skla a další povrchy. Lze zakoupit i v podobě obdélníkového mopu na podlahu, který se namontuje či přichytí na držák s násadou. Při úklidu podlahy nejprve použijeme smeták na odstranění prachu a veškeré hrubé špíny a teprve potom mikrovláknový hadr či mop.

Nejlepší a nejekologičtější úklid: navlhčená mikrovláknová utěrka, žádný prostředek (saponát).

I pro domácí úklidy doporučujeme mít několik různých mikrovláknových utěrek: minimálně jednu na skleněné plochy, další na běžný úklid a poslední na podlahy. Po použití utěrku či mop vypereme v ruce mýdlem a dáme uschnout. Při velkém zašpinění - např. jednou za půl roku či za rok - vypereme utěrku v pračce (viz výše). Vydrží až několik let.


Lufa

Žínky vyrobené z tykvovitých bobulí lufy mají tu výhodu, že pocházejí z obnovitelné suroviny. Jsou šetrné k životnímu prostředí, pokud byla při pěstování dostatečně zohledněna ekologická kritéria. Žínky z lufy mohou vzhledem ke svým dobrým mechanickým čisticím účinkům pomoci uspořit rovněž čisticí prostředky. Jsou šetrné i z hlediska jejich likvidace, neboť je lze kompostovat. Čistí se s ní kromě znečištěných povrchů i lidská pokožka.


Související odkazy


Další čtení

  • www.zeleneuradovani.cz/uklid Stránky Sítě ekologických poraden, podrobné úklidové informace, informace nejen o velkých úklidech, seznamy nežádoucích látek, vzory veřejných zakázek
  • Ökologisch reinigen, informace rakouské organizace "die Umweltberatung" Österreich, nejvíce dostupných informací k problematice (německy)
  • Richardsonová, R.: Domov. Nové pohledy na zdravé, bezpečné a přirozené bydlení. Perfekt, Bratislava, 2003. ISBN 80-8046-237-2. Spousta rad pro domácnost nejen z oblasti šetrného úklidu.Autor a rok revize Mgr. Ing. Petr Ledvina, 2014
Kontakt petr.ledvina@veronica.cz
Webové stránky ekoporadny Ekologický institut Veronica