Jsou mazlavá a neutrální mýdla a víceúčelové čisticí prostředky šetrné k životnímu prostředí?

Z ekoporadna.cz - Wiki
Přejít na: navigace, hledání

← zpět na Voda, praní, čištění

Úvod

Mazlavá a tzv. neutrální mýdla, jakož i víceúčelové čistící prostředky, jsou základními prostředky, jejichž vliv na životní prostředí je relativně nízký. I u těchto látek však je třeba dbát na co nejšetrnější dávkování. Jelikož mají tyto tři výrobky stejnou oblast použití, postačí jeden z nich.


Doporučujeme

  • Kdo to jde, doporučujeme používat tzv. neutrální mýdla.
  • Používejte jen skutečně nezbytné množství čistícího prostředku. Je to šetrnější a na plochách či látkách nezůstanou stopy.


Podrobný popis problému

Mýdlo a syntetické čistící prostředky

Pojem mýdlo není legislativně vymezen (chráněn). U tenzidů (povrchově aktivních látek) je třeba rozlišovat mezi pravými mýdly z přírodních látek, ke kterým patří mazlavá mýdla, a syntetickými čistícími prostředky z ropy (tzv. neutrální mýdlo a víceúčelové čistící prostředky).

Pravé - přírodní - mýdlo

(Draselné) mazlavé mýdlo je z pohledu přírodního koloběhu nejvhodnější, neboť surovinami jsou živočišné tuky, rostlinné oleje a draselný mydlářský louh, které se v přírodě vyskytují dostatečně. V odpadních vodách se působením bakterií za přítomnosti kyslíku rozloží za relativně krátkou dobu a beze zbytku na vodu, oxid uhličitý a soli.

Mazlavá mýdla jsou měkčí než jádrová (sodné mýdlo jádrové)- díky většímu obsahu glycerinu, lépe rozpustná ve vodě, lépe pění (díky zbytkovému hydroxidu), ale mají menší prací účinnost. Obsahují také větší podíl mastných kyselin s kratšími uhlíkatými řetězci.

Mazlavé mýdlo by mělo být nebělené a nepřibarvované. Je velmi citlivé na tvrdost vody. V tvrdé vodě se sráží v podobě vloček a vzniká vápenné mýdlo. Aby se dosáhlo stejného čistícího účinku, musí být dávkování pro tvrdou vodu o něco vyšší. Vzhledem k volným zbytkům draselného louhu reaguje mazlavé mýdlo velmi zásaditě, což může způsobit vyluhování pleti a citlivých povrchových ploch (např. linolea). Neodborné používání mýdlových čistících prostředků může vést k poškození citlivých povrchových ploch ze dřeva, kovu či s lakovými nátěry.


Neutrální - syntetické čistící prostředky

Neutrální mýdla jsou syntetické prostředky s neutrální hodnotou pH. Vyrábí se převážně ze surovin petrochemie - proto jsou to syntetické prostředky. Pokud neobsahují žádné další přísady, jsou téměř dokonale biologicky rozložitelná, potřebují však delší dobu než mazlavá mýdla. Vlastní používání neutrálních čistících prostředků je v porovnání se zásaditým mazlavým mýdlem o něco méně problematické.

Víceúčelové čistící prostředky

Víceúčelové čistící prostředky - ve smyslu běžně užívaného obchodního označení - jsou rovněž syntetickými mýdly. Z hlediska jejich šetrnosti k životnímu prostředí je důležité, jaké tenzidy obsahují a zda nebyly použity toxické přísady (amoniak, rozpouštědla) či syntetická barviva a aromatické přísady. Jemné víceúčelové čisticí prostředky zatěžují životní prostředí jen málo. Vzhledem k jejich vysokému podílu vody (až 80 %) je jejich pořízení v porovnání s koncentrovanými mazlavými a neutrálními mýdly méně ekonomické i ekologické (menší objem aktivních čistících látek při vynaložení většího množství obalového materiálu).


Související odkazy


Další čtení

  • www.zeleneuradovani.cz/uklid Stránky Sítě ekologických poraden, podrobné úklidové informace, informace nejen o velkých úklidech, seznamy nežádoucích látek, vzory veřejných zakázek
  • Ökologisch reinigen, informace rakouské organizace "die Umweltberatung" Österreich, nejvíce dostupných informací k problematice (německy)
  • Richardsonová, R.: Domov. Nové pohledy na zdravé, bezpečné a přirozené bydlení. Perfekt, Bratislava, 2003. ISBN 80-8046-237-2. Spousta rad pro domácnost nejen z oblasti šetrného úklidu.


Autor a rok revize Mgr. Ing. Petr Ledvina, 2014
Kontakt petr.ledvina@veronica.cz
Webové stránky ekoporadny Ekologický institut Veronica