Jsou modelovací hmoty jedovaté?

Z ekoporadna.cz - Wiki
Přejít na: navigace, hledání

← zpět na Ekospotřebitel, nakupování

Úvod

Modelovací hmoty lze rozdělit zhruba do tří kategorií: hmoty trvale plastické (tradiční plastelíny), hmoty tvrdnoucí na vzduchu a hmoty tvrditelné teplem. Některé modelovací hmoty mohou obsahovat těžké kovy, PVC nebo např. ftaláty. Existují však vhodné alternativy, které lze rodičům malých dětí doporučit.


Doporučujeme

  • Dávat přednost trvale plastickým hmotám
  • Vyhýbat se hmotám, které obsahují PVC měkčené zakázanými ftaláty
  • Nedávat dětem na hraní licí pryskyřice, tavné granuláty nebo další speciální modelovací hmoty
  • Nekupovat aromatizované hmoty, které mohou svádět k ochutnání
  • Jako alternativy k modelování využít např. keramickou hlínu, sádru
  • Vyrobit si modelovací hmoty doma sami


Podrobný popis problému

Na tyto druhy hraček platí norma ČSN EN 71-5 – Chemické hračky (soupravy) jiné než soupravy pro pokusy. Jsou zde uvedeny seznamy chemických přípravků, které mohou být v těchto soupravách použity a jejichž použití je v současné době považováno za bezpečné. Mezi jinými se vztahuje i na soupravy s modelovací pastou z měkčeného PVC. Za přesně určených podmínek se mohou tyto soupravy používat, samozřejmě, že jednou z podmínek je nepoužití zakázaných ftalátů.


Trvale plastické modelovací hmoty

Jako suroviny pro trvale plastické modelovací hmoty se používají porcelánová hlinka, parafín nebo včelí vosk, barviva a eventuálně škrob. Tyto hmoty jsou bezpečné pro děti a ohleduplnější k životnímu prostředí v případě, že neobsahují toxické kovy (např. olovo a kadmium, olovo a chrom).


Rizikové prvky

Obsah rizikových prvků je omezen normou ČSN EN 71-3 – Migrace určitých prvků. Norma upravuje migraci určitých prvků (antimonu, arsenu, barya, kadmia, chrómu, olova, rtuti a selenu) z materiálu hraček. Pro modelovací hmoty je to podobné, jsou však stanoveny přísnější mezní hodnoty těchto prvků. Např. pro olovo je tato hodnota 90 mg, pro kadmium 50 mg a pro chrom 25 mg migrujícího prvku na 1kg modelovací hmoty.


Modelovací hmoty tvrdnoucí na vzduchu

Modelovací hmoty, které na vzduchu tvrdnou, mohou být vyrobeny z velmi rozličných surovin, např. ze soli a škrobu nebo z celulózových vláken a čištěného kaolinu, ke konzervaci těchto modelovacích hmot se používají většinou potravinářské konzervační prostředky. Tento příklad použitých surovin je bezpečný pro děti a zároveň i šetrný k přírodě.


Modelovací hmoty vytvrzované v peci

V peci vytvrzované modelovací hmoty (např. Modelit) jsou většinou z PVC-prášku a změkčovadel. Při vytvrzování v peci se mohou uvolňovat škodlivé výpary. Tyto výpary obsahují organické součásti modelovací hmoty nebo produktů jejího rozpadu. Po náhodné konzumaci tohoto druhu modelovacích hmot, mohou v těle zůstat nebezpečné zbytky škodlivých látek. Pokud jsou hotové výrobky součástí odpadu likvidovaného ve spalovně, znečišťují ovzduší (následně celé životní prostředí). Zdraví škodlivé látky jsou obsaženy v licí pryskyřici (např. Dentakryl), tavném granulátu nebo dalších speciálních modelovacích hmotách. Pro děti jsou nevhodné.


Domácí plastelína

Plastelínu si můžeme vyrobit i sami doma. Na 1 kg plastelíny potřebujeme: 400 g hladké mouky, 200 g soli, 3 polévkové lžíce oleje, 1 sáček potravinové barvy a 3 dcl vařící vody. Dále použijeme 2 misky a vařečku. V jedné misce smícháme sůl s moukou, ve druhé smícháme vroucí vodu, olej a potravinářskou barvu a pomalu přiléváme do první směsi. Mícháme a hněteme, až získáme konzistenci těsta na nudle (nelepí se a nedrobí se). S těstem pracujeme nejlépe tak, že vyválíme 0,5 cm plát, ze kterého vykrajujeme libovolné tvary. Vykrojené tvary je možné nechat vyschnout volně na vzduchu. Nepečeme ani nevaříme. Nezpracovanou hmotu zabalíme do mikrotenu nebo zavřeme do krabiček (dóz) a uchováváme v ledničce. Hmota se nezkazí a dlouho vydrží, aniž by plesnivěla.


Slané těsto

Slaným těstem můžeme nahradit modelovací hmoty, které se vytvrzují v peci. Těsto připravíme ze 4 hrníčků hladké mouky, 2 hrníčků soli a 1 až 1,5 hrníčku vody. Zamícháme a pět minut zpracováváme. Modelujeme podle vlastní představy. Hotové výrobky uložíme na slabě vymaštěný plech a sušíme 1,5 hodiny v troubě při 150°C. Podobně lze využít i vizovické pečivo.

Další alternativy

Jako alternativy pro modelování se nabízejí např. i keramická hlína nebo sádra.


Související odkazy


Legislativa

  • Vyhláška č. 521/2005 Sb., kterou se mění vyhláška Ministerstva zdravotnictví č. 84/2001 Sb. o hygienických požadavcích na hračky a výrobky pro děti ve věku do tří let


Další čtení


Autor a rok revize Mgr. Dana Křešničková, 2014
Kontakt [mailto: kresnickova@rosacb.cz kresnickova@rosacb.cz ]
Webové stránky ekoporadny Ekoporadna Rosa České Budějovice