Jsou speciální čisticí prostředky nezávadné?

Z ekoporadna.cz - Wiki
Přejít na: navigace, hledání

← zpět na Voda, praní, čištění

Úvod

Speciální čisticí prostředky pro použití v domácnostech mohou být vzhledem k obsaženým chemikáliím pro životní prostředí problematické. Mohou ohrozit i zdraví. Jejich zbytky většinou musí být zařazeny do nebezpečného odpadu. Stejně dobrých výsledků lze při čištění docílit rovněž s pomocí méně problematických běžných čisticích prostředků a mechanických pomůcek či tradičních domácích receptů.


Doporučujeme

  • Použití speciální čisticích prostředků je v domácnostech většinou zbytečné. Většinu nečistot lze odstranit běžným způsobem
  • Pořízení a použití speciální čisticích prostředků by mělo být jen v nejnutnějších případech
  • Otázky čištění a údržby by měly být vzaty v potaz již při zařizování domácnosti správnou volbou vybavení, jehož běžná údržba nevyžaduje použití speciálních prostředků. Pak se ukáže, že speciální čistící prostředky nemusí být vůbec nutné.


Podrobný popis problému

Většiny speciálních čistících prostředků se lze bez problémů zříci, pokud provádíme čištění pravidelně a nečistoty odstraňujeme bezprostředně po jejich vzniku. Často jsou tu alternativy šetrnější k životnímu prostředí:

  • Troubu lze po pečení, ještě když je teplá, vytřít vodou a prostředkem na mytí nádobí či jiným šetrným přípravkem. Tvrdší spečeniny je dobré nechat odmočit přes noc.
  • Přípravky na čištění oken lze nahradit levnějším čisticím roztokem, který si můžeme sami připravit z vody, menšího množství lihu bez zapáchajícího pyridinu a malé dávky prostředku na mytí nádobí.
  • I ty největší nečistoty v koupelně a kuchyni lze odstranit šetrnými čistícími prostředky pro mechanické čištění, víceúčelovými čistícími prostředky či zředěným octovým roztokem - a to s pomocí mechanických pomůcek. Mnohé speciální prostředky se tak stanou zbytečnými.
  • Povlaky stříbrných příborů lze vyčistit v lázni z horké slané vody a hliníkové fólie (alobalu). Alobal lze pak znovu použít. Nejsou zde potřeba prostředky pro cídění stříbra, jejichž používání je povážlivé.

Často se jako speciálních čistících prostředků používá nejrůznějších dezinfekcí. Desinfekce je obvykle zbytečná. Nesmyslná dezinfekce a hubení škůdců „všemi dostupnými prostředky" zabíjejí sice bakterie a choroboplodné zárodky, ale obětí této „chemické očisty" jsou nejen zárodky, které způsobující nemoci, ale také my lidé, domácí zvířata a životní prostředí. Mnoho používaných prostředků proti plísním a škůdcům může urychlit alergickou reakci. Dezinfekční přísady a účinné látky v pracích a čisticích prostředcích navíc zabíjí také bakterie, které jsou pro lidi užitečné, čímž trvale oslabují náš imunitní systém. Kromě toho jsou dezinfekční prostředky smrtící pro řadu potřebných mikroorganismů, které napomáhají rozkladu splašků v čistírnách odpadních vod. Dezinfekce a další chemikálie ničí glazury a povrchy, např. WC mísy, na jejíchž narušených površích se pak snadněji usazuje vodní a močový kámen. Škodlivé jsou silné kyseliny, ale i silné zásady, tzv. louhy (např.chemické čističů odtoku; silné louhové čističe např. rozežírají potrubí).


Problematické čisticí prostředky v odpadu

Zbytky dezinfekčních přípravků, čisticích prostředků obsahujících formaldehyd či jiná rozpouštědla, substance obsahující chlór, žíravé kyseliny nebo louhy, jakož i čisticí prostředky neznámého složení patří do separovaného nebezpečného odpadu (definice nebezpečného odpadu par. 4, odst 1, zákon č. 185/2001 o odpadech), který musí být podle zákona zaveden v každé obci (minimálně dvakrát ročně formou mobilního sběru či formou sběrného dvoru). Bezpečná likvidace se týká i obalů těchto výrobků, které jsou vesměs výrobek kontaminovány


Ovlivňování spotřebitelů reklamou

Cílená reklama výrobců se pokouší ovlivnit spotřebitele na emocionální a podvědomé rovině. Snahou je umísťovat na trhu stále nové a dražší speciální výrobky, jejichž chemické složení bývá většinou čím dál tím komplikovanější.


Související odkazy


Legislativa


Další čtení

  • www.zeleneuradovani.cz/uklid Stránky Sítě ekologických poraden, podrobné úklidové informace, informace nejen o velkých úklidech, seznamy nežádoucích látek, vzory veřejných zakázek
  • Ökologisch reinigen, informace rakouské organizace "die Umweltberatung" Österreich, nejvíce dostupných informací k problematice (německy)
  • Richardsonová, R.: Domov. Nové pohledy na zdravé, bezpečné a přirozené bydlení. Perfekt, Bratislava, 2003. ISBN 80-8046-237-2. Spousta rad pro domácnost nejen z oblasti šetrného úklidu


Autor a rok revize Mgr. Ing. Petr Ledvina, 2014
Kontakt petr.ledvina@veronica.cz
Webové stránky ekoporadny Ekologický institut Veronica