Jsou třísložkové prací prostředky stavebnicového systému vhodnější než univerzální?

Z ekoporadna.cz - Wiki
Přejít na: navigace, hledání

← zpět na Voda, praní, čištění

Úvod

Odděleným dávkováním nejméně tří složek pracího prostředku (základního přípravku, změkčovací látky a bělicí látky) lze při správném používání v porovnání s univerzálními pracími prostředky podstatně snížit zatížení vod škodlivými látkami. Lze je pro praní šetrné k životnímu prostředí doporučit jako optimální. Na našem trhu se takové prací prostředky stavebnicového systému vyskytují, nikoliv však běžně (rok 2014).


Doporučujeme

  • Třísložkové prací prostředky by měly být co nejvíce koncentrované, tedy nemají obsahovat plnicí přísady (plnidla).
  • Jako změkčovací látka je vhodný zeolit.
  • Jako bělicí látky, resp. čistící soli na odstranění skvrn jsou vhodné ty, které pracují s perkarbonátem (peroxouhličitanem) - neobsahuje bor.
  • V domácnostech, kde se pere v měkké vodě, lze jako základního pracího prostředku používat čistého mýdla.
  • Základní prací prostředek by měl obsahovat co nejméně chemických složek.
  • Za ekologické třísložkové řešení můžeme považovat prací sliz, s octem jako aviváží a perkarbonátem jako případným bělidlem či látkou na na odstraněné skvrn.


Podrobný popis problému

Nižší zatížení životního prostředí, které se pojí s používáním tzv. stavebnicového systému, je patrné zejména ve srovnání s běžně dostupnými univerzálními pracími prostředky. U těch je nutno pro tvrdou vodu zvýšit dávkování, a to pro všechny složky. Vedle požadovaného zvýšeného množství změkčovacích látek se tedy odpovídajícím způsobem přidávají rovněž další chemikálie (tenzidy, sulfáty, bělicí látky, inhibitory, aktivátory, stabilizátory, enzymy, optická zjasňovadla atd.). Přidávat tyto ostatní látky není však pro účinnost praní vůbec nutné a dochází tak ke zbytečnému a nežádoucímu zatížení odpadních vod.

Požadavky na jednotlivé součásti stavebnicového systému používáním přípravků stavebnicového systému snižujeme znečišťování vod. Mezi výrobky nabízenými na trhu existuje více či méně odlišností, co se týče jejich šetrnosti k životnímu prostředí.

Základním prvkem systému (prací složkou) může, a měl by být, i prací sliz.

Při praní se stavebnicovým systémem je zvláště důležité jeho správné používání a šetrné dávkování:

  • návody k dávkování všech tří komponent je třeba přesně dodržovat
  • čistící sůl na odstranění skvrn (bělidlo) přidáváme jen k silně zašpiněnému nebo zašedlému bílému prádlu. Jednotlivé skvrny lze předem ošetřit odděleně, ideálně ihned po jejich vzniku
  • změkčovací látku přidáváme teprve do vody o tvrdosti vyšší než 2 mmol/l a dávkujeme odpovídajícím způsobem podle tvrdosti vody


Související odkazy


Další čtení


Autor a rok revize Mgr. Ing. Petr Ledvina, 2014
Kontakt petr.ledvina@veronica.cz
Webové stránky ekoporadny Ekologický institut Veronica