Kam s přepáleným olejem?

Z ekoporadna.cz - Wiki
Přejít na: navigace, hledání

← zpět na Odpady

Úvod

Jedlý olej z fritéz nebo přebytečný olej z pánve v žádném případě nepatří do výlevky, odpad si tím zcela jistě dříve nebo později ucpete. Menší množství oleje je možné kompostovat nebo vylít na zahradě, větší odevzdejte k recyklaci. Přepálený olej se filtruje a čistí a používá se jako ekologické mazivo nebo přídavek do nafty.


Doporučujeme

  • Přepálený olej z fritézy nikdy nevylévejte do výlevky.
  • Pokud olej smícháte se suchým materiálem (piliny, starý papír) lze ho bez problémů zkompostovat. Není ale vhodný do malých domácích kompostérů.
  • Zjistěte si, zda ve vašem okolí nefunguje firma zabývající se sběrem a úpravou přepáleného oleje. Často ho i vykupují od restaurací a jídelen, nebo sběr probíhá na školách (podobně jako u papíru).
  • Nezaměňujte minerální olej (mazivo, např v autech, přídavek do benzínu apod.) s jedlým olejem. Použitý minerální olej je nebezpečný odpad a můžete odevzdat třeba u benzínové pumpy při výměně.


Podrobný popis problému

V prakticky každé domácnosti se čas od času vyskytne problém, co podniknout s přepáleným olejem - ať už jde o několik litrů z fritézy nebo menší množství na pánvi po smažení. Pokud tento olej skončí ve výlevce(ať už ve dřezu nebo v toaletě) a následně v odpadních trubkách, tak se ve studené vodě srazí, přilepí se na stěny, chytají se na něj různé nečistoty a postupně trubky ucpává. Kromě toho poškozuje kanalizační potrubí a zhoršuje funkci čističek odpadních vod.


Kam s ním?

Přepálený olej lze zlikvidovat několika způsoby. Pokud máte na zahradě větší kompost, máte vyhráno - menší množství oleje (zbytek z pánve) na něj můžete vylít rovnou, větší množství (z fritézy) nejdřív smíchejte s nějakým suchým a savým materiálem - pilinami, starým papírem apod. Pokud kompost nemáte, je možné olej také někde na zahradě zakopat, rozloží se bez problémů. Olej se nehodí dávat do domácích vermikompostérů a do uzavřených kompostérů venkovních ho přidávejte opatrně, nejlépe smíchaný se suchým materiálem.

Na mnoha místech se olej sbírá a recykluje - sbírá se ve školách, firmy ho vykupují z restaurací a jídelen. V některých obcích jsou na ulicích kontejnery na olej, do kterých je možné vyhodit starý olej v lahvích. Vybírají ho i některé sběrné dvory. Informujte se podle místa bydliště.

Starý olej se filtruje, čistí a používá jako ekologické mazivo (třeba na motorové pily) nebo přídavek do nafty.


Jedlý vs. minerální

Výše uvedené informace platí pro jedlé oleje používané v kuchyni. Minerální oleje, maziva, přídavky do benzínu pro dvoutaktní motory apod. s ním nemají kromě názvu nic společného. Minerální oleje jsou syntetické nebo získávané z nerostů a po použití (vyjetí) patří do nebezpečného odpadu. Obvykle jej od vás vezmou při výměně motorového oleje u benzínové pumpy nebo v servisu, případně ho můžete odevzdat na sběrném dvoře nebo při svozu nebezpečných odpadů.


Související odkazy


Legislativa


Další čteníAutor a rok revize Mgr. Renata Placková, 2014
Kontakt renata.plackova@ekoporadna.cz
Webové stránky ekoporadny Síť ekologických poraden