Kde se dozvím, jestli se v řece/rybníku dá koupat?

Z ekoporadna.cz - Wiki
Přejít na: navigace, hledání

← zpět na Voda v krajině a ve městě

Úvod

Monitoringem jakosti vod se zabývá Ministerstvo zemědělství, monitoring množství povrchových vod prování Ministerstvo životního prostředí. Kvalitu vod v přírodních i technických koupalištích sledují hygienické stanice.


Doporučujeme

  • Informovat se o kvalitě vody ve vodních nádržích.
  • Před koupáním v neznámé nádrži provést test pomocí plastové lahve.


Podrobný popis problému

V současné době je monitorování vody mezioborově rozděleno mezi dvě ministerstva - zemědělství a životního prostředí. Monitoring množství vod probíhá kontinuálně systematicky na všech povodích v rámci integrovaného protipovodňového systému. Obdobně systematický monitoring ekologických parametrů povrchových vod sice existuje, není ale volně přístupný pro veřejnost. Údaje o kvalitě vody je možné získat nepřímo, z více zdrojů:


  • Integrovaný registr znečištění (látky znečišťující vodu)
  • Informační systém VODA na portálu gov
  • Dotazem na státní podnik Povodí

Stručné zprávy pro veřejnost, týkající se kvality vod ke koupání, vydávají v letním období jednotlivé krajské hygienické stanice. Zprávy bývají zveřejněny v médiích (tisk, rozhlas, TV), někdy jsou součástí lokálních meteorologických zpráv.


Jsou ve vodě sinice?

Sinice jsou vodní bakterie, které se za teplého počasí množí ve vodách s přebytkem živin. Lidový název je "vodní květ". Člověku mohou vyvolat alergické reakce, jež se projevují rýmou, vyrážkami a podrážděním kůže a očí, někdy i zánětem spojivek. Vedle toho produkují i nebezpečnější jedovaté toxiny, které mají na svědomí zvracení, bolesti břicha, podráždění střevní stěny, bolesti hlavy a dokonce i jaterní problémy. Nejvíce jsou účinkům sinic vystaveny děti, při hrách ve vodě mohou polknout vodu se sinicemi. V jejich organismu snáze dojde k otravě a horšímu průběhu reakce. Nebezpečné jsou sinice také pro osoby s oslabeným imunitním systémem, seniory a těhotné ženy.

Přítomnost sinic ve vodě prokáže nenáročný test: Vezměte plastovou láhev a naplňte ji až po hrdlo vodou. Pak láhev nechte na světle 20 minut stát. Pokud se mikroorganismy nahromadí na hladině a vytvoří tam modrozelený proužek, zatímco zbytek vody v lahvi je čirý, obsahuje voda sinice. Pokud voda zůstane zakalená a nebo se kal usazuje na dně láhve, jde o řasy.


Související odkazy


Legislativa


Další čtení


Autor a rok revize Ing. Jana Vitnerová, 2014
Kontakt jana.vitnerova@arnika.org
Webové stránky ekoporadny Sdružení Arnika