Kdy se vyplatí pořídit si nové přístroje s nižší spotřebou?

Z ekoporadna.cz - Wiki
Přejít na: navigace, hledání

← zpět na Energie, obnovitelné zdroje

Úvod

Starší přístroje se obvykle vyznačují vyšší spotřebou energie – zejména televize a chladničky. Naproti tomu na výrobu nového přístroje bylo zapotřebí mnoho energie a vzácných surovin. Jednoznačně nelze rozhodnout, kdy se má spotřebič vyměnit. Prakticky vždy můžeme ihned vyměnit staré žárovky.


Doporučujeme

  • Výměna starého spotřebiče za nový má význam, pokud nový spotřebič bude energeticky velmi účinný (třídy A+++ u chladniček, jinde A++/A+).
  • Při nákupu se nesmíme řídit jen cenou (při stejných parametrech výrobku), ale je třeba zohlednit dlouhodobé provozní náklady
  • Je třeba zaměřit se na spotřebiče s velkým příkonem (televize, elektromotory) nebo s dlouhou dobou provozu (chladnička, mrazák).
  • Spotřebu lze změřit tzv. měřičem spotřeby energie, který lze zakoupit nebo půjčit v energetických a **ekologických poradnách**.
  • Je třeba zohlednit, jak výroba nového přístroje zatíží životní prostředí.
  • Spotřebiče, které doslouží, je potřeba odevzdat na sběrném dvoře nebo u prodejce, kde je zakoupen nový spotřebič. Více zde: Jak se třídí a recykluje elektroodpad? Kdo to zajišťuje?
  • Spotřebičem můžeme nazvat i zdroje osvětlení, kde se vyplatí vyměnit staré žárovky za moderní LEDky nebo zářivky hned (snad výjimkou osvětlení prostor, kam se chodí jen velmi zřídka)


Podrobný popis problému

Výměna starého spotřebiče za nový má význam, pokud nahrazujeme starý spotřebič vysoce účinným (třídy A+ nebo A+++ pro chladicí zařízení). V tom případě je energetická a environmentální návratnost velmi krátká (do 5 let). To platí zejména pro chladicí zařízení (mrazničky, chladničky, ledničky), u kterých je energetická návratnost víceméně pro všechny spotřebiče vyrobené před rokem 2000 menší než 2,5 roku (zdroj: Domácí elektrospotřebiče a jejich obměna v domácnostech).

V jednotlivých případech by měla být zjištěna spotřeba energie a četnost používání přístroje či zařízení, abychom stanovili možnosti provozních úspor (energie/voda). K tomuto účelu lze využít měřič spotřeby energie (powermeter), který je možno zakoupit v prodejnách pro kutily nebo vypůjčit v ekologických a energetických poradnách. Měli bychom brát zřetel na změny cen energií a vody a taktéž na potřebné pořizovací náklady.

Z finančního hlediska se výměna starého přístroje za nový, s menší spotřebou energie, vyplatí zejména u přístrojů morálně zastaralých. Kromě televizí, chladniček a žárovek je vhodné soustředit se na čerpadla a ventilátory.

Žárovky za LEDky nebo kompaktní zářivky stojí za to v často používaných prostorách vyměnit ihned, v prostorách, užívaných zřídka či krátkodobě (sklep, WC), až když se rozbijí.


Dlouhodobé provozní náklady

Často si chceme vybrat energeticky velmi úsporný spotřebič, ale nakonec si koupíme ten méně úsporný, neboť je levnější. V tomto případě jsme ovšem zapomněli zahrnout do ceny i dlouhodobé provozní náklady (u chladničky např. elektřina za 10 let provozu).

200litrová chladnička třída A třída A+++
roční spotřeba energie 294 kWh 170 kWh
roční náklady na energii 1 176 Kč 680 Kč
cena 8 000 Kč 11 000 Kč
10leté náklady na energii včetně pořizovací ceny 19 760 Kč 17 800 Kč

(zdroj: SEVEn, 2013)


Související odkazy


Legislativa


Další čtení

  • Vlašín, M., Ledvina, P., Máchal, A.: Desatero domácí ekologie, Ekologický institut Veronica, Brno, 2012, kapitola energie, dostupné i v elektronické podobě.


Autor a rok revize Mgr. Ing. Petr Ledvina, 2014
Kontakt petr.ledvina@veronica.cz
Webové stránky ekoporadny Ekologický institut Veronica