Kdy volíme osvětlení LED světlem?

Z ekoporadna.cz - Wiki
Verze z 9. 5. 2016, 10:06; Pavouk (diskuse | příspěvky)

(rozdíl) ← Starší verze | zobrazit aktuální verzi (rozdíl) | Novější verze → (rozdíl)
Přejít na: navigace, hledání

← zpět na Energie, obnovitelné zdroje

Úvod

Svítící diody (LED) v současnosti umožňují osvětlení většiny prostor, kde není potřeba mnoho tisíc lumenů. Mimořádně vhodné jsou tam, kde potřebujeme směrový zdroj světla. Na trhu je dostatek LED světel s normálním závitem (E27, E14), které se dají zašroubovat do běžných objímek.


Doporučujeme

  • Všude, kde to jde, volíme osvětlení LEDkami.
  • Ve stolních lampičkách používáme LEDky skoro výhradně
  • LED osvětlení volíme například do většiny místností v domácnostech, na chodby, na toalety, do koupelen, do sklepů, technických místností; nahradíme jimi např. speciální halogenové světla nad zrcadlem v koupelně a pod.
  • LED volíme tam, kde nemá od soumraku do svítání rušit „odpočinkou fází“ - např. jako noční osvětlení chodeb
  • Pro večerní svícení pořídíme žluté LEDky.


Podrobný popis problému

Osvětlení diodami

Svíticí diody (LED) nejvyšších příkonů dosahují vyšší světelné účinnosti než zářivky, tedy přes sto lumenů na watt příkonu. Musí se ale patřičně chladit. Oproti zářivkám mají pak ještě mnohem vyšší životnost (možná až sto tisíc hodin), nijak jim nevadí časté zapínání a vypínání. Pro svícení v úzkých kuželech jsou již dnes hospodárnější než výbojové světelné zdroje. Pro všesměrové svícení jsou ale výhodnější jen tehdy, když není potřeba mnoha tisíc lumenů. Mnohem levnější jsou skupiny méně účinných LED zabudované do standardní žárovkové patice nebo do patice s vývody obdobnými, jako mají 12V halogenové žárovky. Cena těch nejlevnějších, s příkonem dvou wattů, už klesla ke stokoruně za kus.

Ve svítidlech, která mají svítit ve směru patice, jimi lze nahradit žárovky zcela dokonale. Místo svítidla stačí ale pouhá objímka, podobně jako u reflektorových halogenových žárovek. Svítivosti skupin diod činí desítky kandel. Levná směrová i nesměrová diodová světla lze výborně užít i pro osvětlení větších prostor všude tam, kde ve skutečnosti stačí velmi málo světla - tak málo, že tak slabé žárovky ani zářivky neexistovaly.

Pro večerní osvětlení volíme čistě žluté světlo -nakoupíme LEDky svítící čistě žlutě. V soumraku do svítání si organismus potřebuje odpočinout a to je možné u osvětlení, které má potlačenou modrou a modrozelenou složku (buňky sítnice, které synchronizují metabolismus se dnem a nocí, jsou citlivé hlavně na modré světlo). Proto musíme svítit právě žlutým světlem.

Kdy jsou LEDky nenahraditelné

Malá a levná diodová světla lze výborně užít například pro osvětlení pracovní plochy nebo noční nasvícení chodeb. Pro osvětlení zde stačí tak velmi málo světla, že dříve tak slabé žárovky ani neexistovaly.

LEDky nahrazují i (dlouhé) trubicové zářivky

Na trhu jsou i LED světla, která mohou nahradit trubicové zářivky. Jenom se vymění "startér" a zasune trubice s LEDkami. Patice je typu G13. Lze volit "bílé" světlo i teple bílé. Můžeme tak osvětlit kanceláře, chodby, sklady, učebny, školy. Příkon těchto trubic bývá 9 W až 25 W (nahradí zářivku cca 18 W až 58 W).

Související odkazy

Legislativa

  • NAŘÍZENÍ KOMISE (ES) č. 244/2009 ze dne 18. března 2009, kterým se provádí směrnice Evropského parlamentu a Rady 2005/32/ES, pokud jde o požadavky na ekodesign nesměrových světelných zdrojů pro domácnost. Od 1.9.2012 je zakázáno uvádět na trh veškeré žárovky (kromě halogenových, které jsou zakázány od září 2016).

Další čtení


Autor a rok revize Mgr. Ing. Petr Ledvina, 2014
Kontakt petr.ledvina@veronica.cz
Webové stránky ekoporadny Ekologický institut Veronica