Která lepidla jsou ekologicky přijatelná?
← zpět na Ekospotřebitel, nakupování
Obsah
Úvod
Na trhu si dnes můžeme vybrat z široké škály lepidel. Některá lepidla jsou k životnímu prostředí nešetrná a některá pro děti nevhodná. Při práci s lepidly je třeba vždy dbát návodu použití. |
Doporučujeme
- Kupovat zboží s označením Ekologicky šetrný výrobek
- Používat lepidla na vodní bázi
- Pro práci dětí nepoužívat speciální lepidla (dvousložková, sekundová, kontaktní)
- Zkusit si vyrobit škrobové lepidlo doma
- Zbytky lepidel obsahující organická rozpouštědla vyhazovat vždy do nebezpečného odpadu
- Lepidla je potřeba vždy používat na uvedený materiál
Podrobný popis problému
Škrobová, dextrinová a bílkovinná lepidla
Škrobová, dextrinová a bílkovinná lepidla jsou tuhé látky, prášky nebo pasty obsahující vodu (rozpouštějí se v horké nebo studené vodě). Zasychají ztrátou vody odpařením nebo vsáknutím do lepeného materiálu. Jde o přírodní materiály, které mohou být napadeny mikroorganismy - proto lepidla obsahují konzervační látky, které by měly být potravinářské. Do této skupiny lepidel patří např. Bílá lepicí pasta, Drago. Pro práci dětí jsou nejvhodnější.
Disperzní lepidla
Disperzní lepidla mají tekutou, pastovitou až tmelovitou konzistenci. Jejich základem je disperze částic polymerů ve vodě. Zasychají vsáknutím vody do porézního materiálu a jejím odpařením. Používají se např. k lepení papíru, dřeva, textilu, tapet, v obuvnictví. Patří mezi ně např. Herkules, Tenyl, Teramotmel, Duvilax.
Obě výše uvedené skupiny lepidel neobsahují organická rozpouštědla a jsou přijatelná z hlediska zdravotního i ekologického.
Lepidla na bázi organických rozpouštědel
Tradiční univerzální lepidla se skládají z rozpouštědla (alkoholů, etherů, chlorovaných uhlovodíků, toluenu, xylenů, cyklohexanu, atd.) a vlastní lepicí hmoty (nejčastěji syntetické pryskyřice, u sekundových lepidel esteru kyseliny kyanakrylové). Rozpouštědla zajišťují, aby lepicí hmota zůstala měkká. Většinou jsou zdraví škodlivá - dráždí sliznice, mohou působit narkoticky, podílet se na poškození jater, ledvin, nervů a mozku. Speciální lepidla nepatří do dětských rukou!
Zbytky lepidel obsahující rozpouštědla vhazujte do nebezpečného odpadu.
Možné alternativy
Škrobová lepidla si můžeme vyrobit i sami. Tři lžíce mouky dohladka rozmícháme ve čtyřech lžících studené vody, přidáme do hrnku horké vody a mícháme, dokud směs nezačne houstnout (3 – 5 min.). Odstavíme z plotýnky a přimícháme jednu lžíci cukru, necháme vychladnout v lednici (lepivost mazu závisí na druhu škrobové moučky - škrob pšeničný lepí víc než bramborový; lepivost můžeme zvětšit, když za tepla přidáme menší množství želatiny). Takto vyrobené domácí lepidlo má trvanlivost zhruba týden. Připravujeme jen tolik lepidla, kolik spotřebujeme. Výrobou vlastního lepidla ušetříme obalový odpad (tuby, plechovky), který tu zůstane i po jinak neškodných lepidlech.
Související odkazy
- Co znamená „značka shody”?
- Co znamenají tříšipkové symboly na obalech? Co znamená "zelený bod"?
- Co znamenají označení na chemikáliích?
Legislativa
- Zákon č. 71/2000 Sb., kterým se mění zákon č. 22/1997 Sb. o technických požadavcích na výrobky a o změně a doplnění některých zákonů
- Zákon č. 102/2001 Sb., o obecné bezpečnosti výrobků
- Zákon č. 258/2000 Sb., o ochraně veřejného zdraví
- Vyhláška č. 521/2005 Sb., kterou se mění vyhláška Ministerstva zdravotnictví č. 84/2001 Sb. o hygienických požadavcích na hračky a výrobky pro děti ve věku do tří let
- Nařízení vlády 86/2011 Sb., o technických požadavcích na hračky
- Norma CSN EN - Hračky
- ČSN 94 3095 (postupně nahrazuje normu ČSN 94 3094 Hračky. Bezpečnostné požadavky a skúšobné metody; odpovídá evropské normě EN 71)
Další čtení
- Technická směrnice č. 08 – 2013, kterou se stanovují požadavky a environmentální kritéria pro propůjčení ekoznačky Ekologicky šetrný výrobek – Lepidla a tmely ředitelné vodou
- RAPEX = evropský výstražný informační systém o nebezpečných spotřebitelských výrobcích nepotravinářského charakteru
- Webové stránky o domácí ekologii v anglickém jazyce
Autor a rok revize | Mgr. Dana Křešničková, 2014 |
Kontakt | [mailto: kresnickova@rosacb.cz kresnickova@rosacb.cz ] |
Webové stránky ekoporadny | [http:// www.rosacb.cz Ekoporadna Rosa České Budějovice] |