Které prostředky pro odstranění vodního kamene jsou vhodné?

Z ekoporadna.cz - Wiki
Přejít na: navigace, hledání

← zpět na Voda, praní, čištění

Úvod

Rozhodujícím kritériem pro posouzení odvápňovacích přípravků je jejich silná žíravost a vlastnosti způsobující zbytečná poškození zdraví a zatěžování vod. Speciální přípravky pro odstranění vodního kamene, které lze běžně dostat na trhu, je možné nahradit potravinářským octem. Ten je šetrný k životnímu prostředí a nepoškozuje zdraví člověka.


Doporučujeme

  • Nejlepší volbou pro odstranění vodního kamene je ve všech případech, které v domácnosti nastávají, použití octa.


Podrobný popis problému

Látky obsažené v přípravcích pro odstranění vodního kamene

Přípravky pro odvápnění lze v obchodní síti zakoupit v podobě koncentrátu nebo vodného roztoku. Jejich hlavní složku tvoří kyseliny. Jsou používány kyselina chlorovodíková, fosforová, mravenčí, citrónová, vinná a kyselina sírová. Kyseliny jsou zdraví nebezpečné, hrozí zde nebezpečí poleptání pokožky a sliznice či podráždění cest dýchacích. Jejich požití může vést k poškozením ohrožujícím život.


Zatížení povrchových vod Všechny výše uvedené látky přispívají k zatížení vod anorganickými solemi. Výrobky obsahující fosfor navíc podporují růst vodních řas a jiných zelených mikroorganismů (eutrofizace).


Metody odstranění vodního kamene šetrné k životnímu prostředí

Šetrnou a přitom méně nákladnou představuje použití roztoku octa. Pro tento účel je vhodný běžný potravinářský ocet (8% roztok kyseliny octové) či zředěná octová esence.

Čištění rychlovarné konvice Pro průběžné čištění rychlovarné konvice stačí slabší roztok octa a vody (asi v poměru 1:1). Připravený roztok se nalije do konvice (stačí 1 cm ode dna) a nechá se přejít varem.

Když je je vrstva vodního kamene větší, nalije se ocet do konvice nezředěný a zase nechá projít varem, je-li potřeba tak i opakovaně. Pro prevenci usazování kamene je dobré nenechávat v rychlovarné konvici stát vodu.

Odstranění vodního kamene v pračce

Aby pračka správně fungovala, měl by se vodní kámen odstraňovat pravidelně. Lze např. asi jednou za měsíc do bubnu pračky nalít půl litru octa a zapnout program na teplotu 90 stupňů. Další metodou je přidávání ke každému praní do místa na aviváž 2 lžíce octa. Prádlo po octu není cítit, ocet působí preventivně proti usazování kamene a ještě má i dezinfekční vlastnosti.

Pokud se o pračku průběžně nepečuje, vodní kámen se vždy časem projeví. Zanesení pračky kamenem se pozná výrazným snížením účinnosti praní. Prádlo bude špatně vyprané a i po usušení bude jakoby zatuchlé. V tomto případě lze nalít do bubnu pračky celý jeden litr octa a zase použít program na 90 stupňů. Procedura se musí zopakovat, pokud se účinnost praní nezlepší.

Čištění umyvadel, vany, baterií

Pro navrácení lesku lesklým plochám připravte tento roztok: 1 díl octa, 1 díl vody, půl dílu citronové šťávy nebo vodního roztoku kyseliny citrónové. Citronová šťáva (kys. citronová) zneutralizuje zápach octa. Roztok se nalije do prázdné nádobky s rozprašovačem. Nastříká se, nechá chvíli působit a pak setře hadříkem a podle potřeby vyleští utěrkou z mikrovlákna (tzv. švédská utěrka). Výsledkem bude trvanlivý lesk.


Související odkazy


Další čtení

  • www.zeleneuradovani.cz/uklid Stránky Sítě ekologických poraden, podrobné úklidové informace, informace nejen o velkých úklidech, seznamy nežádoucích látek, vzory veřejných zakázek
  • Ökologisch reinigen, informace rakouské organizace "die Umweltberatung" Österreich, nejvíce dostupných informací k problematice (německy)
  • Richardsonová, R.: Domov. Nové pohledy na zdravé, bezpečné a přirozené bydlení. Perfekt, Bratislava, 2003. ISBN 80-8046-237-2. Spousta rad pro domácnost nejen z oblasti šetrného úklidu.


Autor a rok revize Mgr. Ing. Petr Ledvina, 2014
Kontakt petr.ledvina@veronica.cz
Webové stránky ekoporadny Ekologický institut Veronica